Tarthang Tulku: Pomůcky pro těžké časy

Tarthang Tulku: Pomůcky pro těžké časy

Příspěvekod Lída » ned 05. zář 2010 22:19:21

V každé práci mohou nastat velmi frustrující chvíle, kdy nám připadá, že všechny naše zdroje brzy dojdou… V takových chvílích asi zažíváme velký neklid. Konflikt zasahuje tělo i mysl a zachvacuje nás panika, jsme posedlí chybami, nebo vybuchujeme v záchvatech hněvu a ze svých potíží obviňujeme sebe nebo lidi kolem. Nedokážeme přistupovat k druhým lidem otevřeně, a tak si třeba i děláme nepřátele, a přitom nevíme, jak k tomu došlo. Jsme s rozumem v koncích: nedohlédneme už dál než k sebelítosti, jsme paranoidní, vztekáme se a cítíme se neschopní, vynervovaní nebo bezmocní, oklamaní. Jsme v zajetí negativních myšlenek a představ a vypadá to skoro tak, jako bychom negativitu chtěli ještě povzbuzovat. Naše energie se dostává do křeče a je omezená, převládají emoce a život se nám vymyká z kontroly. Celé dny jsou jako rozmazané.

V takových chvílích nastává čas k tomu, abychom se osvobodili od emocionality a rozvinuli plnější sebeuvědomění. Následující cvičení vám mohou v těch snahách napomoci. Jsou zaměřena především na rozproudění energie solární oblasti, aby došlo k uvolnění negativity, otevřelo se srdce a energie mohla proniknout do všech tělesných center.

Probouzení samoléčivé energie solárního plexu
A. Pohodlně se posaďte a uvolněte napětí v těle. Soustřeďte se na oblast břicha, hluboce vydechněte, uvolněte břicho. Potom se nadechněte a zadržte dech v oblasti pupku, přičemž břicho trochu zatáhněte. Stále se zadrženým dechem prociťte energii v oblasti pupku a vyvolejte si tam pocit tepla. Povolte břicho a ponořte se do pocitu, který se objeví. Prociťujte energii; vaše tělo by mělo být vnímavé a uvolněné, hladké a lehké jako mléko smíchané s vodou. Vydržte tak dlouho, až začnete cítit nepohodu, nebo ještě o trochu déle, potom se velmi pomalu uvolněte a než celé cvičení zopakujete, několik minut zůstaňte klidně sedět. Celkem provádějte cvičení třikrát až devětkrát.

Po každém zopakování zůstaňte klidně sedět, nechte z břicha vystoupit vnitřní teplo a zklidnit a uvolnit jím stav soustředěnosti. Pokuste se rozšířit tento pocit do celého těla: do buněk, do tkání, orgánů a svalů; do tkání obličeje a šíje, zad, hrudi a paží, rukou a prstů, nohou a chodidel. Dokonce i myšlenky a představy se mohou koupat v teplých, jemných, klidných a uvolňujících pocitech… Tento pocit proudí tělem a poskytuje mu vnitřní masáž. Vnímejte proud tepla a energie. Během dne si připomínejte teplo z toho pocitu a radost, která ten pocit doprovází.

B. Toto cvičení můžete dovést ještě dále. Soustřeďte se na srdce a pokuste se pocitem vnitřního tepla, pramenícím z břicha, uvolnit a vyléčit srdce. Je to léčení láskou a radostí. Všechny pocity nezdaru nebo viny nechte být. Podpořte uvědomění a poskytněte prostor plnokrevné energii láskyplné péče o všechno pozitivní. Vzdejte vděčnost za svou přirozenou inteligenci a schopnost péče, za své silné stránky a schopnosti a za hodnotu práce, kterou vykonáváte.

C. je-li to nutné, opakujte části A a B tohoto cvičení každé ráno a večer po dobu dvaceti minut nebo ještě déle. Po třech týdnech, pokud máte stále ještě potíže s negativitou, začněte každé sezení několikaminutovým kroužením hlavy, protahováním nohou, břišními kruhy (viz cvičení 26, Tibetská léčebná relaxace, Kum Nye, část 1) a protahováním v bocích (viz cvičení 21, tamtéž); potom se na dobu asi pěti minut posaďte a vychutnávejte si pocity a vjemy, načež se pusťte do zde uvedených cvičení.

Otevírání energie solárního plexu
Vždycky, když zjistíte, že vás při práci přepadají tendence k únikům, výmluvám a odkladům, přepněte své soustředění ze slov a představ v hlavě na energii pupku. Pokud s tímto přesunem máte potíže, připomeňte si cíle, pro které pracujete, a zvraťte tyto „důvody“ v pocity v srdci. Uvolněte břicho a propojte oblast břicha s pocity v srdci.

Aura zářivého světla
Během dne můžete podporovat pozitivní myšlenky a představy tak, že si necháte prozářit hlavu. Když máte možnost, posaďte se klidně s očima zavřenýma a představte si, jak vám svrchu do čela vstupuje světlo, které potom dál obloukem postupuje ven a dolů, nalevo a napravo, dozadu a dopředu, a vytváří světelnou auru, která obklopuje celé tělo. Prociťte, jak se vznášíte uvnitř tohoto zahřátého, prozářeného prostoru.

Oblast tepla a světla lze vnímat jako prostor, který obklopuje tělo. Může se ale také rozšířit dovnitř do těla a dosáhnout do všech buněk. Měli byste pocítit uvolnění od napětí, dokonalé osvobození ze všech komplikací. Život se zdá lehký, snadný, otevřený, je dokonalý a má bohatství příchutí, díky kterým je velmi příjemný a lákavý. Přeneste tento pocit do své každodenní práce. Abyste cvičení rozšířili a prohloubili, jděte v noci spát obklopeni světelnou aurou.
Toto cvičení také uvolňuje emocionalitu a povzbuzuje jasné vědomí.

Propojení hlavy a břicha
Když se během dne objeví nějaké obtíže, vědomí hlavy potřebuje podporu silné, koncentrované energie plexu solaris. Abyste tato dvě centra spolu spojili, otevřete co nejvíce hrdlo, uvolněte dolní část šíje a nechte svůj dech mírně a jemně plynout. Uvolněte břicho a jemně, ale zhluboka dýchejte do oblasti pupku. Cvičení provádějte asi minutu a pak se vraťte ke své práci.


Ukázka z knihy Tarthang Tulku: Tibetské mistrovské metody v práci
Knižní klub 2004
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Lída za tento příspěvek:
Dagmar, Monika

Re: Pomůcky pro těžké časy

Příspěvekod vostalpetr » pon 06. zář 2010 6:40:12

Díky Lído,

já bych však potřeboval poněkud speciálnější cvičení pro těžké časy:

1) Pro začátek by mně stačilo, kdyby se mi opět propojila hlava s hlavou a začalo mi to opět trošku myslet,
nebot pokles inteligence z IQ 157 na IQ 48 je o to bolestnější, že i při této snížené inteligenci jsme schopni si uvědomovat, že jsme blbí a ještě blbější, než jsme si mysleli že je možné

2) Dále bych potřeboval spojit hlavu se svými pohlavními orgány, nebot již před několika lety se toto dolní centrum (o to více však důležitější centrum řídící štastný rodinný život) začalo postupně a nenápadně osamostatnovat až posleze začalo žít naprosto samostatným odděleným životem lenocha. Odmítá plnit jakékoli příkazy, které dokonce zvládne i náš pes, jako třeba "stoupni" nebo "aport". Mně osobně to zase tak moc nevadí, nebot i já sám jsem lenoch k pohledání, takže mám pochopení, avšak přítelkyně je o něco pracovitější a tudíž i poněkud neurotičtější než my dva dohromady a tak nás občas oba dva propleskne a sprdne a nezachrání nás ani moje oblíbené argumenty:
PROTO JSEM SE NARODIL,
ABYCH SI SPOKOJENĚ LENIVĚ ŽIL
A NE ABYCH CHODIL DO PRÁCE
A TVRDĚL DŘEL NA SLADKÉ KOLÁČE

3) No a na závěr bych potřeboval nějaké cvičení, které by mi spojilo levou hemisféru mozku a s pravou hemisférou a to se pak násleně spojilo s duchovním srdcem a dále bych to celé potřeboval spojit s centrem nad hlavou, tzv. sahasrárou a pro jistotu bych to ještě s pojil s centrem pod nohama, které se snad ani nijak nejmenuje, ale které je důležité jako uzemění abychom pak nekoordinovaně nepoletovali s hlavou v oblacích, jak se mnohým lidem nevzdělaným v elektrotechnice stává.
Tak bych opět získal inspiraci k inspirativním postřehům z mého duchovního života a mohl vás rozesmávat v této tak těžké době duchovní, morální a finanční krize, tzv. kalijůgy...


:happy:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Pomůcky pro těžké časy

Příspěvekod Lída » pon 06. zář 2010 9:41:54

Mně nejvíc pomáhá tohle, funguje mi taky nechat se prostoupit světlem, jak to radí Tarthang Tulku - emoční tělo se tím tak důkladně zprázdní, že nechuť k tomu, jak věci jsou, se hned tak neobjeví

To víš, cesta líný ženy, to je moje Obrázek
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: Pomůcky pro těžké časy

Příspěvekod Dagmar » pon 06. zář 2010 17:29:51

Lída píše:
To víš, cesta líný ženy, to je moje Obrázek

--------
Lído, neumím si představit línou ženu, která v horkém létě přemýšlí nad tím, že se nedá nic jiného dělat, než látat fusakle.
Ale je pravda, že každý si lenost představuje jinak. Ať Vám ta lenost ve Vašem věku ještě hodně dlouho vydrží. :thumb:
Uživatelský avatar
Dagmar
 
Příspěvky: 62
Registrován: ned 03. kvě 2009 19:57:32
Poděkoval: 165
Poděkováno: 24-krát v 20 příspěvcích

Re: Pomůcky pro těžké časy

Příspěvekod Lída » pon 06. zář 2010 18:37:22

Díky, Dášo :)

to byla narážka na tohle
A takováhle lenost dá fůru práce, dalo by se paradoxně říct Obrázek Obrázek

Ono všimnout si, co všechno chceme, aniž si to uvědomujeme, je docela záhul

:) :ahoj3:
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Lída za tento příspěvek:
Dagmar

Re: Pomůcky pro těžké časy

Příspěvekod LuKas » pon 06. zář 2010 23:22:22

Uživatelský avatar
LuKas
 
Poděkoval: 0
Poděkováno: 27-krát v 22 příspěvcích


Zpět na Inspirativní osobnosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků