Vůle

Vůle

Příspěvekod armin » pát 12. říj 2018 8:55:14

vostal petr píše:relaxace je stav mimo vůli, mimo ano a ne a vede ke stavu mimo já...

PS.
Tam kde je záměr a cíl, tam je ego,

proto wu wei je konání bez záměru konání a bez cíle či zisku


Bylo by dobré pochopit, co je to vůle - jak vzniká, jak zaniká.

Vostál s uplatňováním vůle má evidentně problém u druhých. Ale uplatňování vlastní vůle nevidí a tak mu ani nevadí :)
A wu wei znamená pravě opačný postoj.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2010
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Trini » pát 12. říj 2018 13:31:49

armin píše:
vostal petr píše:relaxace je stav mimo vůli, mimo ano a ne a vede ke stavu mimo já...

PS.
Tam kde je záměr a cíl, tam je ego,

proto wu wei je konání bez záměru konání a bez cíle či zisku


Bylo by dobré pochopit, co je to vůle - jak vzniká, jak zaniká.

Vostál s uplatňováním vůle má evidentně problém u druhých. Ale uplatňování vlastní vůle nevidí a tak mu ani nevadí :)
A wu wei znamená pravě opačný postoj.


Vostálpetr problém nemá. Jen si tak blbne a občas je v tom perla. Asi jako ten motýl v Posledním jednorožci.
Zato ostatní mají obvykle problém s ním.

Mimochodem: Proč jsi to dal sem, kde je zřejmě Vostalpetr zabanovaný a nemůže tedy na to reagovat? Že bys měl problém s jeho případnou reakcí? ;)

Nevím, co si každý pod pojmem "vůle" představuje. Pro mě je "vůle", když se nutím dělat něco, co se mi vůbec nechce. Aspon tak mi to v dětství vysvětlili. "Musíš mít vůli!" Ale mně se nechce. :roll: "Musíš chtít." :sek: "Musíš!"

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Alaja » pát 12. říj 2018 13:39:59

:lol:
Vůle a trpělivost ....
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod armin » pát 12. říj 2018 13:50:37

Trini píše:
armin píše:
vostal petr píše:relaxace je stav mimo vůli, mimo ano a ne a vede ke stavu mimo já...

PS.
Tam kde je záměr a cíl, tam je ego,

proto wu wei je konání bez záměru konání a bez cíle či zisku


Bylo by dobré pochopit, co je to vůle - jak vzniká, jak zaniká.

Vostál s uplatňováním vůle má evidentně problém u druhých. Ale uplatňování vlastní vůle nevidí a tak mu ani nevadí :)
A wu wei znamená pravě opačný postoj.


Vostálpetr problém nemá. Jen si tak blbne a občas je v tom perla. Asi jako ten motýl v Posledním jednorožci.
Zato ostatní mají obvykle problém s ním.

Mimochodem: Proč jsi to dal sem, kde je zřejmě Vostalpetr zabanovaný a nemůže tedy na to reagovat? Že bys měl problém s jeho případnou reakcí? ;)

Nevím, co si každý pod pojmem "vůle" představuje. Pro mě je "vůle", když se nutím dělat něco, co se mi vůbec nechce. Aspon tak mi to v dětství vysvětlili. "Musíš mít vůli!" Ale mně se nechce. :roll: "Musíš chtít." :sek: "Musíš!"

:)

Netušil jsem, že je tady zabanovaný. Tak to otevřu i na poradně.
Na Wikipedii píší toto:

Vůle může být:
vůle (úmysl) – chtění, záměr, úmysl, snaha o dosažení nějakého cíle, zájem na jeho dosažení, výsledek rozhodování, svoboda rozhodování
dobrá vůle, zlá vůle, žít s někým v dobré vůli (v dobrých vztazích)
vůle (psychická vlastnost) – schopnost jednat podle vlastního úmyslu (podle vlastní vůle), schopnost se rozhodnout
poruchy vůle:
hyperbulie – extrémně silná vůle, kterou člověk vykonává k dosažení nepřiměřených cílů
hypobulie – chorobně oslabená vůle realizovat své cíle


Mně vůle nepřipadá jako něco duchovně škodlivého, jako Vostálovi, který to často píše a vytýká Mistrům. Naopak vůle je prostředek, inteligence schopnost života podobně jako zrak, sluch, cit, představivost, paměť atd. Je to tedy ve své podstatě čistý nástroj. Duchovně omezující může být, když se s tou svojí vůlí identifikujeme, stejně jako se svými myšlenkami, představami,pocity atd.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2010
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Trini » pát 12. říj 2018 14:03:17

armin píše:Netušil jsem, že je tady zabanovaný. Tak to otevřu i na poradně.
Na Wikipedii píší toto:

Vůle může být:
vůle (úmysl) – chtění, záměr, úmysl, snaha o dosažení nějakého cíle, zájem na jeho dosažení, výsledek rozhodování, svoboda rozhodování
dobrá vůle, zlá vůle, žít s někým v dobré vůli (v dobrých vztazích)
vůle (psychická vlastnost) – schopnost jednat podle vlastního úmyslu (podle vlastní vůle), schopnost se rozhodnout
poruchy vůle:
hyperbulie – extrémně silná vůle, kterou člověk vykonává k dosažení nepřiměřených cílů
hypobulie – chorobně oslabená vůle realizovat své cíle


Mně vůle nepřipadá jako něco duchovně škodlivého, jako Vostálovi, který to často píše a vytýká Mistrům. Naopak vůle je prostředek, inteligence schopnost života podobně jako zrak, sluch, cit, představivost, paměť atd. Je to tedy ve své podstatě čistý nástroj. Duchovně omezující může být, když se s tou svojí vůlí identifikujeme, stejně jako se svými myšlenkami, představami,pocity atd.


Hm... :? Takže co je pro tebe vůle? Něco chtít a snažit se to dosáhnout?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Alaja » pát 12. říj 2018 14:11:36

On ten Péťa má pravdu, relaxace je opravdu prosta nějakého chtění....a odtud je možné udělat ten kotrmelec a otevřít tu bránu k Já.
Vůle je potřebná k tomu, aby se ta vhodná relaxace povedla, když už někdo po tom Já tolik touží.
Ovšem ono Já se dá objevit i když o něm vůbec nic nevíte a tudíž po něm ani netoužíte - děláte zrovna něco jiného, jste v oné správné relaxaci a ono Já na vás na chvíli z poza té brány vykoukne.... :D

Je to jak ten známý příklad s pletením bráhmanské šňůrky...povolit, přitáhnout, povolit, přitáhnout, povolit.....je tu dobrovolná vůle toto činit a spousta trpělivosti vydržet v té nudné činnosti..... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod armin » ned 14. říj 2018 19:48:51

Trini píše:
Mimochodem: Proč jsi to dal sem, kde je zřejmě Vostalpetr zabanovaný a nemůže tedy na to reagovat? Že bys měl problém s jeho případnou reakcí? ;)
Ani na poradně na téma vůle nereaguje. Na Janu reagovat, to je to nejsnadnější, když si ego chce ulevit a se sebe-potvrdit.
A přitom voluntarismu má Petr plnou hubu i když o tom nejspíš nic neví. Jak by možná řekl Honzam, zajímavé, osobité a svým způsobem krásné ego. :)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2010
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Trini » pon 15. říj 2018 9:18:21

armin píše:
Trini píše:
Mimochodem: Proč jsi to dal sem, kde je zřejmě Vostalpetr zabanovaný a nemůže tedy na to reagovat? Že bys měl problém s jeho případnou reakcí? ;)
Ani na poradně na téma vůle nereaguje. Na Janu reagovat, to je to nejsnadnější, když si ego chce ulevit a se sebe-potvrdit.
A přitom voluntarismu má Petr plnou hubu i když o tom nejspíš nic neví. Jak by možná řekl Honzam, zajímavé, osobité a svým způsobem krásné ego. :)


No, tvoje ego není taky k zahození. :lol:
Jana pravidelně Vostálpetra banuje a pak zase odbanuje, pořád dokola. Zatím tam neodpověděl na nic, takže je tam bud zabanovaný nebo někde myje okna.
Není lepší přestat pomlouvat a raději vyčkat, až se tam objeví? Tvoje kritika ho jistě potěší. :)
;)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Alaja » pon 15. říj 2018 14:35:57

armin píše:
Trini píše:
Mimochodem: Proč jsi to dal sem, kde je zřejmě Vostalpetr zabanovaný a nemůže tedy na to reagovat? Že bys měl problém s jeho případnou reakcí? ;)
Ani na poradně na téma vůle nereaguje. Na Janu reagovat, to je to nejsnadnější, když si ego chce ulevit a se sebe-potvrdit.
A přitom voluntarismu má Petr plnou hubu i když o tom nejspíš nic neví. Jak by možná řekl Honzam, zajímavé, osobité a svým způsobem krásné ego. :)


Ale Petr nezapírá, že má ego....tvrdí, že má krásné ego..... :D

Jo, Petr netlachá ani na Stokách, takže je asi mimo internet... :donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod honzam » pon 15. říj 2018 18:19:50

Krása ega pro mě spočívá v tom, že je jiné než ostatní. Čím víc se odlišuje, tím je krásnější. Jako matka bych chtěla mít výjimečné děti a žádné kopie.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod armin » úte 16. říj 2018 20:39:19

miroslav píše:
Pokračování z poradny
Taková simultánka, jak říkáme my šachisti :)

Návštěvník píše:Dokud řídí život člověka ego, tak tady osobní vůle musí být. Ztráta osobní vůle by znamenala apatii, rezignaci na život.
Při Probuzení osobní vůle zmizí a je nahrazena vůlí všeobsažné lásky.

Probouzení se může se životem jedince různým způsobem zamávat. Při cestě vhledu, džňány, poznání, že tady není nikdo, kdo by mohl svou osobní vůlí něco řídit, může dojít na čas k vyřazení z provozu, třeba i k bezdomovectví. Probouzející pak "sedí Bohu na klíně", dokud se s ním zcela nesjednotí, dokud iluze osoby nevyprchá. Při cestě lásky, bhakti, zase může docházet k sebeobětovávání se pro blaho druhých. Ostatní jsou láskou a probouzející si začíná uvědomovat, že sám není nic. Vysvobozením je uvědomění, že ani on není ničím jiným, než ostatní, že i on je láskou.

V tomto mezidobí může docházet k různým psychospirituálním krizím, kdy se vedle neschopnosti používat osobní vůli může objevovat strach ze ztráty osobní vůle. Mohou se objevit bolesti hlavy, deprese, mimořádné stavy vědomí, mystické, paranormální či jiné neobvyklé zážitky, mohou se dostavovat potíže se zvládáním každodenního života. Může se objevovat mimosmyslového vnímání, předpovídání budoucnosti, zážitky existence mimo vlastní tělo, kontakt s duchy, svatými. Ve vědomí se mohou objevovat mytologická témata a člověk může mít pocit, že je vyvoleným, spasitelem lidstva, nebo třeba i ďáblem.


Tohle je pěkné shrnutí, ale jaksi jenom "zvenku", popisně.
Mne zajímá jak kdo vidí, cítí co to je vůle jako taková. Každý ji máme, používáme, co to tedy v nás je? Co to je ta vůle. Jedno jestli osobní nebo neosobní. Osobní pouze znamená, že se s vůlí člověk identifikuje.
Jsou různé pojmy vztahující se k vůli - Boží vůle, nebo třeba Shopenhauer ji definuje jako jeden ze základních zdrojů světa - "Svět jako vůle a představa". S vůlí souvisí úsilí - to opět může být sebestředné, nebo neosobní. Kdo žije v zajetí osoby, ten si může myslet, že příčinou k úsilí může být jenom osobní chtění a že probuzenému vůle a úsilí mizí. Mizí jenom sebestředná deformace, omezení.

Mne k té otázce vůle inspiroval Vostál, který za vším vidí "voluntarismus". Tedy že vůle je něco špatně. Nejspíš proto že to je jediné, s čím má duchovní zkušenost, je relaxace.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2010
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod honzam » pát 19. říj 2018 18:56:03

Pro mě má slovo "vůle" jisté negativní zabarvení. Vnímám ji víc jako volbu a úsilí, které může být bezohledné k ostatním a jít proti jejich zájmům. Nemám ten pojem spojený s dialogem a kompromisem v rámci nějaké skupiny lidí a beru ho víc jako osobní cílené směřování. Myslím si, že to takhle mohou mít i další lidé včetně vostalpetra.

Začíná to někde u Nietzscheho a pokračuje nacistickým Německem, tam někde byl ten termín zneužit.

Co je dobré ? - Všechno, co v Člověku zvyšuje cit m
oci, vůli k moci, moc samotnou.
Co je špatné ? - Všechno, co pochází ze slabosti.
Co je štěstí ? - Cítit, že moc vzrůstá - že překoná
váme překážku. Ne spokojenost, ale vůle k moci; ne
mír, ale
válka; ne ctnost, ale zdatnost (ctnost v renesanční
m stylu, virtu, ctnost bez moralínu).
Slabí a nezdařilí mají zahynout : první věta naší l
ásky k člověku. A má se jím k tomu ještě pomáhat.
Co je škodlivější než jakákoliv neřest ? Účinná sou
strast se všemi nezdařilými a slabými - křesťanství
...
- ANTIKRIST, Friedrich Nietzche


https://www.csfd.cz/film/99752-triumf-vule/prehled/

Triumf vůle

Oficiální dokument z 6. říšského sjezdu NSDAP v Norimberku 4.-10. září 1934. Po II. světové válce v mnoha zemích trezorový film.




---------------------------

Myslím si, že se Nietzsche v popisu štěstí mýlí. Podle mne je štěstí ve skutečnosti o vnímání bezmoci těch druhých a jejich porážce a ne o vzestupu moci vlastní.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Alaja » pon 22. říj 2018 15:07:14

armin píše:
miroslav píše:
Pokračování z poradny
Taková simultánka, jak říkáme my šachisti :)

Návštěvník píše:Dokud řídí život člověka ego, tak tady osobní vůle musí být. Ztráta osobní vůle by znamenala apatii, rezignaci na život.
Při Probuzení osobní vůle zmizí a je nahrazena vůlí všeobsažné lásky.

Probouzení se může se životem jedince různým způsobem zamávat. Při cestě vhledu, džňány, poznání, že tady není nikdo, kdo by mohl svou osobní vůlí něco řídit, může dojít na čas k vyřazení z provozu, třeba i k bezdomovectví. Probouzející pak "sedí Bohu na klíně", dokud se s ním zcela nesjednotí, dokud iluze osoby nevyprchá. Při cestě lásky, bhakti, zase může docházet k sebeobětovávání se pro blaho druhých. Ostatní jsou láskou a probouzející si začíná uvědomovat, že sám není nic. Vysvobozením je uvědomění, že ani on není ničím jiným, než ostatní, že i on je láskou.

V tomto mezidobí může docházet k různým psychospirituálním krizím, kdy se vedle neschopnosti používat osobní vůli může objevovat strach ze ztráty osobní vůle. Mohou se objevit bolesti hlavy, deprese, mimořádné stavy vědomí, mystické, paranormální či jiné neobvyklé zážitky, mohou se dostavovat potíže se zvládáním každodenního života. Může se objevovat mimosmyslového vnímání, předpovídání budoucnosti, zážitky existence mimo vlastní tělo, kontakt s duchy, svatými. Ve vědomí se mohou objevovat mytologická témata a člověk může mít pocit, že je vyvoleným, spasitelem lidstva, nebo třeba i ďáblem.


Tohle je pěkné shrnutí, ale jaksi jenom "zvenku", popisně.
Mne zajímá jak kdo vidí, cítí co to je vůle jako taková. Každý ji máme, používáme, co to tedy v nás je? Co to je ta vůle. Jedno jestli osobní nebo neosobní. Osobní pouze znamená, že se s vůlí člověk identifikuje.
Jsou různé pojmy vztahující se k vůli - Boží vůle, nebo třeba Shopenhauer ji definuje jako jeden ze základních zdrojů světa - "Svět jako vůle a představa". S vůlí souvisí úsilí - to opět může být sebestředné, nebo neosobní. Kdo žije v zajetí osoby, ten si může myslet, že příčinou k úsilí může být jenom osobní chtění a že probuzenému vůle a úsilí mizí. Mizí jenom sebestředná deformace, omezení.

Mne k té otázce vůle inspiroval Vostál, který za vším vidí "voluntarismus". Tedy že vůle je něco špatně. Nejspíš proto že to je jediné, s čím má duchovní zkušenost, je relaxace.



On ten Péťa má pevnou vůli.....vysvětlovat své kamarádce, že píše neustále hlouposti. A že při tom používá sprostá slova? To mu asi už dávno došla ta slušná.... :donknow:
No a ta jeho kamarádka má také pevnou vůli, vlastně ještě pevnější, než má Péťa.......v neustálém psaní těch svých hloupostí, přestože velmi dobře ví, že Petr bude zase na to reagovat sprostě a tím znovu namíchne její přívržence, kteří se budou domáhat trvalého blokování Petra na jejích stránkách. Je to vlastně manipulace s těmi čtenáři, co to tam čtou... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Trini » stř 24. říj 2018 11:44:28

Alaja píše:On ten Péťa má pevnou vůli.....vysvětlovat své kamarádce, že píše neustále hlouposti. A že při tom používá sprostá slova? To mu asi už dávno došla ta slušná.... :donknow:


Jana píše čím dál tím větší hlouposti, ale většinou nepoužívá sprostá slova. Že má nějaký problém, mi bylo jasné po přečtení pár jejích příspěvků na Jitřní zemi, ale že se to rozroste do této drastické formy, s tím jsem nepočítala. Když ji Honzam kdysi řekl, že chce mít Jana-ašrám, tak jsem si myslela, že přehání - domnívala jsem se, že Jana sice není moc inteligentní, ale že je za to skromná a pokorná (jak tenkrát podlézala svému učiteli Vostalpetrovi). Ale potom co Jana za to okamžitě Honzama banovala, mi začlo docházet, že to Honzam rozpoznal správně. Zná ji osobně.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Alaja » stř 24. říj 2018 12:31:30

Trini píše: Když ji Honzam kdysi řekl, že chce mít Jana-ašrám,


Ještě předtím o ní kdosi na JZ napsal, že velmi touží po guruování....no a jaké by to bylo guruování bez ašrámu a bez publika, že jo... :lol:

Trini píše:že se to rozroste do této drastické formy, s tím jsem nepočítala


Já jo, má totiž velmi pevnou vůli a nepoužívá jistá kouzelná slovíčka....
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Trini » stř 24. říj 2018 12:43:03

;)


vostal petr píše:No jo,

s tím se fakt nedá nic dělat,

tvůj vysněný svět je prostě bezva...

Rozhodně nejsi vod něj vodělena a vo to přece jde, kousek bezpečí pro ego...


:yes: :thumb:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Trini » stř 24. říj 2018 12:56:15

Alaja píše:
Trini píše: Když ji Honzam kdysi řekl, že chce mít Jana-ašrám,


Ještě předtím o ní kdosi na JZ napsal, že velmi touží po guruování....no a jaké by to bylo guruování bez ašrámu a bez publika, že jo... :lol:

Trini píše:že se to rozroste do této drastické formy, s tím jsem nepočítala


Já jo, má totiž velmi pevnou vůli a nepoužívá jistá kouzelná slovíčka....


Ty ji znáš, myslím, osobně. Jaká kouzelná slovíčka nepoužívá?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Vůle

Příspěvekod Alaja » stř 24. říj 2018 13:06:20

Trini píše:Ty ji znáš, myslím, osobně. Jaká kouzelná slovíčka nepoužívá?


O osobní kontakt s ní jsem nikdy nestála, takže ji znám jen z netu...už asi 11 let...
Ta slovíčka se učí už malé děti...promiň, prosím, děkuji...
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích


Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: armin, Google Adsense [Bot] a 29 návštevníků