Boží království

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pát 28. úno 2020 21:29:38

armin píše:Tak proč bych hledal něco, co není?


Zřejmě máš strach, že bys to mohl najít. A kdo má strach, pro toho to ještě není.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pát 28. úno 2020 21:41:53

armin píše:Moje zkušenost je, že když je pozorován příběh, film, který běží bez individuality, která o něčem rozhoduje, je to jeden z možných stavů bytí individuality.


Tohle hodně připomíná Janu. Místo aby ses tomu otevřel - prostě, že zatím nevíš, nic ti to neříká - tak se to snažíš napasovat na svoji momentální úroven. To jsem naštěstí nikdy nedělala. Je to ta největší brzda, když to ego tak dělá. Blokování.

:roll:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » sob 29. úno 2020 9:32:26

Trini píše:Mám to prodiskutované s probuzenými a tvůj názor mne opravdu nezajímá. Nemám důvod, proč bych to měla diskutovat s někým, kdo se v tom vůbec nevyzná a jehož jediným cílem je za každou cenu prosadit svou "pravdu".


S tím prosazování své pravdy si mne nejspíš s někým pleteš - asi sama se sebou - se svým stínem, který u sebe nevidíš a promítáš si ho na mne. :)

Je obdivuhodné co vše dovedeš vyprodukovat a vyfantazírovat na docela prostou a jednoduchou prosbu:

armin píše:
Trini píše:Podle Ramany je všechno naprogramované.


To jsi asi špatně pochopila. Mohla bys prosím ocitovat, kde tohle (nebo něco v tom smyslu) Ramana říkal?

Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » sob 29. úno 2020 20:06:30

;)
Kdybys mi hned od začátku nepodsouval, že jsem to špatně pochopila, tak bych si dala tu práci a v té tlusté bichli bych to hledala. Kolikrát jsem našla Janě, na co se ptala, a ona si to pak překroutila k obrazu svému. Ty už dopředu signalizuješ, že to uděláš zrovna tak. Tak proč bych se namáhala...
Kdyby tě to opravdu zajímalo a byl bys otevřený, tak bys reagoval jinak.

Navíc Ramana v tomto smyslu mluví na více místech. Ale pro toho, kdo vnímá sebe jako individualitu se svobodnou vůlí, to opravdu není.

Klidně mi dál můžeš podsouvat všechno možné, to u mne vyvolává čím dál větší vděčnost, že jsem to mohla před lety diskutovat s Probuzeným.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » sob 29. úno 2020 20:41:49

Trini píše:;)
Kdybys mi hned od začátku nepodsouval, že jsem to špatně pochopila, tak bych si dala tu práci a v té tlusté bichli bych to hledala.


Já ti nic nepodsouvám. Ramanovy texty a jeho pojetí znám a nechce se mi věřit, že by něco takového někdy řekl nebo napsal. Proto si to, co píšeš, vysvětluji tak, žes to z nějakého textu asi takto špatně pochopila.

Ale rád se nechám poučit, bylo-li by tomu jinak.

:)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Eva Nada » sob 29. úno 2020 22:31:39

No, nestála bych o citaci kohosi kdesi, ani o to, že mi to nebo ono potvrdil kdosi, kdo je uznávanou autoritou...., na to jsem nikdy nedala a nedám, protože vím, že jediné, co se počítá, je moje vlastní zkušenost.... a taky jde poznat, kdo třeba i v diskuzích sází a zaštiťuje se autoritami, co napsali, atd. a když někdo píše ze sebe, z vlastní zkušenosti....
Škoda, že těch originálů je tak máááloooo...

Není kumšt citovat, ohánět se vyčteninami, intelektuálními smyšlenkami, pinkat si tím tam a zpátky., co se počítá je, jak a jestli vůbec "umím "PŘENÉST" TO ŽIVÉ, vibrující, žijící jako pochodeň.....

Není a nebylo takových mnoho, kteří to "měli" a proto i "uměli" "to" přenést....
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » sob 29. úno 2020 22:56:17

Eva Nada píše:
Není a nebylo takových mnoho, kteří to "měli" a proto i "uměli" "to" přenést....


O to právě jde. Uměl to přenést.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » sob 29. úno 2020 23:07:20

Eva Nada píše:Škoda, že těch originálů je tak máááloooo...


:roll:

To ti nestačí jeden, který by to na tebe přenes? To si z nich chceš dělat sbírku nebo co? :donknow:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » sob 29. úno 2020 23:17:55

Eva Nada píše: ohánět se vyčteninami


Ty se taky oháníš vyčteninami, to sis nevšimla? Jinak už jen remcáš, remcáš a remcáš. Věčně nespokojená, všichni to maj a dělaj blbě - a pořád dokola.... :roll: Že tě to baví.

Takhle si nikoho, kdo by ti pomohl dál, do života nepřitáhneš.

;)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Eva Nada » sob 29. úno 2020 23:29:09

Trini píše:
Eva Nada píše:Škoda, že těch originálů je tak máááloooo...


:roll:

To ti nestačí jeden, který by to na tebe přenes? To si z nich chceš dělat sbírku nebo co? :donknow:


Nevidím, pro samé oči nevidím, aní toho jednoho...
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Alaja » sob 29. úno 2020 23:47:30

Eva Nada píše:No, nestála bych o citaci kohosi kdesi, ani o to, že mi to nebo ono potvrdil kdosi, kdo je uznávanou autoritou...., na to jsem nikdy nedala a nedám, protože vím, že jediné, co se počítá, je moje vlastní zkušenost.... a taky jde poznat, kdo třeba i v diskuzích sází a zaštiťuje se autoritami, co napsali, atd. a když někdo píše ze sebe, z vlastní zkušenosti....
Škoda, že těch originálů je tak máááloooo...

Není kumšt citovat, ohánět se vyčteninami, intelektuálními smyšlenkami, pinkat si tím tam a zpátky., co se počítá je, jak a jestli vůbec "umím "PŘENÉST" TO ŽIVÉ, vibrující, žijící jako pochodeň.....

Není a nebylo takových mnoho, kteří to "měli" a proto i "uměli" "to" přenést....


Zajímavé.
Andysun z JZ přece bytostně nesnášela, když někdo napsal něco "svého"... :P
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » ned 01. bře 2020 8:11:54

Eva Nada píše:No, nestála bych o citaci kohosi kdesi


Já také o ní nestojím. Jen mne zajímalo z čeho Trini usoudila, že Ramana říkal, že je vše naprogramované.

To, že "vše je naprogramované" je totiž jedna z mnoha oblíbených představ těch, kteří k nějakému zážitku přičichli a udělali si z něho pro své ego neprůstřelné brnění.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » ned 01. bře 2020 9:22:19

armin píše:To, že "vše je naprogramované" je totiž jedna z mnoha oblíbených představ těch, kteří k nějakému zážitku přičichli a udělali si z něho pro své ego neprůstřelné brnění.


Aha, takhle to řešíš, když něco nechápeš.Taky dobré neprůstřelné brnění. ;)

Jestli sis nevšiml, tak ti nic nevnucuji, o ničem tě nepřesvědčuji. Bylo by zcela nesmyslné, aby si individualita namlouvala, že nemá svobodnou vůli a vše je předurčené. Takže tě naopak od toho zásadně odrazuji.

Zažila jsem to, když o tom mluvili někteří tak, jak to ty popisuješ. A samozřejmě o tom druhé přesvědčovali.

Ale něco zcela jiného je, když tento stav popisuje probuzený, který ho žije, a odpovídá ti na otázky. A stejně jako Ramana to nikomu nevnucuje a nesnaží se druhé přesvědčovat.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » ned 01. bře 2020 12:28:29

Trini píše:Jestli sis nevšiml, tak ti nic nevnucuji, o ničem tě nepřesvědčuji. Bylo by zcela nesmyslné, aby si individualita namlouvala, že nemá svobodnou vůli a vše je předurčené. Takže tě naopak od toho zásadně odrazuji.


Určitě mi nic nevnucuješ ani já tobě nic nevnucuji. Nevím co s tím vnucováním pořád máš. To máš z dětsví?

Mám dojem, že nevíš co je individualita a ztotožňuješ si ji jako většina duchovňáků s egem.

Individualita je ve své egaprosté podobě Átman. Konec individuality je Brahman.

Ale to ti nevnucuji ani tě nepřesvědčuji, jen ti to vysvětluji, pokud by tě to snad zajímalo.

:)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » ned 01. bře 2020 14:59:38

P.S.
Koukám, že i Jung to podobně vnímal:
Carl Gustav Jung / Individuace.
Individuace: - znamená: stát se jednotlivcem a – pokud individualitu chápeme jako svou nejniternější, poslední a nesrovnatelnou jedinečnost – stát se vlastním bytostným Já. Individuace by se proto také dala přeložit jako „stát se bytostným Já“ nebo „uskutečnění bytostného Já.

Obrázek
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » ned 01. bře 2020 16:11:14

armin píše:Mám dojem, že nevíš co je individualita a ztotožňuješ si ji jako většina duchovňáků s egem.


Kdybys napsal, že nevím, co ty vidíš pod pojmem individualita, tak to by souhlasilo. Indvidualita může mít vícero významů - např. v běžném smyslu je to "vyhraněná osobnost, osobitost, svéráznost".

Individulita pro mě neznamená ego. To jsi vedle. V tom, co jsem psala, jsem ten pojem použila v tom významu, jak ho použil Ramana.

armin píše:Individualita je ve své egaprosté podobě Átman. Konec individuality je Brahman.


Ani s tím atmánem to také není tak jednoznačné.

V dialogu mezi učitelem Pradžápatim a žákem Indrou, který se vypravuje v Čhándógja-upanišadu, shledáváme, že vývoj definice prochází čtyřmi stadii:

1. átman v podobě tělesného jáství (já-tělo, já-mozek, já-mysl),
2. átman v podobě empirického subjektu (duše),
3. átman jako transcendentální nadjáství (duch),
4. átman absolutní (bez vazby na jakýkoliv druh já či Já).

https://www.mystika.info/news/atman-a-brahman/


Atman nevidím jako individualitu, protože pro mne individualita znamená rozdílnost. Atman vidím jako paprsek Nadjá, kterých z určité úrovně může být neskutečně mnoho, z jiné je to jediný Brahman. Ale všechny paprsky Nadjá jsou proto pro mne stejné - to znamená neindividuální. Individualita pro mne existuje až ve spojení s nějakým tělem, vznikem nějaké bytosti, které jsou všechny - více či méně - rozdílné.

V těch Rozhovorech s Ramanou v glosaru stojí, že atma(n) je Das Selbst (The Self ?) a Brahman je Nejvyšší Bytí; Absolutno; das Selbst. Takže když Ramana mluví o individualitě (ve spojení se svobodnou vůlí), tak tím nemyslí atmana.

armin píše:Ale to ti nevnucuji ani tě nepřesvědčuji, jen ti to vysvětluji, pokud by tě to snad zajímalo.


Vysvětlil jsi, co pod těmi pojmy vidíš. To je důležité, když bychom o tom měli diskutovat.
Vysvětlila jsem ti, v jakém významu je používám já.

:)
Naposledy upravil Trini dne ned 01. bře 2020 16:34:41, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » ned 01. bře 2020 16:26:52

armin píše:P.S.
Koukám, že i Jung to podobně vnímal:
Carl Gustav Jung / Individuace.
Individuace: - znamená: stát se jednotlivcem a – pokud individualitu chápeme jako svou nejniternější, poslední a nesrovnatelnou jedinečnost – stát se vlastním bytostným Já. Individuace by se proto také dala přeložit jako „stát se bytostným Já“ nebo „uskutečnění bytostného Já.


Ano, individualita = bytost, s tím bych souhlasila. Ale Atman je jako Brahman před bytostí.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » ned 01. bře 2020 17:47:35

Trini píše:
Ano, individualita = bytost, s tím bych souhlasila. Ale Atman je jako Brahman před bytostí.

:)


Jsem rád, že jsi se nad tím zamyslela a neřešíš nějaké vnucování a nezájem a podobně :)

Tohle, cos napsala, by chtělo trochu vysvětlit: "Atman je jako Brahman před bytostí"
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » ned 01. bře 2020 18:07:21

armin píše:
Trini píše:Ano, individualita = bytost, s tím bych souhlasila. Ale Atman je jako Brahman před bytostí.

:)


Tohle, cos napsala, by chtělo trochu vysvětlit: "Atman je jako Brahman před bytostí"


Atman je Brahman. Bytost je manifestace atmanu/Brahmanu. Tak by se to dalo popsat.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Eva Nada » ned 01. bře 2020 22:30:26

Trini píše:
armin píše:
Trini píše:
Ano, individualita = bytost, s tím bych souhlasila. Ale Atman je jako Brahman před bytostí.

:)


Tohle, cos napsala, by chtělo trochu vysvětlit: "Atman je jako Brahman před bytostí"


Atman je Brahman. Bytost je manifestace atmanu/Brahmanu. Tak by se to dalo popsat.

:)

No já nevím, ale půjdu s kůži na trh :-)
Jako laik, jako někdo, kdo nemá nastudováno, ani potvrzeno nic od nikoho, ale napíšu to, jak to vnímám, o čem je řeč..

Atman vnímám jako "něco". Jako vydělenost. Resp. PROJEVENO. Řekněme v řeči Trini - bytost.

Brahman vnímám jako Bytí. Celek. Jednotu. Žití.

Ano, Brahman je Atman, ale Atman není Brahman....

Slovo není Bůh, ale Bůh je i slovo....

Nemám ráda tyhlety intelektuální debaty, pink ponk se slovy.... nemám, ale někdy jsou třeba, aby se našla podobná řeč...., za řečeným musí být zkušenost, vyciťování.... ne jen pinkání se slovy, pojmy....

nevím, jestli tedy mi z toho, co jsem tu teď napsala, někdo cítí, jak to myslím, vnímám... , ale tak to skutečně cítím.... a taky netrvám na tom, že to tak je, ale tak to prostě vnímám....
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron