Eckhart Tolle: Nová země

Co si myslíte o této knize?

Výborná, užitečná a doporučuji
10
71%
Stojí za to, si ji přečíst
0
Žádná hlasování
Trochu mě zklamala
0
Žádná hlasování
Blábol
0
Žádná hlasování
Zatím jsem nečetl(a), ale chystám se
1
7%
Nečetl(a) a nechystám se
3
21%
 
Celkem hlasů : 14

Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Petr » sob 10. kvě 2008 20:47:41

eckhart_tolle_nova_zeme.jpg
eckhart_tolle_nova_zeme.jpg (18.14 KiB) Zobrazeno 36329 krát


Popis: Eckhart Tolle staví na obrovském úspěchu knihy Moc přítomného okamžiku a bere nás na cestu mimo naše životy, aby nám ukázal, že máme šanci vybudovat nový svět plný lásky. Vyžaduje to velký posun ve vědomí od současné identifikace s naším egem ke zcela novému způsobu vnímání toho, kdo jsme. Aby se to mohlo stát, musí struktura lidské mysli projít zásadní transformací. V této nové knize Tolle ukazuje, jak taková transformace může proběhnout nejen v nás, ale i ve světě kolem nás. Tím, že vykresluje podstatu tohoto posunu vědomí, Tolle detailně ukazuje, jak naše egoistické uvažování funguje. Poté nás jemně a pomocí velmi praktických termínů vede k novému vědomí. Dojdeme až k poznání toho, kým vlastně jsme, což je mnohem významnější než to, co jsme si dosud mysleli.

Komplexní kniha o našem egu, jeho skrytých projevech a o tom jak ego postupně zatlačit do pozadí. Kniha se mi fakt líbila a myslím, že muže být dobrým základem pro další sebeobjevování :).

Stránky autora
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Petr za tento příspěvek:
bodvaru

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Petr » stř 05. lis 2008 23:32:00

Úryvek z poslední kapitoly:

Není vidina Nové Země jen další utopickou vizí? Vůbec ne. Všechny utopické vize mají jedno společné: mentální představu úžasné, bezpečné budoucnosti, kde budou všichni žít v míru a harmonii, bez jakýchkoliv problémů. Takových vizí už jste jistě poznali spoustu. Některé skončily zklamáním, jiné katastrofou.

Základem každé takové vize je vždy strukturální dysfunkce starého vědomí: víra, že v budoucnosti lze najít spásu. Budoucnost však existuje pouze v myšlenkách, takže když hledáte spásu v myšlenkách, nevědomě ji hledáte ve své mysli. Jste připoutáni ke světu forem – chyceni do pasti ega.

„A viděl jsem nové nebe a novou zemi,“ je psáno v bibli. Základem Nové Země je nové nebe – probuzené vědomí. Svět – vnější realita – je pouze jeho odrazem. Vznik nového nebe a tím i Nové Země však nejsou události, které se mají stát v budoucnosti, a tím nás osvobodit. Nic z toho, co se má stát v budoucnosti, vás neosvobodí. Tu moc má pouze přítomný okamžik. V okamžiku, kdy si to uvědomíte, se probudíte. Probuzení v budoucnosti je nesmysl, protože probuzení je uvědomění si Přítomnosti. A stejně tak i nové nebe, probuzené vědomí, není nic, čeho lze dosáhnout v budoucnosti. Nové nebe a Novou Zemi v sobě můžete objevit právě teď, v tomto okamžiku. Když se tak nestane, zůstanou jen pouhou myšlenkou v hlavě. Co řekl Ježíš svým žákům? „Vždyť království Boží je mezi vámi.“

V kázání na hoře Ježíš předpověděl něco, čemu dodnes rozumí jen málokdo. Řekl: „blaze tichým, neboť oni dostanou zemi za dědictví,“ V jiné verzi bible je „tichý“ překládáno jako „pokorný.“ Kdo jsou ti tiší nebo pokorní, kteří nají zdědit zemi?

Pokorní jsou lidé bez ega. Ti, kteří si uvědomili, že jejich skutečnou podstatou a esencí je vědomí, které je společné všem živým formám. Žijí v odevzdání a uvědomují si svou jednotu s celkem i se Zdrojem. Jsou ztělesněním probuzeného vědomí, jež má tu moc změnit celý svět, včetně přírody, protože život na této planetě je od lidského vědomí neoddělitelný – navzájem se ovlivňují. V tomto smyslu tiší, neboli pokorní, zdědí zemi.

Na Zemi právě teď vzniká nový druh života – jste to vy.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Lída » stř 26. lis 2008 18:46:31

Většina duchovních nauk shodně učí, že podmínkou k uvědomění si přirozeného stavu Bytí je především jasně rozpoznávat všechny myšlenky a pocity, které vyvstávají ve vědomí. Nejsou námi, ale nám to často tak připadá, protože s nimi bezděčně splýváme a stáváme se tak jejich mluvčími.

V této ukázce z knihy NOVÁ ZEMĚ Eckhart Tolle vysvětluje, co nám brání vnímat Bytí, které je bezčasé: různé podoby ega, které si dosud neuvědomujeme.



EGO MÁ MNOHO TVÁŘÍ

Ego, které od někoho něco chce, což platí v podstatě o každém egu, často hraje různé role, aby dosáhlo svého – hmotného zisku, pocitu moci, převahy, nadřazenosti, výjimečnosti nebo jiného tělesného nebo duševního uspokojení. Lidé si však role, k nimž se uchylují, vůbec neuvědomují, protože oni těmito rolemi jsou. Některé role jsou rafinované, jiné nestydatě zjevné, ovšem jen ostatním, nikdy ne osobě, která je hraje. Některé role mají jen jediný účel – přitáhnout pozornost, která ego vyživuje. Pozornost je vlastně určitá forma psychické energie. Ego si neuvědomuje, že každý má nevyčerpatelný zdroj energie uvnitř sebe, takže ji neustále hledá venku, kolem sebe. Nehledá univerzální pozornost bez formy, kterou je Přítomnost, ale pozornost určité formy, jako např. pochvalu, uznání, obdiv, nebo jen pocit, že ho někdo vnímá, že někdo bere na vědomí jeho existenci.

Když je někdo tichý a nesmělý, neznamená to, že nemá ego.

Jeho ego je jen rozpolcené – touží po pozornosti ostatních a zároveň se jí bojí. Bojí se, že jejich pozornost bude mít formu nesouhlasu nebo kritiky, což mu na hodnotě příliš nepřidá, spíše naopak. U nesmělého člověka převažuje strach z pozornosti nad touhou po ní. Stydlivost a plachost jdou ruku v ruce s nízkým sebevědomím a pocitem nedostatečnosti. Jakýkoliv obraz nebo představa svého já – to, jak vidíte sami sebe – je ego, ať už je to obraz pozitivní (já jsem nejlepší) nebo negativní (jsem špatný/á). I za každým pozitivním sebehodnocením se však skrývá strach, že nebudete dost dobří, a za každým negativním sebehodnocením touha být nejlepší nebo lepší než ostatní. V pozadí sebejistého ega a jeho neustálé potřeby cítit převahu se vždy skrývá podvědomý strach z méněcennosti. Stejně tak naopak, nesmělé ego s pocitem nedostatečnosti neboli méněcennosti má v sobě velmi silnou touhu po výjimečnosti a pocitu nadřazenosti. Většina lidí neustále kolísá mezi pocity méněcennosti a nadřazenosti, podle situace a lidí, s nimiž jsou zrovna v kontaktu. Je třeba uvědomovat si a sledovat u sebe toto: kdykoliv se budete cítit méněcenní, nebo budete mít nad někým pocit převahy, stojí za tím vaše ego.

PADOUCH, OBĚŤ, MILENEC
Pokud ego nedostane tolik uznání a obdivu, kolik by si přálo, spokojí se s náhradními formami pozornosti. Musí však zrovna tak hrát určité role, aby je získalo. Když nedokáže získat pozitivně laděnou pozornost, zaměří se na negativní a snaží se vyvolat v lidech alespoň negativní reakce. To vlastně dělají už i malé děti. Zlobí jen proto, aby na sebe upoutaly pozornost. Negativní role na sebe bereme většinou tehdy, když se probudí naše emoční tělo – neboli emoční bolest z minulosti – , aby nabralo novou sílu tím, že znovu prožije starou bolest. Některá ega se dokonce uchylují k páchání trestných činů, aby se stala slavná. Když už nic jiného, chtějí být alespoň nechvalně známá a ostatními lidmi odsuzovaná – jako by volala: „Dejte mi, prosím, pocítit, že existuji, že nejsem bezvýznamné.“ Tato patologická forma ega je jen jedním z extrémních případů běžného ega.

Jednou z častých rolí je role oběti, kdy se ego snaží získat pozornost ve formě soucitu, lítosti nebo zájmu okolí o jeho problémy, o „jeho příběh“. Vidět sebe sama jako oběť je základem mnoha egoických vzorců, kdy si člověk na něco stěžuje, je mu ubližováno nebo je kvůli něčemu rozhořčený ... Jakmile se jednou ztotožníme s příběhem, v němž si přisuzujeme roli oběti, nechceme samozřejmě nic měnit, protože egu to tak náramně vyhovuje – jak každý terapeut jistě ví, ego se často nesnaží vyřešit své „problémy“, protože jsou součástí jeho identity. A když nikdo nebude chtít naslouchat mému problému, mohu si ho přehrávat ve své hlavě, znovu a znovu se litovat, a získat tak identitu někoho, komu bylo ublíženo a s kým se život, osud nebo Bůh příliš nemazlil. Vytvořím si tak o sobě určitou představu, udělá to ze mne „někoho“, a o nic jiného egu ani nejde.

V počáteční fázi všech tzv. romantických vztahů je hraní určitých rolí více než běžné. Ego se tak snaží získat vyvoleného člověka, který ho má „učinit šťastným, dát mu pocit výjimečnosti a uspokojit všechny jeho potřeby“. Nepsaná a nevědomá dohoda mezi partnery zní: „Já budu hrát toho, kým mě chceš mít, a ty budeš hrát toho, kým tě chci mít já.“ Hraní některých rolí je však poměrně náročné a málokdo to vydrží delší dobu, zvlášť když už pár začne spolu žít. Co se stane, když se pak ze svých rolí vyvlékne? Většina párů si bohužel ještě není vědoma skutečné podstaty svého Bytí, a tak se projeví spíše to, co tu podstatu zakrývá: surové ego, zbavené svých rolí, se svým emočním tělem a neuspokojenými touhami. Ty se už pomalu mění na zlobu vůči partnerovi, který podle něj selhal, protože ho nezbavil strachu a pocitu nedostatku, jež neustále číhají pod povrchem a tvoří samotné jádro egoického já.

To, co lidé nazývají „zamilovaností“, jsou většinou jen zesílené egoické potřeby a chtění. Stanete se závislými na partnerovi, nebo přesněji na své představě o něm. Nemá to nic společného s pravou láskou, protože ta neobsahuje žádné chtění. Španělština je v těchto ohledech asi nejupřímnějším jazykem: Te quiero znamená „miluji tě“, ale stejně tak i „chci tě“. Te amo, další výraz pro „miluji tě“, který však už neobsahuje zmíněnou dvojznačnost, je používán jen velmi vzácně. Možná proto, že pravá láska je právě tak vzácná.
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Eckhart Tolle

Příspěvekod Lída » sob 10. zář 2011 12:50:49

Ze třetí kapitoly knihy Nová země:

"Jednou z nejoblíbenějších strategií k posílení ega je kritizování druhých. Každá stížnost je vymyšleným příběhem mysli, kterému bezvýhradně věříte. Nezáleží při tom, jestli si stěžujete nahlas, nebo pouze v duchu. Některá ega, která nemají vhodné objekty k identifikaci, si plně vystačí s kritizováním. Pokud vás ovládá právě takové ego, jste nejspíš zvyklí kritizovat lidi kolem sebe, což děláte samozřejmě nevědomky a většinou si to ani neuvědomujete. Do tohoto vzorce patří hlavně negativní hodnocení ostatních lidí, ať už jim to říkáte tváří v tvář, když o nich mluvíte s ostatními, nebo jen v myšlenkách. Nejkrutější formou kritiky je nadávání, které plyne z potřeby ega triumfovat nad ostatními: "pitomec, bastard, svině" – to jsou všechno soudy, které byste neobhájili. Dalším stupněm nevědomého jednání je křik, a pak už je jen kousek k fyzickému násilí.

Vztek je emoce, která téměř vždycky doprovází stěžování si a hodnocení ostatních lidí a která výrazně posiluje ego. Mít vztek nebo zlost znamená být rozhořčený, pobouřený, rozzlobený nebo uražený. Vadí vám chtivost a nepoctivost ostatních lidí, jejich nečestnost, to, co dělají nebo co dělali v minulosti, to, co řekli, když pokazili, co měli nebo naopak neměli udělat. Ego zlost miluje. Místo abyste přehlédli nebo tolerovali nevědomí ostatních, snažíte se je zabudovat do jejich identity. A kdo že to dělá? Nevědomí ve vás, vaše ego. Někdy "chyba", kterou někomu přisuzujete, vůbec neexistuje. Je to jen chybná interpretace ovlivněná myslí, která se naučila v každém vidět nepřítele a sebe považovat za výjimečnou a nadřazenou. Někdy se chyba skutečně stane, ale mysl ji tím, že se na ni zaměří, nafoukne do nesmyslných, obřích rozměrů. Jenže to, na co reagujete u ostatních, posilujete u sebe.

Nereagovat na ega ostatních lidí je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak postupně rozpustit své i kolektivní ego lidstva. Toho ale budete schopni jen tehdy, když si uvědomíte, že chování vycházející z ega je výsledkem naší kolektivní duševní dysfunkce. Když si uvědomíte, že nejde o nic osobního, nebude se vás chování ostatních tolik dotýkat. Tím, že nebudete reagovat na ega ostatních, jim často pomůžete nalézt duševní zdraví, které se dá označit jako nepodmíněné vědomí, na rozdíl od toho podmíněného. Někdy možná budete muset udělat určitá opatření, abyste se chránili před hluboce nevědomými lidmi. To lze ale udělat i tak, aniž byste si z nich udělali nepřátele. Vaší nejlepší branou je zůstávat v plném vědomí. Nepřítel se z člověka stane až tehdy, když začnete brát osobně jeho nevědomí, jeho ego. Nereagování není slabost, ale síla, kdy dokážete prohlédnout ego až ke zdravému jádru, které je v každém člověku přítomné jako jeho podstata.

Ego se vyžívá nejen ve spílání a kritizování ostatních lidí, ale také různých situací. Tak, jak se můžete zachovat k nějakému člověku, se můžete postavit i k jakékoliv situaci: i z ní si můžete udělat svého nepřítele...

Ego s sebou nese nevědomí. Uvědomění a ego nemohou existovat zároveň. Staré myšlenkové vzorce nebo mentální návyky se ještě mohou čas od času objevit, protože mají sílu setrvačnosti tisíce let kolektivního nevědomí, ale pokaždé, když si je uvědomíte, jim uberete na síle."
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Lída za tento příspěvek:
Martin

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Lullaby » stř 15. dub 2015 21:15:37

Škoda že se u tohoto tématu tak dlouho nic neobjevilo :Studuji:

Mě tato kniha zachránila život a to doslova. V dobách kdy se rozhodovalo kterou cestou se vydám jsem stála v knihkupectví a přála si najít něco, co by mě nějak obohatilo. Najednou mi přišlo jako dobrý nápad koupit si něco od autora co začíná na "T" a volba padla zrovna na Tolleho. Ačkoliv jsem se jeho první knize Moc přítomného okamžiku obloukem vyhýbala (vyloženě mě odpuzoval ten název), této jsem dala šanci a dobře jsem udělala. Spustilo to u mě celý proces probouzení a ačkoliv jsem poté ještě na necelé dva roky usla, semínko bylo zaseto a na jeho učeních dnes žiju každý den. Tato kniha mi skutečně změnila život a jsem za ni nesmírně vděčná :kvetina:
Uživatelský avatar
Lullaby
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 15. dub 2015 20:49:04
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod vostalpetr » stř 15. dub 2015 21:52:42

To můj život nejvíc změnil Slabikář,

jen si nějak nejsem jistej jestli k lepšímu, jak nám tvrdili ve škole,

poslední dobou mám pocit, že spíše k horšímu...


K podobnému názoru na starý kolena došel i nejmoudřejší muž světa své doby - Šalamoun,

jenž řekl :

"Spisování knih nebere konce a mnohé zkoumání unaví tělo"
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod vostalpetr » stř 15. dub 2015 22:05:23

Ego se vyžívá nejen ve spílání a kritizování ostatních lidí, ale také různých situací.


No to je úplnej nesmysl,

ego se vyžívá zcela naopak v pozitivistických touhách...

To je fakt zajímavý, jak někdo může napsat takovouhle hloupost,

vždyt i samotné spílání a kritizování se děje na podkladě pozitivních tužeb (které nám něco ruší a to pak kritizujeme)
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Lullaby » čtv 16. dub 2015 12:55:45

vostalpetr píše:
Ego se vyžívá nejen ve spílání a kritizování ostatních lidí, ale také různých situací.


No to je úplnej nesmysl,

ego se vyžívá zcela naopak v pozitivistických touhách...

To je fakt zajímavý, jak někdo může napsat takovouhle hloupost,

vždyt i samotné spílání a kritizování se děje na podkladě pozitivních tužeb (které nám něco ruší a to pak kritizujeme)


Petře, já bych se přiklonila spíš k tomu, že EGO obecně hodnotí a soudí lidi kolem sebe a většinou právě kritizuje.
Nicméně nejlepší názor si uděláš sám, když si přečteš tu knížku. Já ti ji mohu vřele doporučit :yes:
Uživatelský avatar
Lullaby
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 15. dub 2015 20:49:04
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Lullaby za tento příspěvek:
Motýlek

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod vostalpetr » čtv 16. dub 2015 23:49:47

Kdyby se ego nevyžívalo v dobru,

jak by pak mohlo něco kritizovat jako zlo ???



Základní touha člověka je být a existovat

a druhá touha je pak být štastný...


Znáš snad někoho,

jehož touhou je spílání a kritizování ???


Přesto to kupodivu dělá docela dost lidí...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod vostalpetr » čtv 16. dub 2015 23:59:41

Jednou z nejoblíbenějších strategií k posílení ega je kritizování druhých.


To já znám ještě lepší strategii,

kritizovat ty, co kritizují...


Po pravdě řečeno,

tyhle psychoanalýzy mě nějak nezajímají,

ovšem někteří lidé se v tom rádi hnípou...


Já jsem ego nestvořil,

takže ho nemohu ani já rozpustit,

takže mě nějaký ego pozitivismy nebo negativismy nějak nezajímají,

jen říkám že podstatu ega tvoří touha po štěstí....
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Jana » pát 17. dub 2015 4:58:27

vostalpetr píše:
jen říkám že podstatu ega tvoří touha po štěstí....


A co je podstatou štěstí?
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod vostalpetr » pát 17. dub 2015 7:07:05

Jana píše:
vostalpetr píše:
jen říkám že podstatu ega tvoří touha po štěstí....


A co je podstatou štěstí?


No to je přece jednoduché,

podstatou štěstí, tak jako všeho

tedy i neštěstí,

dobra i zla,

je Já...


Pro méně chápavý jedince lze říci, že Já je podobné prostoru,

jenž prochází celým projeveneým světem a je všude a vše se v něm nachází a nic neexistuje mimo něj

a který vše umožnuje,

umožnuje všeliké touhy pro, i proti (což je to samé)

ale podobně jako prostor zůstává naprosto nedotčeno tím,

jestli je někdo pro či proti,

jestli mu v "cestě" stojí skála, rožhavená hvězda, nebo nějaké roztoužené duchovnácké srdce


A protože prostor je všude,

tak on sám nemá důvodu někam směřovat,

být pro či proti,

a zatím se ještě nestalo,

že by prostor tlačil proti někomu či s někým když ten dotyčný se tím prostorem pohybuje
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod vostalpetr » pát 17. dub 2015 7:19:15

Nereagovat na ega ostatních lidí je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak postupně rozpustit své i kolektivní ego lidstva. Toho ale budete schopni jen tehdy, když si uvědomíte, že chování vycházející z ega je výsledkem naší kolektivní duševní dysfunkce. Když si uvědomíte, že nejde o nic osobního, nebude se vás chování ostatních tolik dotýkat. Tím, že nebudete reagovat na ega ostatních, jim často pomůžete nalézt duševní zdraví, které se dá označit jako nepodmíněné vědomí, na rozdíl od toho podmíněného. Někdy možná budete muset udělat určitá opatření, abyste se chránili před hluboce nevědomými lidmi. To lze ale udělat i tak, aniž byste si z nich udělali nepřátele. Vaší nejlepší branou je zůstávat v plném vědomí. Nepřítel se z člověka stane až tehdy, když začnete brát osobně jeho nevědomí, jeho ego. Nereagování není slabost, ale síla, kdy dokážete prohlédnout ego až ke zdravému jádru, které je v každém člověku přítomné jako jeho podstata.



Někteří méně inteligentní jedinci vyjadřují onu NEUTRALITU PROSTORU třeba takovýmto popisem,

tedy slovem NEREAGOVAT,

ale poněkud zapomínají na to,

že nereagovat se má nejen na kritiky, ale i na chvály,

nejen na něco "proti" ale na něco "pro"

nereagovat a neztotožnovat se s názory a představami,


tudíž bychom se neměli ztotožnovat ani s názory, jenž se nám líbí a hřejí u srdíčka...


Ale to by byl konec duchovní cesty...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle

Příspěvekod adiuv » stř 13. úno 2019 9:54:22

Ze třetí kapitoly knihy Nová země:

"Jednou z nejoblíbenějších strategií k posílení ega je kritizování druhých. Každá stížnost je vymyšleným příběhem mysli, kterému bezvýhradně věříte. Nezáleží při tom, jestli si stěžujete nahlas, nebo pouze v duchu. Některá ega, která nemají vhodné objekty k identifikaci, si plně vystačí s kritizováním. Pokud vás ovládá právě takové ego, jste nejspíš zvyklí kritizovat lidi kolem sebe, což děláte samozřejmě nevědomky a většinou si to ani neuvědomujete. Do tohoto vzorce patří hlavně negativní hodnocení ostatních lidí, ať už jim to říkáte tváří v tvář, když o nich mluvíte s ostatními, nebo jen v myšlenkách. Nejkrutější formou kritiky je nadávání, které plyne z potřeby ega triumfovat nad ostatními: "pitomec, bastard, svině" – to jsou všechno soudy, které byste neobhájili. Dalším stupněm nevědomého jednání je křik, a pak už je jen kousek k fyzickému násilí.

Vztek je emoce, která téměř vždycky doprovází stěžování si a hodnocení ostatních lidí a která výrazně posiluje ego. Mít vztek nebo zlost znamená být rozhořčený, pobouřený, rozzlobený nebo uražený. Vadí vám chtivost a nepoctivost ostatních lidí, jejich nečestnost, to, co dělají nebo co dělali v minulosti, to, co řekli, když pokazili, co měli nebo naopak neměli udělat. Ego zlost miluje. Místo abyste přehlédli nebo tolerovali nevědomí ostatních, snažíte se je zabudovat do jejich identity. A kdo že to dělá? Nevědomí ve vás, vaše ego. Někdy "chyba", kterou někomu přisuzujete, vůbec neexistuje. Je to jen chybná interpretace ovlivněná myslí, která se naučila v každém vidět nepřítele a sebe považovat za výjimečnou a nadřazenou. Někdy se chyba skutečně stane, ale mysl ji tím, že se na ni zaměří, nafoukne do nesmyslných, obřích rozměrů. Jenže to, na co reagujete u ostatních, posilujete u sebe.

Nereagovat na ega ostatních lidí je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak postupně rozpustit své i kolektivní ego lidstva. Toho ale budete schopni jen tehdy, když si uvědomíte, že chování vycházející z ega je výsledkem naší kolektivní duševní dysfunkce. Když si uvědomíte, že nejde o nic osobního, nebude se vás chování ostatních tolik dotýkat. Tím, že nebudete reagovat na ega ostatních, jim často pomůžete nalézt duševní zdraví, které se dá označit jako nepodmíněné vědomí, na rozdíl od toho podmíněného. Někdy možná budete muset udělat určitá opatření, abyste se chránili před hluboce nevědomými lidmi. To lze ale udělat i tak, aniž byste si z nich udělali nepřátele. Vaší nejlepší branou je zůstávat v plném vědomí. Nepřítel se z člověka stane až tehdy, když začnete brát osobně jeho nevědomí, jeho ego. Nereagování není slabost, ale síla, kdy dokážete prohlédnout ego až ke zdravému jádru, které je v každém člověku přítomné jako jeho podstata.

Ego se vyžívá nejen ve spílání a kritizování ostatních lidí, ale také různých situací. Tak, jak se můžete zachovat k nějakému člověku, se můžete postavit i k jakékoliv situaci: i z ní si můžete udělat svého nepřítele...

Ego s sebou nese nevědomí. Uvědomění a ego nemohou existovat zároveň. Staré myšlenkové vzorce nebo mentální návyky se ještě mohou čas od času objevit, protože mají sílu setrvačnosti tisíce let kolektivního nevědomí, ale pokaždé, když si je uvědomíte, jim uberete na síle."

Nic neposiluje ego víc než pocit, že máte pravdu. Když si myslíte, že máte pravdu, ztotožňujete se s mentálním postojem – určitým pohledem, názorem, soudem nebo příběhem. Abyste mohli mít pravdu, potřebujete samozřejmě někoho, kdo ji nemá.

Jinými slovy: K tomu, abyste získali silnější identitu, musíte ji někomu oslabit, označit někoho nebo něco za nesprávné. Takto můžete zpochybnit nejen hodnotu nějakého člověka, ale i situace.

Patent na pravdu vám dává ve vztahu k souzené osobě nebo situaci zdánlivou pozici morální převahy. A právě díky pocitu převahy a nadřazenosti ego nejvíc roste – přímo po nich touží

Ego si bere všechno osobně. Reaguje různými emocemi, obranným postojem a někdy dokonce i agresivním útokem. Snažíte se jen hájit pravdu? Ale vždyť pravda hájit nepotřebuje. Světlo ani zvuk se nestarají o to, co si o nich ostatní myslí. Bráníte sami sebe, přesněji své falešné já, náhražku vytvořenou vaší myslí. Nebo ještě přesněji: iluze hájí sebe samu

Ego si velice snadno plete osobní názory s fakty. Nedokáže dokonce ani rozlišit mezi událostí a reakcí na ni. Fakta a názory na ně je možné rozlišit jen pomocí bdělého vědomí, ne pomocí mysli. Jen pomocí bdělého vědomí jste schopni vidět skutečnou událost, oddělenou od hněvu, který kvůli ní cítíte, a díky tomu si uvědomit i jiné postoje k dané situaci, různé způsoby nazírání i různá řešení.

Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod adiuv » stř 13. úno 2019 9:56:04

vostalpetr píše:
Nereagovat na ega ostatních lidí je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak postupně rozpustit své i kolektivní ego lidstva. Toho ale budete schopni jen tehdy, když si uvědomíte, že chování vycházející z ega je výsledkem naší kolektivní duševní dysfunkce. Když si uvědomíte, že nejde o nic osobního, nebude se vás chování ostatních tolik dotýkat. Tím, že nebudete reagovat na ega ostatních, jim často pomůžete nalézt duševní zdraví, které se dá označit jako nepodmíněné vědomí, na rozdíl od toho podmíněného. Někdy možná budete muset udělat určitá opatření, abyste se chránili před hluboce nevědomými lidmi. To lze ale udělat i tak, aniž byste si z nich udělali nepřátele. Vaší nejlepší branou je zůstávat v plném vědomí. Nepřítel se z člověka stane až tehdy, když začnete brát osobně jeho nevědomí, jeho ego. Nereagování není slabost, ale síla, kdy dokážete prohlédnout ego až ke zdravému jádru, které je v každém člověku přítomné jako jeho podstata.


tudíž bychom se neměli ztotožnovat ani s názory, jenž se nám líbí a hřejí u srdíčka...


:yes:
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 10:35:15

:idea2:
Podle tvých reakcí je poznat, že se tě dotklo, co Vostalpetr napsal.


Nereagovat na ega ostatních lidí je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak postupně rozpustit své i kolektivní ego lidstva.

To si člověk může neustále namlouvat, že ego rozpustil, a ono pak stejně vyskočí jak čertík z krabičky. Samozřejmě s čím dál tím rafinovanějšími výmluvami. ;)

Ta "taktika" Vostalpetra a Poliny, že mají ego a proč ne, je podle mě rozumnější a hlavně není pokrytecká.

Já např. ego neřeším vůbec. Proto mi vyhovuje Ramana a Nisargadatta, kteří ego zminují zcela vyjímečně.

Podle mne se s egem zabývají (a především jej druhým předhazují :lol: ) ti, co s ním mají sami velký problém. Až si ho vyřeší, tak jim přestane ego strašit v hlavě.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod armin » stř 13. úno 2019 11:05:07

vostalpetr píše:Někteří méně inteligentní jedinci vyjadřují onu NEUTRALITU PROSTORU třeba takovýmto popisem,

tedy slovem NEREAGOVAT,

ale poněkud zapomínají na to,

že nereagovat se má nejen na kritiky, ale i na chvály,

nejen na něco "proti" ale na něco "pro"

nereagovat a neztotožnovat se s názory a představami,


tudíž bychom se neměli ztotožnovat ani s názory, jenž se nám líbí a hřejí u srdíčka...


Ale to by byl konec duchovní cesty...


Ano. Ztotožnění s oceněním a chválou od druhých a s názory jež se nám líbí a hřejí u srdíčka je na duchovní cestě to největší pokušení, největší svinstvo, největší překážka.
Ale nevyčítal bych to druhým, třeba zatím nejsou schopni se pustit těch pozitiv - nevědí jak by se to dalo udělat, ale hlavně si to hlídám sám u sebe.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod adiuv » stř 13. úno 2019 12:12:30

Trini píše:
Nereagovat na ega ostatních lidí je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak postupně rozpustit své i kolektivní ego lidstva.


:yes:

Někdy to ovšem vůbec není snadné.

V diskusích se v nás často zaktivuje potřeba druhé upozorňovat, že zareagovalo jejich ego a jakým způsobem zareagovalo - někdo by možná řekl, že i od toho ty diskuse přece jsou, no ne ? Na druhé straně - v diskusi nemusíme odpovědět okamžitě. Když si předčteme, co někdo napsal, můžeme nás sice jako obvykle napadnout kritická reakce, je ale možné celkem rychle si ji uvědomit, nechat ji uvnitř probíhat... a velmi pozorně tu svou reakci vnímat, takže

Vostalpetr píše: zůstane zde jen čisté pozorování

Když nepodlehneme potřebě hned tu svou první reakci napsat, ale ani ji potlačit a zareagovat okamžitě láskyplně nebo aspoň zdvořile, ukazuje se znovu a znovu, že čistým pozorováním se ta reakce sama rozpustila a pak se může spontánně objevit jiná reakce, už bez potřeby tomu druhému dokazovat, v čem se mýlí a proč. U mě se většinou objeví spíš chuť napsat, jak to o čem je právě řeč momentálně vidím - podle svých dosavadních zkušeností.

Po zkušenosti, že to jde takhle dělat v diskusích, je pak možné zkusit nechat vyvstávat to čisté pozorování svých reakcí i při telefonických rozhovorech a při setkáních s ostatními. Ze začátku se to nedaří, ale když nezareagujeme zbrkle, je možné dát si uvnitř maličkou pauzu, a někdy to stačí, aby se ta naše první reakce rozpustila. Asi záleží hlavně na její síle a ta zase záleží na tom, jak často tak druhým odpovídáme úplně automaticky.

No, nuda to není, ani náhodou :kvetina:
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 12:26:09

Trini píše:Já např. ego neřeším vůbec. Proto mi vyhovuje Ramana a Nisargadatta, kteří ego zminují zcela vyjímečně.


Z pohledu, že se vše děje spontánně a nikdo nemá žádnou volbu dělat něco jinak, než dělá (i když může připadat, že volbu má ;) ), je koncept "ego" bezvýznamný.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 12:28:40

adiuv píše:
Trini píše:
Nereagovat na ega ostatních lidí je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak postupně rozpustit své i kolektivní ego lidstva.


:yes:

Někdy to ovšem vůbec není snadné.



Není snadné jednat podle svých představ, když to neodpovídá spontánnímu dění. :lol:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Další

Zpět na Eckhart Tolle

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník