Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Výroky Vesmíru ze stránek http://www.tut.com

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod AlfaScorpii » stř 07. pro 2011 21:59:47

Lze pochopit druhého, proč se trápí a přítom nemuset cítit stejné trápení jako on. Lze rozumět tomu, jak někdo jiný jedná a přitom nepřebírat jeho styl chování. Není v tom žádný rozpor ani kontradikce a je to velice přínosné pro chápání světa i sebe sama.
Uživatelský avatar
AlfaScorpii
 
Příspěvky: 357
Registrován: čtv 24. pro 2009 17:25:29
Bydliště: Mnichovice u Prahy
Poděkoval: 147
Poděkováno: 148-krát v 94 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli AlfaScorpii za tento příspěvek:
Lída

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » stř 07. pro 2011 22:29:13

AlfaScorpii píše:Lze pochopit druhého, proč se trápí a přítom nemuset cítit stejné trápení jako on. Lze rozumět tomu, jak někdo jiný jedná a přitom nepřebírat jeho styl chování. Není v tom žádný rozpor ani kontradikce a je to velice přínosné pro chápání světa i sebe sama.


Pokud neprožiješ totožně, to co druhý, nelze mu zcela porozumět.
Prožít totožně s druhým jakoukoli událost nemůže ani ten, co se s druhým účastnil na místě konkrétní situace. To prostě nelze.

Nicméně může být obohacující se o takové porozumění pokoušet. Někdy i pro víc než jednoho. :)
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » stř 07. pro 2011 22:33:23

Petr píše:
TŘINÁCTÁ píše:
Petr píše:Do trapeni se nevcituji z prosteho duvodu. Nelaka me to :).
Navic souhlasim s tim co uz na tomto foru bylo stokrat receno, ze pokud jsem s nekym spatne naladenym, smutnym, utrapenym, a ja mam v tu chvili lepsi naladu, a chtel bych druhemu v tom nejak "pomoci", tak tim ze se do neho vcitim a citim v ten moment take smutek, tak jsem se prave vzdal pozice, ze ktere jsem mu pomoci mohl. Ted jsme na tom oba "blbe" :).


Hm. To ale znamená, že při takovém vhledu-vciťování nezůstáváš sám sebou/což už tu také bylo řečeno/být schopen vhledu a zůstat sám sebou... tudíž to zní přímo jako výzva. :)


Mozna jsi kapla na ten rozdil. Vhled - zustavas sama sebou vs. vcitovani se - nezustavas sama sebou.


Co je tedy důležitější? Snaha o porozumění, nebo snaha o pomoc druhému?
Vynecháme tu část, kdy porozumění druhému může být i pomocí.
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod AlfaScorpii » stř 07. pro 2011 22:40:46

TŘINÁCTÁ píše:Pokud neprožiješ totožně, to co druhý, nelze mu zcela porozumět.
Prožít totožně s druhým jakoukoli událost nemůže ani ten, co se s druhým účastnil na místě konkrétní situace. To prostě nelze.

Nicméně může být obohacující se o takové porozumění pokoušet. Někdy i pro víc než jednoho.


Většina lidí nerozumí zcela ani sama sobě. Nicméně podstata není v tom druhého zcela pochopit, podstata je v tom, pochopit aspoň to, proč jedná tak, jak jedná proč cítí to, co cítí. A jestli na to potřebuješ 80 procentní nebo snad 95 % pochopení druhého, to už je bezpředmětné. Hlavní je, že to jde. Samozřejmě když se chce :)
Uživatelský avatar
AlfaScorpii
 
Příspěvky: 357
Registrován: čtv 24. pro 2009 17:25:29
Bydliště: Mnichovice u Prahy
Poděkoval: 147
Poděkováno: 148-krát v 94 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli AlfaScorpii za tento příspěvek:
Lída, Petr

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod Petr » stř 07. pro 2011 22:41:24

TŘINÁCTÁ píše:Co je tedy důležitější? Snaha o porozumění, nebo snaha o pomoc druhému?
Vynecháme tu část, kdy porozumění druhému může být i pomocí.

Dulezitejsi? nic :). Dulezitejsi je to, co je pro TEBE dulezitejsi (prinosne) v tu konkretni chvili, s tim konkretnim clovekem.
Nemusime druhym ani pomahat, ani rozumet. :) A v 90% pripadu to tak stejne mame :).
Lakali nas ovsem v ten moment neco z toho, tak nebude od veci to prozkoumat a udelat.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » stř 07. pro 2011 23:30:08

AlfaScorpii píše:
TŘINÁCTÁ píše:Pokud neprožiješ totožně, to co druhý, nelze mu zcela porozumět.
Prožít totožně s druhým jakoukoli událost nemůže ani ten, co se s druhým účastnil na místě konkrétní situace. To prostě nelze.

Nicméně může být obohacující se o takové porozumění pokoušet. Někdy i pro víc než jednoho.


Většina lidí nerozumí zcela ani sama sobě. Nicméně podstata není v tom druhého zcela pochopit, podstata je v tom, pochopit aspoň to, proč jedná tak, jak jedná proč cítí to, co cítí. A jestli na to potřebuješ 80 procentní nebo snad 95 % pochopení druhého, to už je bezpředmětné. Hlavní je, že to jde. Samozřejmě když se chce :)


Za většinu nejde mluvit.Hovořit člověk může vždycky jen sám za sebe.

Nevim, no. Když nemáš kompletní informace, nemůžeš dosáhnout porozumění. 80 proc. porozumění není porozumění.To bych se potom musela ptát na to, co ten nebo onen pojem pro Tebe znamená.A vlastně nejen na to.

Ale snažím se. :)
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » stř 07. pro 2011 23:40:10

Petr píše:
TŘINÁCTÁ píše:Co je tedy důležitější? Snaha o porozumění, nebo snaha o pomoc druhému?
Vynecháme tu část, kdy porozumění druhému může být i pomocí.

Dulezitejsi? nic :). Dulezitejsi je to, co je pro TEBE dulezitejsi (prinosne) v tu konkretni chvili, s tim konkretnim clovekem.
Nemusime druhym ani pomahat, ani rozumet. :) A v 90% pripadu to tak stejne mame :).
Lakali nas ovsem v ten moment neco z toho, tak nebude od veci to prozkoumat a udelat.



Já bych si tedy netroufala jakkoli v tomto ohledu procentualizovat.
Podle toho jak Tě čtu, to vypadá, že důležitější jsem JÁ (tedy obecně).
Od JÁ se podle toho odvíjí všechno. Nezní to trochu sebestředně?
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » stř 07. pro 2011 23:42:19

A hele už to vidím.

Za většinu nejde mluvit.Hovořit člověk může vždycky jen sám za sebe.

Jsme malí, jsme malí.
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod AlfaScorpii » stř 07. pro 2011 23:53:07

TŘINÁCTÁ píše:Za většinu nejde mluvit.Hovořit člověk může vždycky jen sám za sebe.

Nevim, no. Když nemáš kompletní informace, nemůžeš dosáhnout porozumění. 80 proc. porozumění není porozumění.To bych se potom musela ptát na to, co ten nebo onen pojem pro Tebe znamená.A vlastně nejen na to.

Ale snažím se. :)


Lze ale hovořit ze svých vlastních zkušeností a takové mám. Jistě, je to subjektivní, ale jinak mluvit o světu stejně nejde než subjektivně.
Pro mě je v podstatě irelevantní, nakolik ono porozumění je úplným porozuměním. Stačí, že je na takové úrovni, abych druhého za jeho chování nesoudil či nekritizoval. To mi stačí. A to je to hlavní poselství onoho úvodního výroku, z kterého se rozvinula celá tahle debata.
Uživatelský avatar
AlfaScorpii
 
Příspěvky: 357
Registrován: čtv 24. pro 2009 17:25:29
Bydliště: Mnichovice u Prahy
Poděkoval: 147
Poděkováno: 148-krát v 94 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli AlfaScorpii za tento příspěvek:
destiny, TŘINÁCTÁ

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » čtv 08. pro 2011 1:27:45

AlfaScorpii píše:
TŘINÁCTÁ píše:Za většinu nejde mluvit.Hovořit člověk může vždycky jen sám za sebe.

Nevim, no. Když nemáš kompletní informace, nemůžeš dosáhnout porozumění. 80 proc. porozumění není porozumění.To bych se potom musela ptát na to, co ten nebo onen pojem pro Tebe znamená.A vlastně nejen na to.

Ale snažím se. :)


Lze ale hovořit ze svých vlastních zkušeností a takové mám. Jistě, je to subjektivní, ale jinak mluvit o světu stejně nejde než subjektivně.
Pro mě je v podstatě irelevantní, nakolik ono porozumění je úplným porozuměním. Stačí, že je na takové úrovni, abych druhého za jeho chování nesoudil či nekritizoval. To mi stačí. A to je to hlavní poselství onoho úvodního výroku, z kterého se rozvinula celá tahle debata.


Já vim. :)
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod Vyc » ned 18. pro 2011 23:24:37

OK pokus - ať zámerný či nikoli - vnímat svět jinýma očima a jde-li přitom zůstat v klidu

Těžko soudit - a je to třeba?
tak to stačí - ne že jako to už stačí a ticho - nýbrž hluk, více vzruchu (ne zas příliš - střed)
a hurá proti zdi (jakože hrášek na zeť), "bo že de li se dál", tak tichá voda břehy mele,
je-li vše správně - pak nic není zbytečné.
Uživatelský avatar
Vyc
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 20. říj 2011 18:23:43
Poděkoval: 4
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Předchozí

Zpět na Výroky přímo z Vesmíru

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron