TED: "Proč jsme šťastní?"

TED - myšlenky, které stojí za to šířit

TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod Petr » ned 15. lis 2009 0:57:00

Docela Abrahamovský :) :cooool:



Tlačítkem "View subtitles" si navolte české titulky ("Czech").

Lidské bytosti jsou tak skvěle vybaveny, že mohou dokonce prožívat zážitky jen v mysli, dřív než je prožijí v opravdovém životě. To je trik, který nikdo z našich předchůdců nazvládal, a který žádné zvíře neumí tak dobře jako my.

Štěstí si umíme vyrobit.
Sir Thomas Brown roku 1642 napsal: "Jsem nejšťastnější člověk na světě. Mám v sobě nástroj, který umí změnit chudobu na bohatství, utrpení na prosperitu. Jsem nezranitelnější než Achilles; osud nemá žádnou šanci mne ranit."

Vyrábíme si štěstí, ale přesto si myslíme, že štěstí se musí najít.


Další videa z cyklu TED s českými titulky: http://www.ted.com/translate/languages/cze
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Petr za tento příspěvek:
Jana, Monika, San

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod vostalpetr » ned 15. lis 2009 9:22:26

Dobrý,
mluví sice tak rychle, že sice stíhám číst, ale nestíhám chápat,
takže jsem to pochopil tak, že nejen že dokážeme nejen vyrábět syntetické štěstí,
ale také že dokážeme vyrábět syntetické neštěstí...

a že máme-li omezenou možnost výběru, tak jsme štatnější než když máme větší možnost výběru

no i já jsem v podobné situaci, protože přemýšlím, jestli jet na zimu do indie, nebo ne,
obě dvě varianty jsou pro mě rovnocenné,
a vcelku je mi jasné, že když nepojedu do indie, tak mě bude mrzet že jsem nejel a že když pojedu, tak mě bude mrzet, že jsem odjel

takže ted čekám na nějaký impuls, který by mi usnadnil volbu, a označil jednu variantu jako žádoucí a druhou nežádoucí,
tedy, jsem poněkud neštastný protože mi chybí cíl

myslím, že jako osoba potřebuju mít neustále nějaký cíl, abych mohl být spokojený,
protože takto se mohu neustále (marně) snažit o dosažení blaženosti a štěstí a ráje na zemi

proto také kráčím po své duchovní cestě s cílem dosáhnout osvícení :D :D :D
( no samozřejmě a právě proto také nemůžu dosáhnout osvícení)
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
San, slavoj

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod Jana » ned 15. lis 2009 9:52:52

vostalpetr píše:a vcelku je mi jasné, že když nepojedu do indie, tak mě bude mrzet že jsem nejel a že když pojedu, tak mě bude mrzet, že jsem odjel

Umíš si to udělat rafinované. To je velký kumšt just nebýt šťastný ani z toho, co si vybereš. :thumb: :D
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod slavoj » ned 15. lis 2009 11:13:22

Inu na to se nedá odpovědět (alespoň ne jednoznačně). Znám jednoho človíčka co si říká jarda moucha pinc - je štastný? byl by šťastnější kdyby si říkal jarda king pinc? Ne ! "Proč jsme nešťastní" zní lépe- protože na to se už odpovědět dá jednoznačně :P : protože to neumíme . Ne nekecám znám jedny bezdomovce kterým občas závidím. Cha sladujete ! občas! mám se ještě hodně co učit :ahoj4: - Příjemný Den :kvetina:
Uživatelský avatar
slavoj
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned 15. lis 2009 9:39:49
Poděkoval: 95
Poděkováno: 41-krát v 31 příspěvcích

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod slavoj » ned 15. lis 2009 11:21:50

Uživatelský avatar
slavoj
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned 15. lis 2009 9:39:49
Poděkoval: 95
Poděkováno: 41-krát v 31 příspěvcích

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod Jana » ned 15. lis 2009 11:36:37

Malý princ ten z tvojho sna
s ním tak ľahko neprehráš
kde sa stratil kto ho má,
Malý princ ten z tvojho sna
kráčal s tebou kým ťa mal
s jeho láskou neprehráš

:star:
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Jana za tento příspěvek:
slavoj

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod slavoj » ned 15. lis 2009 14:02:19

Jana píše:Malý princ ten z tvojho sna
s ním tak ľahko neprehráš
kde sa stratil kto ho má,
Malý princ ten z tvojho sna
kráčal s tebou kým ťa mal
s jeho láskou neprehráš

:star:
Jo funguje :writting: a to je dobře venku je krásně a tak hurá na kolo ať je štěstí dokonalé :lodka:
Uživatelský avatar
slavoj
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned 15. lis 2009 9:39:49
Poděkoval: 95
Poděkováno: 41-krát v 31 příspěvcích

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod vostalpetr » ned 15. lis 2009 17:05:14

Umíš si to udělat rafinované. To je velký kumšt just nebýt šťastný ani z toho, co si vybereš.
............................................................................................................
no to je právě ta možnost volby, kdybych neměl prachy, tak bych nemohl jet do indie,
takže teoreticky (podle videa) bych měl být štastný,
jenže pak bych byl zase neštastný z toho, že jsem doma, když bych mohl být v indii, teda kdybych měl prachy....

proto je pro mě život (radostným) utrpením...

utrpení je pro mě vcelku normální stav (I Budha to měl dost podobně) a radostný je to proto, protože at už udělám cokoli, tak to bude na hov.., což je nakonec tak zoufalá situace, že se tomu člověk může jen smát (či plakat, ale plakat nikdo nikdy moc dlouho nevdrží) a nemůže to brát nijak vážně, leda tak jako nějakou hloupou hru, něco na způsob Člověče nezlob se...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana, slavoj

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod slavoj » ned 15. lis 2009 18:03:32

vostalpetr píše:Umíš si to udělat rafinované. To je velký kumšt just nebýt šťastný ani z toho, co si vybereš.
............................................................................................................
no to je právě ta možnost volby, kdybych neměl prachy, tak bych nemohl jet do indie,
takže teoreticky (podle videa) bych měl být štastný,
jenže pak bych byl zase neštastný z toho, že jsem doma, když bych mohl být v indii, teda kdybych měl prachy....

proto je pro mě život (radostným) utrpením...

utrpení je pro mě vcelku normální stav (I Budha to měl dost podobně) a radostný je to proto, protože at už udělám cokoli, tak to bude na hov.., což je nakonec tak zoufalá situace, že se tomu člověk může jen smát (či plakat, ale plakat nikdo nikdy moc dlouho nevdrží) a nemůže to brát nijak vážně, leda tak jako nějakou hloupou hru, něco na způsob Člověče nezlob se...

Cha hloupá hra je Člověče nezlob se proč je to závislé na nějaký blbý kostce :happy: Já jako malej kluk byl dycky tak nasranej :plac: (takový smajlík tu ani neni) že jsem utek od stolu. :book2: úsilovnym sobeckym smýšlaním sem došel k závěru že nechci prohrát. Kdo mě nasere ten nade mnou vyhraje :nono: no no to teda ne. Chci být šťastný :happy: ano ! ta hra se jmenuje Blbe proč se zlobíš :kvetina: Je to radostné utrpení :sek:
Uživatelský avatar
slavoj
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned 15. lis 2009 9:39:49
Poděkoval: 95
Poděkováno: 41-krát v 31 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli slavoj za tento příspěvek:
Jana

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod Petr » ned 15. lis 2009 18:35:44

vostalpetr píše:no i já jsem v podobné situaci, protože přemýšlím, jestli jet na zimu do indie, nebo ne,
obě dvě varianty jsou pro mě rovnocenné,
a vcelku je mi jasné, že když nepojedu do indie, tak mě bude mrzet že jsem nejel a že když pojedu, tak mě bude mrzet, že jsem odjel

takže ted čekám na nějaký impuls, který by mi usnadnil volbu, a označil jednu variantu jako žádoucí a druhou nežádoucí


Na to má jednoduchou radu Abraham :). Za prvé pokud máte časovou rezervu, tak vyčkejte opravdu až na ten impuls :thumb: a pokud se už musíte rozhodnout a zdají se vám obě možnosti rovnocenné, tak si jednu vyberte, je jedno kterou.. ale s tou se pak maxilmálně slaďte..tj. nevytvářejte si sami v sobě protichůdné vibrace o vašem rozhodnutí.

Ale pokud se někdo rád trápí, tak ten "návod" lze upravit dle libosti.." třeba vybrat si náhodně jednu variantu, rozhodnout se pro ni a pak hledat cokoliv o ní, co je v jeho neprospěch a hledat cokoliv pozitivního na té druhé.. :) a pro opravdové sadomasochisty trpitele, to lze zjednodušit úplně...vybírat si varianty, o kterých ví, že je rozhodně nechtějí. Tj. třeba jet v zimě na sibiř, nebo darovat peníze na cestu někomu, komu by je nikdy nepřál :lol:
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Petr za tento příspěvek:
slavoj

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod Petr » ned 15. lis 2009 18:40:41

Jinak o rozhodování je ještě docela zajímavá tato přednáška: http://www.ted.com/talks/lang/cze/dan_a ... sions.html
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod Petr » ned 15. lis 2009 21:19:30

Připsal jsem do uvodního příspěvku, něco z titulků.
Štěstí si umíme vyrobit.
Sir Thomas Brown roku 1642 napsal: "Jsem nejšťastnější člověk na světě. Mám v sobě nástroj, který umí změnit chudobu na bohatství, utrpení na prosperitu. Jsem nezranitelnější než Achilles; osud nemá žádnou šanci mne ranit."

Vyrábíme si štěstí, ale přesto si myslíme, že štěstí se musí najít.

:poklona:
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Petr za tento příspěvek:
Jana, San, slavoj

Re: TED: "Proč jsme šťastní?"

Příspěvekod vostalpetr » stř 18. lis 2009 7:55:54

vybírat si varianty, o kterých ví, že je rozhodně nechtějí. Tj. třeba jet v zimě na sibiř, nebo darovat peníze na cestu někomu, komu by je nikdy nepřál
................................................................................................................................................................................

Já třeba vůbec nechápu, proč pořád píšete o tom, že lidé umějí vyrábět štěstí,
vždyt přece umíme vyrábět i neštěstí..
(a i zde nám Zdroj vydatně pomáhá)

Já například následuji Ježíšovu radu:"Člověče zapři sám sebe a následuj mě"
jenže na rozdíl od jiných ji čtu správně, tedy z pohledu Ježíše:
"ČLOVĚČE, ZAPŘI SÁM SEBE A NÁSLEDUJ SE..."

takže třeba jet na Sibiř může být lepší než jet do Indie,
možná je lepší mínus 40 než plus 40 stupnů
možná je lepší třeskuté ticho nežli třeskutý hlomoz
možná je lepší nikoho nepotkat, než potkat miliardu indáků
atd.

já přeju prachy všem, takže je nemám komu dát,
navíc mám svý peníze vcelku rád a umím je rozházet úplně stejně jako každej jinej
takže je nikomu nedám,
navíc jich mám málo , ostatně tak jako každej jinej...

(proč je tak málo peněz ??? proč jich nenatisknout víc??? :D )
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích


Zpět na TED

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron