Boží království

Re: Boží království

Příspěvekod Alaja » pon 02. bře 2020 16:42:11

Chápu to tak, že osvobozená duše v nirvikalpa samádhi může prodloužit svůj pobyt ve fyzickém světě na dvanáct nebo patnáct dní?

Sri Chinmoy: Osvobozená duše může bezpečně zůstat v nirvikalpa samádhi jednadvacet nebo dvaadvacet dní, pokud Bůh chce, aby tato duše pokračovala na cestě dynamického projevení. Pokud Bůh chce, aby ten člověk zůstal v Brahman, ve statické realizaci, potom se jeho duše po dosažení nirvikalpa samádhi nebude vracet do pozemského vědomí a bude muset opustit tělo. Jinak po jedenácti, dvanácti nebo třinácti dnech Bůh řekne: „Chci, abys pro Mě pracoval ve světě. Musíš se vrátit.“

Název úrovně, ze které se Mistři vrací, je Supermysl. To zde začíná samotné stvoření. Výše než Supermysl je úroveň Sat-Čit-Ánanda — Existence-Vědomí-Blaženost. Duchovní Mistři, kteří chtějí božské projevení zde na zemi, se snaží nejdříve projevit Supermysl, která je zlatým Vědomím, ze kterého sestoupilo stvoření. Když je projevená, duchovní Mistři, kteří jsou zde, aby snesli dolů nejvyšší Vědomí, potom snesou dolů Sat-Čit-Ánanda. Tyto tři kvality nelze nikdy oddělit. Musí přijít sem na zem společně. Nejvyšší chce, aby se celé božské projevení odehrálo zde na zemi, ne v Nebi ani nikde jinde.

V našich indických písmech se říká, že člověk je větší než kosmičtí bohové, protože kosmičtí bohové jsou spokojeni s blažeností Nebe, zatímco člověk není spokojený, dokud opravdu nedosáhne osvobození. Pokud chtějí kosmičtí bohové dělat pokrok, pokud chtějí osvobození nebo projevení, dokonce i oni musí přijmout lidskou podobu a přijít na zem. K projevení nemůže dojít nikde jinde. V Indii jsou tisíce bohů a my je uznáváme, obdivujeme a zbožňujeme, protože právě teď jsou výše než my. Máme-li bolest hlavy a oduševněle vzýváme určitého boha, přijde a odstraní ji. Ale kosmičtí bohové nemohou udělat nic víc. Když člověk realizuje Boha, v ten okamžik mu kosmičtí bohové nemohou pomoci. V tu chvíli je člověk výš, protože dosahuje neustálé a vědomé jednoty s absolutním Nejvyšším.


Sri Chinmoy, Vrcholky cesty k Bohu: samádhi a siddhi, Madal Bal, 1995

https://cz.srichinmoylibrary.com/sgl-58
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Alaja » pon 02. bře 2020 16:47:13

Trini píše:P.S. Pro normálního duchovnáka je zřejmě zcela nepochopitelné, že se někdo pouhým zavřením očí dostane okamžitě do nirvikalpy.


Znám oba stavy, savikalpu i nirvikalpu, proto je mi to tak nepochopitelné.. :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 02. bře 2020 16:56:39

Alaja píše:
Trini píše:P.S. Pro normálního duchovnáka je zřejmě zcela nepochopitelné, že se někdo pouhým zavřením očí dostane okamžitě do nirvikalpy.


Znám oba stavy, savikalpu i nirvikalpu, proto je mi to tak nepochopitelné.. :lol:


Já zase na základě zkušenosti nepochybuji, že to bylo přesně tak, jak Ramana svůj stav popsal. Trochu mě jen udivuje, že když někdo zná nirvikalpu, že je to pro něj nepochopitelné. :donknow:

Asi nebude nirvikalpa jako nirvikalpa. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Alaja » pon 02. bře 2020 17:21:07

Trini píše:Asi nebude nirvikalpa jako nirvikalpa.


No právě. :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Tino » pon 02. bře 2020 17:32:25

nikoliv ovšem rozpoznávání ale pouze pozorování


Promiňte že se vám do toho pletu, ale jak se dá něco pozorovat, když se to nerozpoznalo?
Uživatelský avatar
Tino
 
Příspěvky: 198
Registrován: pát 09. pro 2011 12:02:23
Poděkoval: 12
Poděkováno: 17-krát v 16 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 02. bře 2020 18:01:09

:idea2:
Od Vostalpetra:
Vostalpetr píše:
Savikalpa - ať už při otevřených či zavřených očích...značí, že je vidět ono čiré světlo Univerza ...ale vědomí člověka dosud "stojí" na "hranici".
Nirvikalpa ...to je něco jiného -vědomí člověka je pohlceno vědomím Univerza, už nestojí na "hranici", ale hranice" je překročena, hmotný svět mizí a v vnímání je přítomen jen "svět" nehmotného Univerza.


................................................................................................................................................................................................

Máš to správně,
jenže u Ramany jde o sahadža stav,
takže když je zde uvědomování světa, tak je zde savikalpa,
a když zde není uvědomování světa (at už jsou oči zavřené nebo otevřené) pak je nirvikalpa...

Takže záleží jen na tom, jestli je zde pozorování nebo je pozorování ponořeno do nirvikalpy

Tedy nezáleží na otevřených nebo zavřených očích i když samozřejmě zavřené oči znemožnují pozorování...



:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 02. bře 2020 18:04:16

:idea2:
Od Vostalpetra:
Vostalpetr píše:
PS.
Tedy sesmolil jsem úplnou blbost,
páč savikalpa je s egem zatímco sahadža je bez ega,
ale to je ten rozdíl,
že ego pokud přestane pozorování vnějšího světla tak se vrací do pozorování vnitřního světla,
a Ramana v sahadža savikalpě se pak vrací rovnou do nirvikaply...

Prostě sahadža bez ega a nirviklpa bez ega



:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 02. bře 2020 18:09:58

Vostalpetr píše:
PS.
Tedy sesmolil jsem úplnou blbost,
páč savikalpa je s egem zatímco sahadža je bez ega,
ale to je ten rozdíl,
že ego pokud přestane pozorování vnějšího světla tak se vrací do pozorování vnitřního světla,
a Ramana v sahadža savikalpě se pak vrací rovnou do nirvikaply...

Prostě sahadža bez ega a nirviklpa bez ega


To dává smysl. Ale nirvikalpa je přece vždycky bez ega, pokud vím. Ego se při nirvikalpě dočasně rozpustí a pak zase vyleze.

:)

P.S. Ale nirvikalpu s otevřenýma očima si opravdu nedovedu představit. :roll:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Alaja » pon 02. bře 2020 18:27:20

Trini píše: :idea2:
Od Vostalpetra:

Vostalpetr píše:
PS.
Tedy sesmolil jsem úplnou blbost,
páč savikalpa je s egem zatímco sahadža je bez ega,
ale to je ten rozdíl,
že ego pokud přestane pozorování vnějšího světla tak se vrací do pozorování vnitřního světla,
a Ramana v sahadža savikalpě se pak vrací rovnou do nirvikaply...

Prostě sahadža bez ega a nirviklpa bez ega


:)


Podle mých poznatků, tak u savikalpy jsou stále aktivní vnější smysly - (sluch, hmat, čich, chuť a i zrak , když jsou otevřeny oči) - ale jsou dost utlumené. Vědomí člověka je jinak (po delší praxi) - zcela aktivní, může i normálně přemýšlet ...
Je vnímáno čiré bezbarvé světlo Univerza - při otevřených očích spíš jako bílošedý průhledný či průsvitný závoj....a mohou se zde mihnout různé vize - jasnovidné, telepatické a pod....

V nirvikalpě - podle mne - jsou tyto smysly utlumené na úplné minimum, nebo spíš dočasně odpojené - okolní hmotný svět není vnímán... Vědomí člověka je utlumeno a z větší části nahrazeno vědomím Univerza... nelze v něm lidsky přemýšlet.... a neutrální "pozorovatel"...ten se krčí v koutku... Astrální svět také není vnímán - je vnímána jen dimenze Univerza....zlaté světlo....a případně ta okolní tma...
PS: jo a vnímání času je zastavené...
:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 02. bře 2020 19:20:04

:idea2:
Od Vostalpetra:

Vostalpetr píše:
Promiňte že se vám do toho pletu, ale jak se dá něco pozorovat, když se to nerozpoznalo?


......................................................................................................................................................................

Tak to vám asi nikdo neřekne jak to funguje, protože nejde o individuální mysl ale mysl univezální,
nebo v případě osvícení pak o samotné Vědomí...

Ale dá se to jakš takš popsat pomocí příkladů,
např. v akčním filmu učí hrdinu bojovat tak, že mu zaváží oči a ted mu řeknou "použij intuici" nebo "použij sílu" nebo "otevři mysl"

v kvantové fyzice je znám dvoušterbinový experiment, kdy elektron jenž je částicí se najednou začne chovat jako vlna, takže prochází oběma šterbinama najednou, což dělají pouze vlny a ne částice, ovšem jen tehdy, pokud nezačnete provádět měření, potom elektron intereaguje s tím měřením a začne se chovat jako částice a ne již jako vlna...

Nebo známý pořekadlo že "vožralý maj vždycky štěstí" a přežijí třeba pád z větší výšky, či jiné spontánní reakce kdy jste vyhozen z mysli, vpodstatě si to lze vyzkoušet i v případě humoru když vám někdo řekne vtip, což je paradox kterej vás vyhodí z mysli, jen se smějete a je zde jen nevědomé pozorování, nikoliv rozpoznávání,
ale to jsou jen "chvilkový záležitosti"

V podstatě je to metoda taoismu a ta funguje na elementu vody (vlny), proto také často se tam píše o vodě,
ale to prvotní uvolnění mysli je element země,
k osvícení je pak ještě třeba zbývajích dvou elementů

Takže principem je ta "otevřená mysl" jenž se k ničemu nevztahuje, pak to prostě funguje samo sebou,
ale vy prostě nevíte jak to funguje...



:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 02. bře 2020 19:25:54

:idea2:
Od Vostalpetra:

Vostalpetr píše:
Ego se při nirvikalpě dočasně rozpustí a pak zase vyleze.

:)

P.S. Ale nirvikalpu s otevřenýma očima si opravdu nedovedu představit


.......................................................................................................................................

To ale neplatí pro sahadža stav (Ramana), kde je již ego rozpuštěné,
to platí pouze pro "žáky" že ego na chvíli odpadne a pak se vrátí

Proč si to nedovedeš představit ?
Je to podobné jako když věnuješ pozornost plně nějakému myšlení, tehdy taky nevnímáš svět i když máš oči otevřené ale pozornost je zaměřená na myšlení, takže místo pozorování světa zaměříš pozorování na samotnou pozornost nebo Vědomí ...
Vlastně je to stejný jako když ego zaměří pozornost na sebe, v případě ega tedy na pocit či sebeuvědomění já,
v případě realizovaného se pak pozornost vrací do zdroje...



:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 02. bře 2020 19:32:04

Vostalpetr píše:
Proč si to nedovedeš představit ?
Je to podobné jako když věnuješ pozornost plně nějakému myšlení, tehdy taky nevnímáš svět i když máš oči otevřené ale pozornost je zaměřená na myšlení, takže místo pozorování světa zaměříš pozorování na samotnou pozornost nebo Vědomí ...
Vlastně je to stejný jako když ego zaměří pozornost na sebe, v případě ega tedy na pocit či sebeuvědomění já,
v případě realizovaného se pak pozornost vrací do zdroje...


Mně nedává smysl nedívat se otevřenýma očima. Ale zřejmě myslíš dívat se do blba. :lol:

Proto mně víc dává smysl, že Ramana zavřel oči a pozornost se vrátila do zdroje.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » pon 02. bře 2020 20:08:57

Alaja píše:Ale to tvrzení, že při zavřených očích je to nirvikalpa a při otevřených očích savikalpa, je prostě naprosté nepochopení, omyl.....přímo blábol.
:P


Mně to tak taky přišlo, že je to přímo blábol (nevím, kde k tomuhle Trini přišla), ale v zájmu zachování míru, jsem to raději nekomentoval.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2010
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 02. bře 2020 20:33:22

armin píše:
Alaja píše:Ale to tvrzení, že při zavřených očích je to nirvikalpa a při otevřených očích savikalpa, je prostě naprosté nepochopení, omyl.....přímo blábol.
:P

Mně to tak taky přišlo, že je to přímo blábol (nevím, kde k tomuhle Trini přišla), ale v zájmu zachování míru, jsem to raději nekomentoval.


To mám podtržené, takže to nebude tak těžké najít.

24.1. 1935

Tazatel: Zakouší Mahariši nirvikalpa samadhi?

Ramana: Při zavřených očích je to nirvikalpa, při otevřených savikalpa: sice rozlišující, ale v absolutní vyrovnanosti. Tento stále přitomný stav je přirozený stav, sahadža.

Petr to perfektně dovysvětlil.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » pon 02. bře 2020 20:34:59

P.S.

Tady cituje pan Tomáš o Savikalpa a Nirvikalpa ze starého indického textu (z této tradice oba pojmy a jejich význam pocházejí) ve své jedné z přednášek Tajných nauk Tibetu. Vypadá to, že zavřené nebo otevřené oči v tom nehrají vůbec žádnou roli.

"Kdysi se konalo na nebi shromáždění nejvyšších mudrců a Bohů. Byl tam i Šri Krišna, Šri Vašista, Gautama Budha, Vasvamitra a mnoho jiných mudrců, zakladatelé náboženství a Bohů bez počtu. Každý hájil svůj vlastní duchovní systém a prohlašoval jej za lepší než ostatní duchovní cesty. Kdo je měl rozsoudit? Podle jejich chování nedalo se dílo rozlišit. Někteří byli v samadhi, někteří filosofovali, jiní zas byli zabráni nejrůznějšími pracemi, jiní byli plni lásky k Absolutnu a opět jiní se chovali tak prostě jako obyčejní lidé. Všichni byli však stejného, tj. nejvyššího řádu svatosti a moudrosti. I obrátili se na samotného Brahmu, aby rozhodl, který duchovní sytém a jaké pojetí Absolutna je nejlepší. „To bych také rád věděl“, pravil Brahma-tvořitel, ale je tu přece Riši Parasvara, ten je vševědoucí, ten to bude vědět. Ale tu jeden z Bohů Šiva vytušil, že by Rišiové neměli ani k vševědoucímu důvěru a řekl: „Já sám nevidím, která z metod by byla ta pravá, ale meditujme na Bohyni, na Její Veličenstvo, Nejvyšší inteligence, ženskou tvář Absolutna, Nepodmíněné Vědomí všeho, a pak budeme schopni porozumět z Její Milosti i nejjemnějším Pravdám.“

I počali všichni Bohové a mudrci meditovat o jejím Božském Majestátu, Transcedentálním Vědomím, Královně Nebes pronikající všemi třemi stavy života, bděním, snem i hlubokým spánkem…

Takto invokována zjevila se ve svoji slávě jakožto Transcedentální Hlas v prostoru čirého Vědomí. A oni Ho slyšeli hovořit jako Hlas hromu a nebes:

„Vyjádřete se rychle, Rišiové! Přání těch, kteří se mě oddali, budou splněna okamžitě!“

Slyšíce svatý Hlas, Rišiové i Bohové padli u vytržení na tvář a pozdravivše Bohyni, zjevili ji svou pokornou prosbu:
„Řekni nám, ó laskavá, ty nikdy nezrozená, jež jsi stále mladá a nikdy nezestárneš, kteráž jsi esencí všeho, a přece bez jádra individuality, Královno světů, řekni nám, který z prostředků je nejpřiměřenější k dosažení Tebe a jaké pojetí Absolutna je nejlepší?“

Takto vyzvána pravila Bohyně všeho vědění:

„Jsem abstraktní inteligence, ze které vesmír počíná a do níž se rozpouští jako obraz v zrcadle. Nevědomý zná mě jako hrubý svět, moudrý však mne zná jako své vlastní čiré Bytí. Má konkrétní forma je věčný pár, tj. svrchovaný Pán všeho plus energie, vždy v nerozděleném spojení, přebývající jako věčné vědomí v bdění, snění i spánku. Bozi, lidé, hadi i nadlidské bytosti, všichni jsou projevem mne. Projevují se nejrůznějšími způsoby, a přece zůstávám neposkvrněna, neboť Absolutno je mé bytí. Jsem neomezena. Ač nejsem začleněna v nic a nižádným způsobem a jsem stále svobodna, skrývám svou moc zvanou Maya a kryji se nevědomostí, která se projevuje jako přání a touhy. Rodím se a zrozuji jako Individuum, až zmoudřevši, hledám Učitele a Mudrce, zvídám Pravdu od nich, provádím ji v praxi a konečně se stávám vyproštěnou.

Nejpřiměřenější z prostředků mého dosažení je mentální obrazotvornost, vztahující se k Bohu, čili savikalpa samadhi.
Očišťuje, posiluje, činí mysl schopnou pozbýti své Já. Je to vzývání Abstraktní Inteligence v konkrétní formě. Je nejen nejvýš užitečná, ale i nesmírně složitá. Jak by se jinak mohl člověk stát připraveným k neduální realizaci bez jejího požehnání? Nevědomost přeci nelze odstranit přímo, ale je možno ji postupně odklidit přechodem ze savikalpa do nirvikalpa při vzkříšení člověka z nevědomosti do vědomosti. Jen tak se může úplně ponořit do Já, kde není již vědomí odděleného od prostého vědomí blažené existence Bytí.
To je nirvikalpa samadhi. Vybrav si i z něho vidí člověk svět právě tak jako každý jiný člověk, ale jeho stanovisko je nyní docela změněno. On je nyní schopen znát své činné Já a nadále je již nezaměňuje za své ego. Toto je sahaža nirvikalpa samadhi, vyvrcholení realizace.
Ten, kdo mě takto poznává a zná, je dokonalý mezi moudrými a není rozdílu mezi mnou a jím. A co jsem nyní řekla, je odpověď na vaše otázky“, pravila Bohyně. „Nadále není potřeba, abyste byli zmateni pochybnostmi“, dohovoříc Transcedentální Inteligence utichla.

Pak všichni Rišiové pozdravili Šivu i ostatní Bohy a odebrali se ke svým příbytkům.

To je výtah z citované knihy „Tripura Rahasya“. Její pojetí Pravdy i cesty k ní, odpovídá v mnohém tajné Nauce „Tumo“.

(Eduard Tomáš - Tajné nauky Tibetu)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2010
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 02. bře 2020 20:49:54

Trini píše:
24.1. 1935

Tazatel: Zakouší Mahariši nirvikalpa samadhi?

Ramana: Při zavřených očích je to nirvikalpa, při otevřených savikalpa: sice rozlišující, ale v absolutní vyrovnanosti. Tento stále přitomný stav je přirozený stav, sahadža.


:)


P.S.

6.3. 1938

Ramana: Nirvikalpa samadhi má jen omezený užitek. Musí se z něho nutně jednou vynořit a dále se zabývat světem. V sahadže samadhi naproti tomu už není žádné "vynoření"; zůstává se navždy světem nedotčený.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » pon 02. bře 2020 20:55:59

Trini píše:
armin píše:
Alaja píše:Ale to tvrzení, že při zavřených očích je to nirvikalpa a při otevřených očích savikalpa, je prostě naprosté nepochopení, omyl.....přímo blábol. :P


Mně to tak taky přišlo, že je to přímo blábol (nevím, kde k tomuhle Trini přišla), ale v zájmu zachování míru, jsem to raději nekomentoval.

To mám podtržené, takže to nebude tak těžké najít.

24.1. 1935

Tazatel: Zakouší Mahariši nirvikalpa samadhi?

Ramana: Při zavřených očích je to nirvikalpa, při otevřených savikalpa: sice rozlišující, ale v absolutní vyrovnanosti. Tento stále přitomný stav je přirozený stav, sahadža.


No zase sis to chybně vysvětlila, jako nějaké obecné pravidlo či definici savikalpa a nirvikalpa.

Tohle byla otázka na stav Ramany, který popisoval, jak mu "funguje" sahadža.

Petr to ještě perfektně "dovysvětlil". :lol:

"Víc hlav víc ví" meditoval Bobš nad hromadou hlávek zelí...

Ale jestli víme nebo nevíme, co je savikalpa nebo nirvikapa, je nám na duchovní cestě platné jako mrtvému kšandy. O to na duchovní cestě opravdu nejde.

Nebo myslíš že ano?

:)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2010
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 02. bře 2020 21:12:59

armin píše:No zase sis to chybně vysvětlila, jako nějaké obecné pravidlo či definici savikalpa a nirvikalpa.


Co si zase vymýšlíš? O nějakém pravidle jsem nic nepsala. Psala jsem o Ramanovi, jak popisoval svůj stav.

armin píše:Tohle byla otázka na stav Ramany, který popisoval, jak mu "funguje" sahadža.


Byla to otázka, jestli Ramana zažívá nirvikalpa samadhi. Proč všechno překrucuješ?
E. Tomáš na jednom videu předvádí, jak se ponoří do Nadjá - jako první zavře oči. Jestli se mu to podaří až do nirvikalpy, to nevím.

armin píše:
armin píše:Ale jestli víme nebo nevíme, co je savikalpa nebo nirvikapa, je nám na duchovní cestě platné jako mrtvému kšandy. O to na duchovní cestě opravdu nejde.
Nebo myslíš že ano?



To opravdu nevím. To si musíš zodpovědět sám, protože u mne je to jinak. Zažila jsem stav, o kterém jsem nevěděla, že se jmenuje "nirvikalpa", protože jsem tenkrát tenhle výraz ještě nikdy neslyšela. Ten název je nepodstatný.

Ale dnes mohu říct, že bez nirvikalpy k žádnému Poznání nemůže dojít.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 02. bře 2020 21:18:09

armin píše:Ale jestli víme nebo nevíme, co je savikalpa nebo nirvikapa, je nám na duchovní cestě platné jako mrtvému kšandy. O to na duchovní cestě opravdu nejde.
Nebo myslíš že ano?


Nikdy jsem na duchovní cestě nebyla. A když vidím duchovnáka, jako jsi ty, tak si říkám "Pane Bože, díky, že jsi mne před tím ochránil! " :poklona: :thanx: :poklona:

Ale podle E. Tomáše hledá Pravdu každý.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » pon 02. bře 2020 21:23:32

No, jen jsem to zkusil. Ale asi je lépe nechat tě tvým představám a nedráždit tě :)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2010
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků