Martin

Re: Martin

Příspěvekod vostalpetr » ned 21. led 2018 14:20:07

Zablokuje se tak možnost uvědomit si a pochopit, že význam (důležitost) různých věcí se dá rozpoznávat zcela neosobně, jako procento, ve kterém dotyčná záležitost ovlivňuje život. A stejně neosobně z toho vyvodit odpovídající důsledky. Jako to udělal Nisargadatta.

Neosobně rozpoznávat nelze,

proto je mnohem lepčí učení Balsekara, kterej nejspíše neměl duchovní zkušenost, ale měl vhled,

tudíž věděl, že dokud je zde někdo hledající a usilující, nemůže dojít k poznání,

vono to budhi je důležitý pro zpracování informací,

nebot z jedné a téže zkušenosti lze vyvodit různé závěry, ale u toho je důležítý mít vodstupo vod dané zkušenosti,

což ten Balsekar měl, nebot vhled není pohlcující zkušenost...
vostalpetr

Poděkoval: 95
Poděkováno: 597-krát v 443 příspěvcích

Příspěvekod honzam » ned 21. led 2018 14:23:12

vostalpetr píše:
Co je pro ego důležité, na to se soustředí.

To je jeden z důvodů proč Maharadže neberu, páč propagoval soustředění,
to je podle mne špatná nauka...

Had ďábel: :starik: Soustředění je dobrá nauka, pokud je prováděno jako soustředění na své vlastní Blaho, na jeho Samotný Zdroj, dokud se všechno utrpení světa nepřemění na Tvé absolutní Blaho a všichni trpící nezmizí.

Had anděl: Záleží, co se chceš naučit. :)
Řekla bych, že by si mohl dát tuhle fotku snad i do občanky, on měl vždycky talent dělat všechno důkladně. - Jana (Nic)
honzam

Poděkoval: 31
Poděkováno: 58-krát v 57 příspěvcích

Příspěvekod Tino » ned 21. led 2018 14:26:29

Trini píše:Podle mne nepropagoval Nisargadatta vůbec nic. Ale duchovní ega prostě tu důležitost hledají, chtějí se soustředit na něco jiného než normální smrtelníci.
Po přečtení všech rozhovorů s Nisargadattou v "Já jsem to" - Balsekar doporučuje, aby se to na poprvé přečetlo najednou celé bez rozebírání - se není opravdu čeho chytit, což i mně - natož někomu duchovně hledajícímu - dělalo problém. Ale o tom to je = ničeho se nechytit.

Duchovní ega ale to musejí rozebrat, přebrat a ze svojich oblíbených míst, kterých se chytla, udělat nauku. A do nekonečna je opakovat.
:)

Přesně tak.

A když si duchovní nebo neduchovní ego (není v tom zas tak velký rozdíl) neví rady, začne druhé buď láskyplně či povýšenecky poučovat, nebo hezky tvrdě okopávat v představě, že tím někomu pomůže.

Spokojeně se tím odreaguje a uleví se mu. Na chvíli.
Tino

Poděkoval: 8
Poděkováno: 9-krát v 9 příspěvcích

Příspěvekod Tino » ned 21. led 2018 14:30:01

vostalpetr píše:z jedné a téže zkušenosti lze vyvodit různé závěry, ale u toho je důležítý mít vodstupo vod dané zkušenosti,

Jo. To vnímám jako neosobní rozpoznávání.
Naposledy upravil Tino dne ned 21. led 2018 14:31:13, celkově upraveno 1
Tino

Příspěvekod vostalpetr » ned 21. led 2018 14:30:23

Had ďábel: :starik: Soustředění je dobrá nauka, pokud je prováděno jako soustředění na své vlastní Blaho, na jeho Samotný Zdroj, dokud se všechno utrpení světa nepřemění na Tvé absolutní Blaho a všichni trpící nezmizí.

Ano, ale pak nelze hovořit o nějakém duchovním soutředování co ti někdo naservíruje jako koncept,

ale o individuálním soutředování na cokoliv je ti blízké co je pro tebe individuálním blahem,

nebot jen takové soustředění je spontánní a schopno dojít cíle bez vytvoření připoutaností,

nebot toto soustředění není vedeno nějakým ziskem, nýbrž je spontánní...

To je rozdíl od individuality k individualitě...

Proti tomu rozhodně žádná námitka, ale silná námitka na soustředění jenž je ti naservírováno z druhé ruky...
vostalpetr

Příspěvekod vostalpetr » ned 21. led 2018 14:36:25

Tino píše:
vostalpetr píše:z jedné a téže zkušenosti lze vyvodit různé závěry, ale u toho je důležítý mít vodstupo vod dané zkušenosti,

Jo. Jinými slovy neosobní rozpoznávání.

No to ne,

to jsou ty různé popisy slona z různých směrů náhledu, ta všeliká rozdílnost nauk,

tedy osobní rozpoznáváni...

Žádný neosobní rozpoznávání neexistuje, jinak by nebylo možno stanovit co je co a co má jakou hodnotu,

důležitý je mít vod toho vodstup, ne v tom být pohlcen,

což se lépe uplatní u vhledu než u duchovní zkušenosti...

Prostě Aha efekt je lépe zpracovatelnější...
vostalpetr

Příspěvekod Tino » ned 21. led 2018 14:45:14

vostalpetr píše:
Tino píše:

No to ne,

Asi chápeme jen trochu jinak význam slov, to se v diskusích stává dost často.

Mně je taky Balsekar blízkej, ve "Vědomí mluví "říká

Balsekar:

"Kdykoliv je tu současné prožívání, není tu žádný prožívající. Jakékoliv prožívání je nutně neosobní prožívání."
Tino

Příspěvekod vostalpetr » ned 21. led 2018 14:47:34

Neosobní
soustředění mají pouze malé děti, nebot nesledují žádný zisk,
to je základ karma jogy,

což ovšem neplatí v případě duchovních soustředění naordinovaných nějakým mistrem...

Víc k tomu není co říci...
vostalpetr

Příspěvekod Trini » ned 21. led 2018 14:48:56

vostalpetr píše:
Tino píše:

No to ne,

to jsou ty různé popisy slona z různých směrů náhledu, ta všeliká rozdílnost nauk,

tedy osobní rozpoznáváni...

Žádný neosobní rozpoznávání neexistuje,

Jo.
Ale jak začneš tvrdit, že tvoje rozpoznávání je neosobní, hned se tím můžeš stavět do pozice, že tvoje pravda je všeobecná a vše platná, a dokonce tomu sám věříš. ;)

Trini

Poděkoval: 108
Poděkováno: 48-krát v 39 příspěvcích

Příspěvekod vostalpetr » ned 21. led 2018 14:49:47

Neznám celkový koncept oné věty, tudíž nevím o čem mluví...
vostalpetr

Příspěvekod vostalpetr » ned 21. led 2018 14:58:12

Jo.
Ale jak začneš tvrdit, že tvoje rozpoznávání je neosobní, hned se tím můžeš stavět do pozice, že tvoje pravda je všeobecná a vše platná, a dokonce tomu sám věříš. ;)

No právě, jakmile o tom víš a můžeš to analyzovat a vytvářet o tom názor, je to osobní pozorování,

dokud pozoruji slona a nemám o něm žádný názor a nepopisuji jej pomocí představ, vlastně ani tomu neříkám slon,

pak je to neosobní pozorování, ale o tom nemohu nic říci,

jakmile řeknu něco, tak je to pak osobní...

Prostě nemohu mít pravdu, jedině že nevím...
vostalpetr

Příspěvekod Tino » ned 21. led 2018 15:02:43

Trini píše: jak začneš tvrdit, že tvoje rozpoznávání je neosobní, hned se tím můžeš stavět do pozice, že tvoje pravda je všeobecná a vše platná, a dokonce tomu sám věříš. ;)

Něco tvrdí jen osobní já. Tvrzení vzniká z potřeby osobního já dokazovat, že má pravdu a že ti ostatní se mýlí - na rozdíl od pouhého konstatování, co k čemu vede a jak vypadá neosobní pozorování.

vostalpetr píše:

Neznám celkový koncept oné věty, tudíž nevím o čem mluví...

Tady je to celé:

Uvnitř okamžiku neexistuje žádný „někdo“, který by něco prožíval. Je tu jen prožívá-ní, které znamená totéž co současný okamžik, právě tady a právě teď. A v tom neustálém okamžiku, v tomto současném okamžiku není nic, co by bylo „mnou“, a nic, co by mělo nějaké trvání v čase; není v něm žádná minulost, přítomnost ani budoucnost. A není-li tu žádné „já“ a žádný pocit, které by měly nějaké trvání v čase, pak je tu jen ticho, ve kterém se nemohou začít vytvářet žádné pojmy. Vytváření pojmů závisí výhradně na „já“ a na vnímání času. Když tu není žádné „já“ a nic, co by po nějakou dobu trvalo, nemůže dojít k vytváření představ. Je to současný okamžik, věčný okamžik. Nějakou zkušenost „máme“, jen když o tom zakoušení mluvíme. Mluvíme-li o zkušenosti, týká se to určité doby, po kterou to trvalo. To je vždycky v minulosti. Když na zkušenost myslíme, a jedině tehdy, když na ni myslíme, objeví se jako minulá událost. Kdykoliv je tu současné prožívání, není tu žádný prožívající. Jakékoliv prožívání je nutně neosobní prožívání.

Existuje ale neosobní dění, které přijímá postoj osobnosti, beroucí na sebe individualitu, a to pouze tehdy, když „já“ uvažuje o zkušenosti. Dotyčná zkušenost je ale něco, co už patří do minulosti.

A tak v samotném prožívání, ať je to bolest, nebo blaženost, nikdy žádné „já“ není, protože prožívání probíhá vždycky nevyhnutelně v současném okamžiku – v okamžiku, který je mimo jakýkoliv časový interval. Prožívání, jakékoliv prožívání, bolest či radost, znamená současný okamžik. Jakmile to začne být zřejmé, spousta nejasností a otázek automaticky odpadne.
Tino

Příspěvekod vostalpetr » ned 21. led 2018 15:08:13

Ale o tom to je = ničeho se nechytit. Duchovní ega ale to musejí rozebrat, přebrat a ze svojich oblíbených míst, kterých se chytla, udělat nauku. A do nekonečna je opakovat.

Jasně,

to ale Maharadž zcela podcenil, že to tak je a pak se divil tomu, že to tak je...

A tím se pak dále zaobíral ze svého pohledu Balsekar, páč nechtěl aby se mělo ego čeho chytit a co praktikovat a oč usilovat...

Proto vlastně přešel zvolna od džnány jogy ke karma joze,

doufám že nekecám, už si to moc nepamatuji, je to už pár let zpět, co jsem to četl...
vostalpetr

Příspěvekod vostalpetr » ned 21. led 2018 15:18:10

Uvnitř okamžiku neexistuje žádný „někdo“, který by něco prožíval. Je tu jen prožívá-ní, které znamená totéž co současný okamžik, právě tady a právě teď. A v tom neustálém okamžiku, v tomto současném okamžiku není nic, co by bylo „mnou“, a nic, co by mělo nějaké trvání v čase; není v něm žádná minulost, přítomnost ani budoucnost. A není-li tu žádné „já“ a žádný pocit, které by měly nějaké trvání v čase, pak je tu jen ticho, ve kterém se nemohou začít vytvářet žádné pojmy. Vytváření pojmů závisí výhradně na „já“ a na vnímání času. Když tu není žádné „já“ a nic, co by po nějakou dobu trvalo, nemůže dojít k vytváření představ. Je to současný okamžik, věčný okamžik. Nějakou zkušenost „máme“, jen když o tom zakoušení mluvíme. Mluvíme-li o zkušenosti, týká se to určité doby, po kterou to trvalo. To je vždycky v minulosti. Když na zkušenost myslíme, a jedině tehdy, když na ni myslíme, objeví se jako minulá událost. Kdykoliv je tu současné prožívání, není tu žádný prožívající. Jakékoliv prožívání je nutně neosobní prožívání.

Existuje ale neosobní dění, které přijímá postoj osobnosti, beroucí na sebe individualitu, a to pouze tehdy, když „já“ uvažuje o zkušenosti. Dotyčná zkušenost je ale něco, co už patří do minulosti.

A tak v samotném prožívání, ať je to bolest, nebo blaženost, nikdy žádné „já“ není, protože prožívání probíhá vždycky nevyhnutelně v současném okamžiku – v okamžiku, který je mimo jakýkoliv časový interval. Prožívání, jakékoliv prožívání, bolest či radost, znamená současný okamžik. Jakmile to začne být zřejmé, spousta nejasností a otázek automaticky odpadne.

Současný okamžik je něco matoucího,

nebot současný okamžik je okamžik kdy nevíš že jde o současný okamžik,

je to prostě situace kdy nevíš....a nevíš nic...

Dokonce zde není ani pozorování ve smyslu uvědomování,
prostě oblíbená činnost tatínka Míly Tomášový - čumění do blba - vidíš všechno a nevidíš nic
což ovšem neznamená, že u toho nemůžeš provádět nějakou činnost...

Stačí se jen uvolnit...není v tom žádná koncentrace ani na přítomný okamžik...
vostalpetr

Příspěvekod vostalpetr » ned 21. led 2018 15:47:04

Jakmile to začne být zřejmé, spousta nejasností a otázek automaticky odpadne.

V indii si to můžeš natrénovat bez jakéhokoliv tréninku,
základním heslem indie je šánti - klid,
a díky kulturnímu šoku a nemožnosti úniku před tím vobrovským bordelem ti nezbude nic jiného,
nežli se rezignovaně uvolnit do stavu neosobního pozorování kdy nevíš...

Pak se uvolněně pohybuješ v jakékoliv situaci, pro indíky to není nic nového,
i Maharadž vo tom mluvil a ocenoval takové to indické lekování a poflakování,
kdy je ti jakoby vše u prdele....

Tedy samozřejmě nemluvím o nějakém ašrámu a nějakém duchovním blbnutí....
vostalpetr

Příspěvekod Trini » ned 21. led 2018 16:03:41

Tino píše:
Trini píše: jak začneš tvrdit, že tvoje rozpoznávání je neosobní, hned se tím můžeš stavět do pozice, že tvoje pravda je všeobecná a vše platná, a dokonce tomu sám věříš. ;)

Něco tvrdí jen osobní já. Tvrzení vzniká z potřeby osobního já dokazovat, že má pravdu a že ti ostatní se mýlí - na rozdíl od pouhého konstatování, co k čemu vede a jak vypadá neosobní pozorování.

Jsem zvědavá, kdy se tohoto tvrzení vzdáš. Opakuješ ho už dost dlouho.

Trini

Příspěvekod Tino » ned 21. led 2018 16:22:57

Trini píše:
Tino píše:

Jsem zvědavá, kdy se tohoto tvrzení vzdáš. Opakuješ ho už dost dlouho.

Kdo potřebuje prohlašovat konstatování kdykoliv ověřitelných faktů za tvrzení? :roll:

Kdo jiný, než osobní já, které trvá na svých představách, potřebuje za každou cenu dokazovat, že má pravdu, že ten druhý se mýlí, a použije pro to cokoliv?

Připomíná to politikaření ...

:ahoj2:
Tino

Příspěvekod Trini » ned 21. led 2018 16:46:23

Tino píše:
Kdo potřebuje prohlašovat konstatování kdykoliv ověřitelných faktů za tvrzení? :roll:

Kdo jiný, než osobní já, které trvá na svých představách, potřebuje za každou cenu dokazovat, že má pravdu, že ten druhý se mýlí, a použije pro to cokoliv?

Připomíná to politikaření ...

:ahoj2:

Kdo potřebuje svoje tvzení prohlašovat za konstatování?

Nebo se snad podle tebe nemylím a ty si nemyslíš, že máš pravdu? Podívej se na to z nadhledu, jestli to dokážeš.

To ti zcela chybí sebereflexe?

Trini

Příspěvekod vostalpetr » ned 21. led 2018 19:12:42

To ti zcela chybí sebereflexe?

To je ale dáno tím, když se to praktikuje, když je zde snaha o tento stav,

ale co říci o stavu "nevím"

no to fakt nevím, prostě jen to jen uvolněný stav kdy nevím ani že nevím,

vše pozoruji bez jakékoliv snahy nějakým způsobem pozorovat

zatímco když se to praktikuje, tak pak vím, že nic nevím a mohu o tom mluvit...

Bohužel v evropské tradici se to prostě převádí na nějaké praktikování, kdy se ego snaží zaujmout nějakou pozici o který ví,

místo aby se prostě jen uvolnilo a nic nevědělo...

To je nevýhoda popisů a přesně ta situace, kdy to ego uchopí a drží se toho,

přičemž stačí udělat jednoduchý opak - pustit to, tedy se uvolnit...

Jenže,

to nejde, ego se toho pak drží stejně jako ta Jana...
vostalpetr

Příspěvekod Alaja » ned 21. led 2018 19:17:13

Mýlíte se fšichni..
Osobní já rovná se tedy ego...dobrá..
...bohužel. musím vám sdělit, že ono obdivované Já je ve skutečnosti pořádně velké superego....

:lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Alaja

Poděkoval: 195
Poděkováno: 259-krát v 247 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní osobnosti