Bashar: O "pravosti" channelingů

Bystrá hbitá mysl, bezpodmínečné srdce, maximální přijetí a kvanta zajímavých informací.

Bashar: O "pravosti" channelingů

Příspěvekod Petr » sob 10. pro 2011 18:13:30

HOST: Můžete nám povědět, jak od sebe rozeznat pravé, čisté channelingy od falešných?

BASHAR: Pokusíme se o to. Nicméně používat terminologii „pravý a falešný“ je tak trochu choulostivé téma. Můžeme vás nicméně navést na myšlenku o tom, co je pozitivně a negativně zaměřeno, tak nebo onak. Většinou ty kterým říkáte „pravé“ mají pozitivní cíl, stojí za nimi pozitivní záměr. Znaky a signály, které byste měli hledat jsou následující: Pokud ta osoba používá „Musíte udělat toto! Musíte udělt tamto! Ja znám odpověď a je to jediná cesta.“ – tak pravděpodobně, ne vždy, ale pravděpodobně máte co do činění s tím, čemu říkáte „struktura ega“ jednotlivce, který vám toto prezentuje.

Pokud ovšem ta přicjázející energie potvrzuje platnost všech systémů víry a pouze sdílí infromace za účelem jejich sdílení, za účelem expanze, rozšíření, za účelem učení se obohacujícím a pozitivním způsobem tak, že nic nežádá, že z vás nesnímá vaši moc a neřídí váš život za vás, tak s velkou pravděpodobností, bez ohledu na to, o co se jedná, je to pozitivní a proto „pravá“ zkušenost, ať se jedná o vás nebo někoho jiného.

To jsou kritéria, která bychom vám navrhovali, abyste hledali. Neznamená to že jedinci na vaší planetě nebo vy sami nemůžete přijít s jinou myšlenkou. ....Originál
Q: Can you give us some means of distinguishing between genuine and fraudulent beings who play this role that Darryl plays. You know, channeling.

B: We will make an attempt to do so. However, the terminology of "genuine and fraudulent" may be quite touchy, as you say. We can however guide you to the idea of what is positively or negatively oriented, one way or another. Usually you will find that those in your terminology that are "genuine" will usually have a positive desire, a positive intention behind them. The signs and the signals to look for are as follows: if an individual is focused upon saying, "You must do this! You must do that! I have the answer and this is the only way."—you are probably, not absolutely, but probably dealing with what you would call an "ego structure" aspect of the individual present before you.

If, however, the energy coming through acknowledges the validity of all belief systems and is simply sharing information for the purpose of sharing, for the purpose of expanding, for the purpose of learning in a beneficial and positive way, that makes no demands, that does not want to take your power from you and run your life for you, in all probability, no matter what it is, it is positive and therefore a "genuine" experience, whether it actually is someone else or not.

That is the criteria we would suggest you look for. This does not necessarily mean that individuals on your planet or that your own consciousness cannot come up with either idea. It does not "prove" as you say, one way or another, that just because you are hearing something positive that it actually has to be "another consciousness." However we would simply go by this particular framework: if it is self-empowering to you, if it gives you the power to make the decisions you need to make in your life, to know that you are in control of your reality—then it is a genuine experience that can be of benefit to you. If it seeks to run your life, if it seeks to drain your power and control the reality around you, then in that sense it would be called "fraudulent" no matter what it is. Does that make sense?
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2838
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 588
Poděkováno: 1279-krát v 715 příspěvcích

Zpět na Bashar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník