Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » stř 10. říj 2018 12:04:08

Jak se také popisuje vztah mezi myslí, klidem, Já, radostí a strastí.

http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=140&t=8422&start=30

vostal petr píše:Vo žádnejch posunutejch výrazech nevím,
ale rozhodně ti to nebudu vysvětlovat, co je ego,

zjisti si to sám, ale mysl ego není....


http://www.mystika.cz/old/nabozentsvi/hinduismus/Bhagavad/061.htm

Clovek se musi pomoci sve mysli osvobodit, nikoliv degradovat. Mysl je jak pritelem, tak i nepritelem podminene duse.
Pro toho, kdo podmanil svou mysl, je mysl nejlepsim pritelem, ale pro toho, kdo mysl neovladl, je nejvetsim nepritelem.
Clovek, ktery ovladl svou mysl, a takto dosel klidu, dosahl jiz Nadduse a neni ovlivnovan radostmi nebo strastmi, chladem nebo horkem, poctou nebo opovrzenim.

- Bhagavadgíta 6.5-7
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » stř 10. říj 2018 12:26:11

honzam píše:
http://www.mystika.cz/old/nabozentsvi/hinduismus/Bhagavad/061.htm


Pro toho, kdo podmanil svou mysl, je mysl nejlepsim pritelem, ale pro toho, kdo mysl neovladl, je nejvetsim nepritelem.


Jo, ten pan Mysl. Ten se musí podmanit a ovládnout. A co že je zač ten pan Mysl a kde vlastně je/bydlí? :lol:


Alaja píše:


Mooji - Pan Mysl


:D
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Nic » stř 10. říj 2018 12:45:57

Trini píše:
Už dávno nejím ze stromu poznání dobrého a zlého a tím skončila potřeba posuzovat vše jako zlé nebo vše jako dobré nebo rozdělovvat na dobré a zlé, typická zábava pro oddělenou jednotku. ;)

Mysl si prostě vytváří všelijaké koncepty a tím se oblažuje. :lol: Vůbec není potřeba je znát nebo se jimi zabývat.

:)


Představy mysli jsou tvořeny samými koncepty. Jako například, že Já může být pravější nebo dokonce nejpravější a že moje já na rozdíl od Tvého já není už individualitou, protože už dávno neposuzuji, co je zlé, a dokonce ani vše jako dobré.

Probuzený život je však jen žitým dobrem. E. Tomáš mluvil od Naddobru. A to z jednoduchého důvodu. Bezpodmínečná Láska sama o sobě je nesmírně dobrá, Sat-čit-ánanda je lahodně dobrá, štěstí pravého Já je tím nejdokonalejším Dobrem.

Přejte sobě jenom to dobré, pracujte na tom, co je pro vás dobré. Zničte všechno, co stojí mezi vámi a štěstím. Buďte vším – milujte všechno – buďte šťasten – čiňte šťastnými. Žádné štěstí není větší.

Říkáme tomu átmá – bhakti, láska k Nejvyššímu, nebo také mókša – sankalpa, což je zaměření se na osvobození od všeho nesprávného. Bez lásky a bez vůle vyvolané láskou není možné ničeho dosáhnout. Pouhé plané řeči o Skutečnosti bez činnosti jsou předem určeny k nezdaru. N. Maharadž
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » stř 10. říj 2018 13:11:23

Jak je to doopravdy s tím Ďáblem původcem zla a neštěstí ve světě, rozdělujícím lidi, škodícím trojjedinému Bohu. :D

E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » stř 10. říj 2018 13:41:37

honzam píše:Z toho mi přišlo poznání: nepřestal jsem na ně myslet a začala jsem jít cestou k nim.

http://ancientegyptiancobras.blogspot.com/2012/

Obrázek
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » stř 10. říj 2018 14:33:30

Nic píše:
Trini píše:
Už dávno nejím ze stromu poznání dobrého a zlého a tím skončila potřeba posuzovat vše jako zlé nebo vše jako dobré nebo rozdělovvat na dobré a zlé, typická zábava pro oddělenou jednotku. ;)

Mysl si prostě vytváří všelijaké koncepty a tím se oblažuje. :lol: Vůbec není potřeba je znát nebo se jimi zabývat.

:)


Představy mysli jsou tvořeny samými koncepty. Jako například, že Já může být pravější nebo dokonce nejpravější a že moje já na rozdíl od Tvého já není už individualitou, protože už dávno neposuzuji, co je zlé, a dokonce ani vše jako dobré.

Probuzený život je však jen žitým dobrem. E. Tomáš mluvil od Naddobru. A to z jednoduchého důvodu. Bezpodmínečná Láska sama o sobě je nesmírně dobrá, Sat-čit-ánanda je lahodně dobrá, je tím nejdokonalejším Dobrem.



A mysl se oblažuje svými oblíbenými koncepty dál a dál... :lol:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » stř 10. říj 2018 14:43:52

:lol:
A pořád nevím, co se považuje za Ego a co ne.... :donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » stř 10. říj 2018 15:41:19

Alaja píše::lol:
A pořád nevím, co se považuje za Ego a co ne.... :donknow:

Podle jednoho vědeckého konceptu, který je přisuzovaný Einsteinovi, je ego nepřímo úměrné vědomostem.

Ego = 1 / Vědomosti

Podle populárního duchovního konceptu je to právě naopak.

http://wiki.knihovna.cz/index.php/Ego

Populární pojetí ega
Populární koncept ega je velmi vzdálený od myšlenek Sigmunda Freuda. Oproti Freudovskému výkladu pojmu Ego vyvstává obecný význam slova Já, které lze definovat jako lidskou individualitu zahrnující rozpoznání a vnímání vlastní identity. V tomto pojetí je Já synonymem pro celek našeho duševního života.
Z tohoto pohledu je ego nepatrnou částí vědomí, která je oddělená od svého zdroje (bytí či esence). Ego se necítí být součástí naší osobnosti, se kterou se identifikujeme, proto se separuje a je izolováno.[3] Z toho vyplývá, že naše osobnost neboli ego není ve skutečnosti naší podstatou.
Někteří autoři zastávají názor, že ego je souborem myšlenek, které nám vymezují vesmír. Tím, jak nás ego ovládá, stáváme se souborem reakčních mechanismů, které jsme si vyvinuli v reakci na životní zkušenosti.[4] Snahou člověka by měla být snaha o přesažení zažitých vzorců chování a myšlení, tedy o přesažení ega.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » stř 10. říj 2018 16:11:36

Jeden křesťanský popis

https://www.vira.cz/texty/knihovna/kapitoly/zlomeni-vlastniho-ja

... V prorockém žalmu říká: "Jsem červ a ne člověk" (2). Ti, kteří navštívili tropy, nám řeknou, že zde existuje značný rozdíl mezi hadem a červem, když se pokusíte je napadnout. Had se stočí a vztyčí, syčí a snaží se zaútočit - opravdový obraz ega. Červ ale neklade odpor, dovolí, abyste s ním udělali cokoliv budete chtít, odkopnout či botou rozmáčknout - obrázek skutečné podřízenosti. Ježíš byl ochoten stát se pro nás právě tím - červem, nikoliv člověkem. Učinil tak, protože to je to, co v nás viděl - červy, kteří pro hřích pozbyli všechna práva kromě práva na peklo. Nyní nás vyzývá, abychom pro něho a s ním zaujali patřičné místo jako červi. Kázání na hoře, které nás učí neoplácet zlé zlým, lásce k nepříteli a nesobecké štědrosti, dává na srozuměnou, že takové je naše postavení. Ale jen když pomyslíme na tu lásku, která kvůli nám tolik vytrpěla, najdeme v sobě sílu k podobné poddanosti.

Když bych si jako matka mohla vybrat, chtěla bych mít za děti sebevědomé hady, kteří se nenechají rozmáčknout.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Nic » stř 10. říj 2018 16:15:03

Nic píše:
Představy mysli jsou tvořeny samými koncepty. Jako například, že Já může být pravější nebo dokonce nejpravější a že moje já na rozdíl od Tvého já není už individualitou, protože už dávno neposuzuji, co je zlé, a dokonce ani vše jako dobré.

Probuzený život je však jen žitým dobrem. E. Tomáš mluvil od Naddobru. A to z jednoduchého důvodu. Bezpodmínečná Láska sama o sobě je nesmírně dobrá, Sat-čit-ánanda je lahodně dobrá, je tím nejdokonalejším Dobrem.

Přejte sobě jenom to dobré, pracujte na tom, co je pro vás dobré. Zničte všechno, co stojí mezi vámi a štěstím. Buďte vším – milujte všechno – buďte šťasten – čiňte šťastnými. Žádné štěstí není větší.

Říkáme tomu átmá – bhakti, láska k Nejvyššímu, nebo také mókša – sankalpa, což je zaměření se na osvobození od všeho nesprávného. Bez lásky a bez vůle vyvolané láskou není možné ničeho dosáhnout. Pouhé plané řeči o Skutečnosti bez činnosti jsou předem určeny k nezdaru. N. Maharadž


Trini píše:A mysl se oblažuje svými oblíbenými koncepty dál a dál... :lol:


V projekci snu iluze oddělenosti se může jevit to, o čem mluví Probuzení, jako koncept, jako něco neexistujícího. V probuzeném stavu je jasné že Tvá samotná existence tím přímo je. Je sat-čit-ánandou.
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » stř 10. říj 2018 18:25:56

Nic píše:
V projekci snu iluze oddělenosti se může jevit to, o čem mluví Probuzení, jako koncept, jako něco neexistujícího. V probuzeném stavu je jasné že Tvá samotná existence tím přímo je. Je sat-čit-ánandou.


Ale kdež, Nisargadatta to prohlásil všechno za koncepty. které je nutné pustit. Po Poznání je tohle zcela jasné.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » stř 10. říj 2018 18:56:43

Trini píše:
Nic píše:
V projekci snu iluze oddělenosti se může jevit to, o čem mluví Probuzení, jako koncept, jako něco neexistujícího. V probuzeném stavu je jasné že Tvá samotná existence tím přímo je. Je sat-čit-ánandou.


Ale kdež, Nisargadatta to prohlásil všechno za koncepty. které je nutné pustit. Po Poznání je tohle zcela jasné.
:)


Tak si myslím, že jsou to jen koncepty.

Pokud nedostanu důkaz, neuvěřím... :lol:
Takže - až bude někdo vykládat, že je Bohem, chci od něho důkaz, že tím Bohem opravdu je. :dance:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Nic » čtv 11. říj 2018 5:36:28

Alaja píše:
Trini píše:
Nic píše:
V projekci snu iluze oddělenosti se může jevit to, o čem mluví Probuzení, jako koncept, jako něco neexistujícího. V probuzeném stavu je jasné že Tvá samotná existence tím přímo je. Je sat-čit-ánandou.


Ale kdež, Nisargadatta to prohlásil všechno za koncepty. které je nutné pustit. Po Poznání je tohle zcela jasné.
:)


Tak si myslím, že jsou to jen koncepty.

Pokud nedostanu důkaz, neuvěřím... :lol:
Takže - až bude někdo vykládat, že je Bohem, chci od něho důkaz, že tím Bohem opravdu je. :dance:


Je to jednoduché. Jaké to je, bez projekce mysli, bez iluze oddělenosti, můžeš zakusit ve sladkém spánku beze snů a stejně tak v hluboké meditaci.

Obojí je stejně sladké, stejně krásné, stejně blažené. Obojí je jen čistým Bytím, které je vědomé.

Je to to stejné, co v bdění, spánku i snění poznávají probuzení.

"Je to brahma, co sídlí v každém těle ve formě Já (átma). Posvátné spisy popisují brahma jako Sat-Čit-Ánanda. Sat znamená Pravda, znamená to co trvá v minulosti, přítomnosti i budoucnosti. Čit znamená to, co má o všem vědomí. Ánanda je nekonečný zdroj blaženosti. Všechny tři jsou přítomny v každé lidské bytosti, ba co víc i v každém zvířeti."
(Bhagavatgíta)
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » čtv 11. říj 2018 9:46:32

Alaja píše:
Trini píše:
Nic píše:
V projekci snu iluze oddělenosti se může jevit to, o čem mluví Probuzení, jako koncept, jako něco neexistujícího. V probuzeném stavu je jasné že Tvá samotná existence tím přímo je. Je sat-čit-ánandou.


Ale kdež, Nisargadatta to prohlásil všechno za koncepty. které je nutné pustit. Po Poznání je tohle zcela jasné.
:)


Tak si myslím, že jsou to jen koncepty.



Jo a některá mysl se jimi musí neustále oblažovat, jinak by se nemohla cítít blažená. :lol:

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Nic » čtv 11. říj 2018 13:57:27

Takhle se to může jevit z pohledu iluze oddělenosti, skrz filtr mysli, že blaženost je tady pro oblažení mysli.

Je to ale obráceně. Blaženost je vědomá, když je Srdce otevřené bez závoje mysli, protože je zážitkem Božského Já.

Obrázek
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Nic » čtv 11. říj 2018 14:19:05

PS: Pokud je zážitek pravého Já tím co vnímáš jako pravdivé, vědomé a skutečné, pak to nebudeš nazývat konceptem.
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » čtv 11. říj 2018 15:01:25

Trini píše:
Alaja píše:
Trini píše:Ale kdež, Nisargadatta to prohlásil všechno za koncepty. které je nutné pustit. Po Poznání je tohle zcela jasné.
:)


Tak si myslím, že jsou to jen koncepty.



Jo a některá mysl se jimi musí neustále oblažovat, jinak by se nemohla cítít blažená. :lol:

:)


P.S. Ale budiž jí to přáno, at' má taky nějakou blaženost.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » čtv 11. říj 2018 16:26:38

Dokud jsem ještě měl pohled zastřený zbytky předsudků, neviděl jsem jaké je Jana krásné ego. Jak hezky syčí, nenechá se a útočí. V tom stavění druhých do pozice nevědomých hlupáku je zřetelný ten nádherný boj o sebe samu, o své místo na výsluní hřejivých paprsků přízně druhých, kteří by se jí mohli obdivovat. Líbí se mi jak bezohledně bojuje za svou věc a nenechá ze rozšlápnout. Je svou a stojí si za svým jako výrazná osobnost, kterou nelze přehlédnout.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » čtv 11. říj 2018 18:08:43

honzam píše:Dokud jsem ještě měl pohled zastřený zbytky předsudků, neviděl jsem jaké je Jana krásné ego. Jak hezky syčí, nenechá se a útočí. V tom stavění druhých do pozice nevědomých hlupáku je zřetelný ten nádherný boj o sebe samu, o své místo na výsluní hřejivých paprsků přízně druhých, kteří by se jí mohli obdivovat. Líbí se mi jak bezohledně bojuje za svou věc a nenechá ze rozšlápnout. Je svou a stojí si za svým jako výrazná osobnost, kterou nelze přehlédnout.


Že ti to ale trvalo... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » čtv 11. říj 2018 18:11:44

Nic píše:
Alaja píše:
Pokud nedostanu důkaz, neuvěřím... :lol:
Takže - až bude někdo vykládat, že je Bohem, chci od něho důkaz, že tím Bohem opravdu je. :dance:


Je to jednoduché. Jaké to je, bez projekce mysli, bez iluze oddělenosti, můžeš zakusit ve sladkém spánku beze snů a stejně tak v hluboké meditaci.

Obojí je stejně sladké, stejně krásné, stejně blažené. Obojí je jen čistým Bytím, které je vědomé.

Je to to stejné, co v bdění, spánku i snění poznávají probuzení.

"Je to brahma, co sídlí v každém těle ve formě Já (átma). Posvátné spisy popisují brahma jako Sat-Čit-Ánanda. Sat znamená Pravda, znamená to co trvá v minulosti, přítomnosti i budoucnosti. Čit znamená to, co má o všem vědomí. Ánanda je nekonečný zdroj blaženosti. Všechny tři jsou přítomny v každé lidské bytosti, ba co víc i v každém zvířeti."
(Bhagavatgíta)


Pokud nedostanu od toho, kdo se vydává v hmotném světě za Boha, důkaz že opravdu je Bůh,, tak mu neuvěřím... :meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 24 návštevníků

cron