Eckhart Tolle: Nová země

Co si myslíte o této knize?

Výborná, užitečná a doporučuji
10
71%
Stojí za to, si ji přečíst
0
Žádná hlasování
Trochu mě zklamala
0
Žádná hlasování
Blábol
0
Žádná hlasování
Zatím jsem nečetl(a), ale chystám se
1
7%
Nečetl(a) a nechystám se
3
21%
 
Celkem hlasů : 14

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod armin » stř 13. úno 2019 12:46:25

Trini píše:
Trini píše:Já např. ego neřeším vůbec. Proto mi vyhovuje Ramana a Nisargadatta, kteří ego zminují zcela vyjímečně.


Z pohledu, že se vše děje spontánně a nikdo nemá žádnou volbu dělat něco jinak, než dělá (i když může připadat, že volbu má ;) ), je koncept "ego" bezvýznamný.

:)

Z pohledu svobodné vůle má zase každý volbu dělat něco jinak než dělá (i když může připadat, že volbu nemá ;) )

Záleží jak se na to díváme. A to jak se na to díváme, je také výsledkem naší svobodné vůle.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod adiuv » stř 13. úno 2019 13:09:19

Řada lidí - zdá se, že jich přibývá - zažije zkušenost, která celé jejich vnímání obrátí vzhůru nohama. To, co člověk považoval za sebe, beze stopy zmizí - a co víc, ukáže se, že to nikdy neexistovalo! Někdo s tím pochopením žije klidně dál, v jiném to může probudit potřebu začít ty kolem upozorňovat, že žijí v iluzi, a burcovat je, aby si toho všimli.

Dokud ale v člověku vzniká potřeba vyzývat druhé v jejich zájmu, aby se podívali a všimli si, že... a dokud jejich nepochopení v něm vyvolává netrpělivé reakce, jde o reakce emocionálního "já" – Tolle ho nazývá emočním tělem.

Když dojde k probuzení, je tu jen nekonečné Bytí - Vědomí, a není žádný "někdo", který by to vnímal. Všechno, co existuje, příroda, tvorové, i ten tvar, za který se Bytí - Vědomí doteď považovalo a z té iluze se právě tzv. "probudilo", jsou a vždycky byly jen živé a neustále se měnící prázdné tvary Vědomí, modelované a poznávané Vědomím v Sobě Samém. Nic neexistuje. Čas i prostor jsou iluze, které Vědomí vytváří v Sobě Samém, aby Si mohlo v Sobě promítat iluzorní dění.

Jaké změny to způsobí v iluzorním tvaru, skrze který k té zkušenosti došlo a který existuje dál?

Jasně a natrvalo to pochopí levá hemisféra, lépe řečeno prefrontální a frontální laloky mozkové kůry. Zbývající část mozku, pravá hemisféra - limbický systém, který stejně jako u ostatních savců zajišťuje instinktivní sebeobranu jedince a reaguje emocionálně - se ale tím zdaleka netransformovala celá: přibyla sice nová, nanejvýš uspokojivá zkušenost, v každodenních situacích ale pravá hemisféra dál reaguje podle svého dosavadního naprogramování předchozími zkušenostmi, neustále hodnotí a bleskově reaguje podprahovými bezděčnými reakcemi. Tak se stále znovu a znovu vytváří osobní "já" - o kterém intelekt s naprostou jistotou ví, že je iluzí.

Mahariši, který zažil probuzení coby student, nezačal sdělovat svému okolí zkušenost, že "já" neexistuje. Krátce po prožitku, který naprosto změnil jeho chápání, odešel z domova (rodičům zanechal lístek s vysvětlením, aby ho nehledali, nedokázal se ale podepsat svým jménem coby osoba a napsal "Není třeba vynakládat námahu na vyhledání toho". Žil pak dvacet let v jeskyni na Arunačále a – jak později vysvětlil, když se ho na to hledající ptali – docházelo k intenzivní vnitřní proměně, které věnoval celou svou pozornost: neosobním pozorováním se v něm zpracovávalo t.j. rozpouštělo to, k čemu zkušenost probuzení otevřela cestu.

Je to tak, podobnou zkušenost má i několik dalších lidí, které znám a kteří také probuzení zažili. Někteří z nás předtím něco cvičili, jiní ne – i to se stává. Tím se nám ale jen otevřela možnost věnovat plnou pozornost i bezděčným reakcím svého emočního těla, které vyvstávají i potom, uvědomovat si je a umožňovat transformaci jejich přijímáním coby tvarů Vědomí, které jediné JE. Začne tak probíhat postupné přeprogramovávání pravé mozkové hemisféry v situacích, které nabízí každodenní život. Nízko vibrující pravá hemisféra, ovládaná nevědomými programy, se tak postupně mění, ubýváním nižších vibrací se její kmitočet pomaličku zvyšuje, postupně se přibližuje ke kmitočtu vysoko vibrující, uvědomující si a rozlišující levé hemisféry, až nakonec dojde k jejich synchronizaci (trvalému probuzení). Jak dlouho to potrvá, nikdo neví: závisí to na dosavadním naprogramování – na míře nezpracované karmické zátěže, která v nás vyvolává emocionální reakce a je učebním materiálem pro tenhle život.

Druhá možnost je, že po zkušenosti probuzení začne vznikat duchovní ego = inovovaná podobá "já", které ví, že neexistuje, posuzuje ty kolem sebe jako nevědomé a podle toho na ně i emocionálně reaguje.

Jestli ale tohle člověk pochopí nebo nepochopí, závisí čistě na jeho dosavadním naprogramování.
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod armin » stř 13. úno 2019 13:41:16

adiuv píše:Když dojde k probuzení, je tu jen nekonečné Bytí - Vědomí, a není žádný "někdo", který by to vnímal. Všechno, co existuje, příroda, tvorové, i ten tvar, za který se Bytí - Vědomí doteď považovalo a z té iluze se právě tzv. "probudilo", jsou a vždycky byly jen živé a neustále se měnící prázdné tvary Vědomí, modelované a poznávané Vědomím v Sobě Samém. Nic neexistuje. Čas i prostor jsou iluze, které Vědomí vytváří v Sobě Samém, aby Si mohlo v Sobě promítat iluzorní dění.


Probuzením individualita nekončí. Zpočátku, když se rozplyne iluze a omezení ega, se to tak může jevit. Není tu sebestředná myšlenka já, ale jen vědomí já. Átman, duše, Bruntonovo Nadjá,Boží Syn a další pojmy které se to snaží vyjádřit.

Átman je totožný s Brahmanem - co to znamená? že Átman neexistuje?
Ne.

Átman je takovým způsobem totožný s Brahmanem jako v křesťanské symbolice Syn je totožný s Otcem. Bůh tj. povaha existence je trojjediná. ne "jediná"
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod adiuv » stř 13. úno 2019 14:06:15

armin píše:
adiuv píše:Když dojde k probuzení, je tu jen nekonečné Bytí - Vědomí, a není žádný "někdo", který by to vnímal. Všechno, co existuje, příroda, tvorové, i ten tvar, za který se Bytí - Vědomí doteď považovalo a z té iluze se právě tzv. "probudilo", jsou a vždycky byly jen živé a neustále se měnící prázdné tvary Vědomí, modelované a poznávané Vědomím v Sobě Samém. Nic neexistuje. Čas i prostor jsou iluze, které Vědomí vytváří v Sobě Samém, aby Si mohlo v Sobě promítat iluzorní dění.


Probuzením individualita nekončí. Zpočátku, když se rozplyne iluze a omezení ega, se to tak může jevit. Není tu sebestředná myšlenka já, ale jen vědomí já. Átman, duše, Bruntonovo Nadjá,Boží Syn a další pojmy které se to snaží vyjádřit.

Átman je totožný s Brahmanem - co to znamená? že Átman neexistuje?
Ne.

Átman je takovým způsobem totožný s Brahmanem jako v křesťanské symbolice Syn je totožný s Otcem. Bůh tj. povaha existence je trojjediná. ne "jediná"

Átma nebo též átman (v dévanágarí आत्मा nebo आत्मन् ) je hinduistický termín... Pojem átma je plně rozebírán v upanišadách a základním poselstvím z tohoto rozboru je totožnost átma a brahman, tedy individuální podstaty každého jedince a univerzální podstaty všeho.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%81tma


a u nás se Átman - coby aspekt Brahmana - většinou překládá jako "Já" nebo "Nadjá", na rozdíl od ega. tj. iluzorního já s malým j.
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 14:15:46

armin píše:
Trini píše:
Trini píše:Já např. ego neřeším vůbec. Proto mi vyhovuje Ramana a Nisargadatta, kteří ego zminují zcela vyjímečně.


Z pohledu, že se vše děje spontánně a nikdo nemá žádnou volbu dělat něco jinak, než dělá (i když může připadat, že volbu má ;) ), je koncept "ego" bezvýznamný.

:)

Z pohledu svobodné vůle má zase každý volbu dělat něco jinak než dělá (i když může připadat, že volbu nemá ;) )

Záleží jak se na to díváme. A to jak se na to díváme, je také výsledkem naší svobodné vůle.


Nemůžeš si to myslet jinak, než si to právě myslíš.
To je ok. Nemám potřebu ti něco vymlouvat.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 14:19:51

;)
Prostě vědoucí ega to vědí úplně nejlépe. S tím se nic nenadělá.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod adiuv » stř 13. úno 2019 14:55:24

Mahariši, který zažil probuzení coby student, nezačal sdělovat svému okolí zkušenost, že "já" neexistuje. Krátce po prožitku, který naprosto změnil jeho chápání, odešel z domova (rodičům zanechal lístek s vysvětlením, aby ho nehledali, nedokázal se ale podepsat svým jménem coby osoba a napsal "Není třeba vynakládat námahu na vyhledání toho". Žil pak dvacet let v jeskyni na Arunačále a – jak později vysvětlil, když se ho na to hledající ptali – docházelo k intenzivní vnitřní proměně, které věnoval celou svou pozornost...


I když se vždycky po několika dnech vydal dolů vyžebrat si trochu potravy, po celou tu dobu zůstával tichý. Neodpovídal ani na otázky.

Když po dvaceti létech nakonec vyhověl opakovaným prosbám těch, kteří za ním přicházeli, a znovu se vrátil dolů mezi lidi, jeho odpověď těm, těm kteří se ho ptali co je nejdůležitější, zněla:

"Zůstávat tichý".

A když se ho ptali, co přitom mají vnitřně dělat, řekl:

"Když mysl začne být zaslepená, probuďte ji. Když se začne toulat, uklidněte ji. Nastane-li stav, kdy tu není ani spánek, ani pohyb mysli, zůstávejte tiše v tomto přirozeném (skutečném) stavu."
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod armin » stř 13. úno 2019 15:15:10

Trini píše:Nemůžeš si to myslet jinak, než si to právě myslíš.

Trini píše:Prostě vědoucí ega to vědí úplně nejlépe. S tím se nic nenadělá.

:)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 15:27:07

armin píše:
Trini píše:
Trini píše:Já např. ego neřeším vůbec. Proto mi vyhovuje Ramana a Nisargadatta, kteří ego zminují zcela vyjímečně.


Z pohledu, že se vše děje spontánně a nikdo nemá žádnou volbu dělat něco jinak, než dělá (i když může připadat, že volbu má ;) ), je koncept "ego" bezvýznamný.

:)

Z pohledu svobodné vůle má zase každý volbu dělat něco jinak než dělá (i když může připadat, že volbu nemá ;) )

Záleží jak se na to díváme. A to jak se na to díváme, je také výsledkem naší svobodné vůle.


Ten pocit, představu svobodné vůle jsem dlouho nemohla pustit a nevěřila Ramanovi, když tvrdil, že žádná svobodná vůle není.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod armin » stř 13. úno 2019 15:38:29

Trini píše:
Ten pocit, představu svobodné vůle jsem dlouho nemohla pustit a nevěřila Ramanovi, když tvrdil, že žádná svobodná vůle není.
:)

Našla bys citaci jakými slovy to Ramana říkal? Třeba jsi to jen špatně pochopila
A co takhle svobodná Boží vůle, také žádná není?
:)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 16:26:03

armin píše:
Trini píše:
Ten pocit, představu svobodné vůle jsem dlouho nemohla pustit a nevěřila Ramanovi, když tvrdil, že žádná svobodná vůle není.
:)

Našla bys citaci jakými slovy to Ramana říkal? Třeba jsi to jen špatně pochopila


Když myslíš. Fakt nemám potřebu ti něco dokazovat.
S tou tlustou bichlí Ramanových rozhovorů jsem žila spoustu let. Je jediný "duchovnák", jehož fotku, vlastně dvě, mám u sebe pověšené. Se svobodnou vůli jsem se několik let těžce potýkala. Potom to udělalo jednou "klik" (asi jako Balsekarovi u Nisargadatty) a od té doby je mi jasné, že má pravdu. Proto vím, že nemá cenu ti o tom něco víc povídat. Klidně se té svobodné vůle drž. Ramana by s tím neměl problém a já nemám taky. ;)



armin píše:
A co takhle svobodná Boží vůle, také žádná není?
:)


Ramana to až tak s Bohem neměl, on spíš to Self. A to mně vyhovuje.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Alaja » stř 13. úno 2019 19:20:36

Svobodná vůle, Boží vůle....... :D

Ta Boží vůle musí být občas pořádně uminutá. Tedy alespoň u mne. Od mládí mne chtěla Boží vůle dostat mermomocí do Prahy, Dlouhá léta jsem tmu naléhání Boží vůle odolávala, snažila jsem se jít jinou cestou, jen néé do tý zatracený Prahy, ta se mi ani trochu nelíbila. Když ta Boží vůle nedokázala překovat tu moji vůli, tak na to šla oklikou....přes mé nejbližší....až jsem nakonec byla do té Prahy skoro násilím odvlečena. Dost jsem si pobrečela...a tam se mi ta Boží vůle pověsila na krk a zatáhla mne do těch duchovňáckých hrátek. Nechápu to - proč jsem kvůlivá tomu duchovnu se musela přestěhovat do velkoměsta, proč mi to ta Boží vůle nezařídila tak, abych se o duchovno začala zajímat v té své zapadlé vesnici???

Že by ta Boží vůle nakonec nebyla vůlí Boží??? V devíti mých letech se kdosi chvíli koukal mýma očima a pak se začaly věci kolem mne pomalu měnit....takže nejspíš žádná Boží vůle, ale vůle nějakého duchovňáckého pražáka.. :lol:
Ještě by to chtělo zjistit, kdo to vlastně byl... :D
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod armin » stř 13. úno 2019 20:47:36

Trini píše: A to mně vyhovuje.
:)


Tohle je zřejmě pro tebe kriterium pravdivosti. Věřím tomu, co mi vyhovuje. :)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod armin » stř 13. úno 2019 21:11:19

Trini píše:
armin píše:Našla bys citaci jakými slovy to Ramana říkal? Třeba jsi to jen špatně pochopila


Když myslíš. Fakt nemám potřebu ti něco dokazovat.


Tak mne na tu citaci upozornil někdo jiný :poklona:
Ten, kdo si uvědomil JÁ, které je zdrojem osudu i svobodné vůle, je od nich osvobozen.

A jak jsem předpokládal, evidentně jsi to špatně pochopila (usuzuji z toho, jak to svými slovy interpretuješ).
Trini píše:
Ten pocit, představu svobodné vůle jsem dlouho nemohla pustit a nevěřila Ramanovi, když tvrdil, že žádná svobodná vůle není.
:)

No ale když ti to takhle vyhovuje... :lol:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 21:26:22

armin píše:
Trini píše:
armin píše:Našla bys citaci jakými slovy to Ramana říkal? Třeba jsi to jen špatně pochopila


Když myslíš. Fakt nemám potřebu ti něco dokazovat.


Tak mne na tu citaci upozornil někdo jiný :poklona:
Ten, kdo si uvědomil JÁ, které je zdrojem osudu i svobodné vůle, je od nich osvobozen.

A jak jsem předpokládal, evidentně jsi to špatně pochopila (usuzuji z toho, jak to svými slovy interpretuješ).


Tuhle citaci neznám.
Každopádně není důležité, co ty si myslíš, jak jsem co pochopila či ne. Nejsi pro mne kompetentní.
:)
Naposledy upravil Trini dne stř 13. úno 2019 22:56:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod armin » stř 13. úno 2019 21:50:42

Trini píše:
Každopádně není důležité, co ty si myslíš, jak jsem co pochopila či ne. Nejsi pro mne kompetentní.
:)

No já na kompetentnost (autoritu) někoho moc nedám. Spíš dám na to, co nezávisle na komkoliv poznávám. Podobně jako Ramana Mahariši nebo Krishnamurti.
A co ty poznáváš - vidíš, jak je to teda s tou svobodnou vůlí podle tebe, podle tvé ZKUŠENOSTI?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 22:02:41

Ty rozhovory s Ramanou mají 552 stran a přestože je to kvalitně vázaná kniha, už se začala po 25 letech častého používání rozpadat. Spoustu věcí jsem si tam podtrhávala - ty které mi byly blízké a zcela jasné. To s tou svobodnou vůlí mně vadilo - tak asi jako ted Arminovi :lol: - proto jsem si to nepodtrhla. Takže bych to musela celé pročítat, abych to našla. Třeba si ten čas najdu.


Ted jsem našla v internetu toto:

http://www.rudolfskarnitzl.cz/Texty/ost ... a_osud.htm

Ramana Maháriši - o osudu a svobodné vůli
vzpomínka D. Mudaliara na rozhovor s Ramanou



Jedno letní odpoledne jsem seděl naproti Bhagavánovi ve staré hale, s vějířem v ruce, a řekl jsem mu: „Rozumím tomu, že význačné události v lidském životě, jako je místo narození, národnost, rodina, povolání či profese, svatba, smrt atd. jsou předurčeny jeho karmou. Ale je možné, že všechny detaily jeho života – do poslední minuty – jsou také takto předurčeny? Například nyní položím tento vějíř, který je v mé ruce, dolů na zem. Je možné, že bylo rozhodnuto, že toho a toho dne, v takovou a takovou hodinu se musím takto pohnout a položit zde vějíř dolů na zem?“

Bhagaván odpověděl: „Zajisté,“ a pokračoval: „cokoli toto tělo dělá a ať prochází jakoukoli zkušeností, vše již bylo rozhodnuto, když tělo vstoupilo do života.“

Nato jsem přirozeně vykřikl: „Co se pak stane s lidskou svobodou a odpovědností za jeho činy?“

Bhagaván vysvětlil: „Jediná svoboda, kterou člověk má, je usilovat o nabytí džňány (seberealizace), která mu umožní se neztotožňovat s tělem. Tělo bude procházet událostmi, kterými nevyhnutelně splácí účet podle jeho prárabdha karmy (osudu, založeném na vyrovnání událostí z minulých životů) a člověk má svobodu se buď ztotožnit s tělem a být přivázán k ovoci činů těla, nebo se s ním neztotožňovat a být pouhým svědkem jeho aktivit.“

Toto vysvětlení není pravděpodobně pro mnoho učených lidí nebo filozofů přijatelné, ale jsem si jistý, že jsem neudělal žádnou chybu při přepisu textu, který je výše uveden, a v němž je podstata rozhovoru, který se mezi mnou a Bhagavánem odehrál. Ačkoli tato Bhagavánova odpověď může převrátit naše ustálené a hýčkané úvahy a závěry, jsem přesvědčený, že Bhagaván říkal pravdu. Také si v této souvislosti vzpomínám, jak mi Bhagaván při jedné příležitosti citoval následující verše od Thajmanavara (velký džňánin, který žil nedaleko Triči v Tamilsku před 250 lety): „Toto nejsou věci, které by se měly sdělovat všem. A i když jim o tom povíme, povede to jen k nekonečným diskuzím.“ :lol:

Může být vhodné čtenářům připomenout, že Bhagaván na stále se opakující otázky: ‘Může svobodná vůle přemoci osud?‘ dával svoji obvyklou odpověď, jež je uvedena v jeho díle 40 veršů: „Takovéto otázky znepokojují jen ty, kdož nenašli zdroj obojího – jak osudu, tak i svobodné vůle. Ti, kteří tento zdroj nalezli, těchto diskuzí zanechají.“

Obvyklou reakcí Bhagavána na podobné dotazy také byla úsečná odpověď: „Kdo je ten, koho se osud a svobodná vůle dotýkají? Najděte ho a pak už tyto otázky nebudou vznikat!“





P.S. Takže se omlouvám, že jsem to tady na foru řekla. Opravdu to nejsou věci, které by se měly sdělovat všem. Probuzení ale o tom se mnou normálně mluvili, takže jsem netušila, co to vyvolá u Armina.
:)
Naposledy upravil Trini dne stř 13. úno 2019 22:30:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 22:15:31

armin píše:
Trini píše:
Každopádně není důležité, co ty si myslíš, jak jsem co pochopila či ne. Nejsi pro mne kompetentní.
:)

No já na kompetentnost (autoritu) někoho moc nedám. Spíš dám na to, co nezávisle na komkoliv poznávám. Podobně jako Ramana Mahariši nebo Krishnamurti.
A co ty poznáváš - vidíš, jak je to teda s tou svobodnou vůlí podle tebe, podle tvé ZKUŠENOSTI?


Už jsem tady jednou psala, že bych sama od sebe koncept svobodné vůle nikdy nezačala sama používat. Byl mně naučen či vnucen v dětství, a tak jsem ho přebrala, aniž jsem o tom nějak přemýšlela. Byla jsem tedy přesvědčená, že svobodná vůle skutečně existuje. Potom, co jsem u Ramany četla, že je to jinak a že to tak vidí i probuzení, s kterými jsem o tom mluvila - reagovala jsem tak, že to není pravda, že se musí mýlit. Byla jsem přesvědčená, že to není možné.

Ale za ta leta duchovního uzrávání se objevilo poznání, že to je tak, jak říkají. V podstatě svobodnou vůli nebo osud už neřeším. ;)

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 22:23:25

Trini píše:
Už jsem tady jednou psala, že bych sama od sebe koncept svobodné vůle nikdy nezačala sama používat. Byl mně naučen či vnucen v dětství, a tak jsem ho přebrala, aniž jsem o tom nějak přemýšlela. Byla jsem tedy přesvědčená, že svobodná vůle skutečně existuje. Potom, co jsem u Ramany četla, že je to jinak a že to tak vidí i probuzení, s kterými jsem o tom mluvila - reagovala jsem tak, že to není pravda, že se musí mýlit. Byla jsem přesvědčená, že to není možné.

Ale za ta leta duchovního uzrávání se objevilo poznání, že to je tak, jak říkají. V podstatě svobodnou vůli nebo osud už neřeším. ;)



P.S. Jak se přejde od ztotožnování k pozorování, tak se to dá jasně vidět, poznat.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Nová země

Příspěvekod armin » stř 13. úno 2019 22:29:28

Trini píše: V podstatě svobodnou vůli nebo osud už neřeším. ;)


To je v pohodě. že neřešíš.
Nicméně píšeš o svobodné vůlí, že nic takového není a odvoláváš se na Ramanu.
Co teda ve svém životě jiného řešíš? Proč tady vůbec diskutuješ?
Protože je to předem dané a nemůžeš jinak?
To je přece nesmysl.
Nebo snad ne?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Eckhart Tolle

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron