Zvolte přítomnost

Ukázky a zamyšlení ze satsangů - setkáních

Zvolte přítomnost

Příspěvekod Darges » stř 17. čer 2009 10:36:21

Zvolte přítomnost
http://www.jogin.cz/, http://www.yogaesoteric.net/content.aspx
Gregorian Bivolaru

Včerejšek už je pryč, ty však stále cítíš jeho obavy. Zítřek ještě nepřišel, ty ho ale už prožíváš přemýšlením o tom, co vše musíš ještě udělat, nebo sněním o tom, co bys vykonat mohl...

V Přítomnosti minulost už neexistuje a budoucnost je potenciální. Tady a teď je jediný moment, ve kterém můžeš vykonat něco pro změnu svého života.

Jednoduché cvičení pro transcedenci místa a času
Zeptej se sám sebe: Kde jsem?
odpověz si: TADY
dále se zeptej: V jakém čase?
odpověz si: TEĎ

Opakuj si tyto otázky dokud nebudeš zcela prostoupen skutečností těchto dvou věčných dimenzí ve kterých existuješ, existoval jsi, a navždy budeš existovat: tady a teď.

Nařiď si hodinky (telefon), aby zvonily v různé okamžiky během dne, vprostřed denních činností. Vždy když zazvoní, polož si tyto otázky:

Kde jsem? A odpověz si: TADY
V jakém čase? A odpověz si: TEĎ

Pokaždé když tak činíš, musíš cítit bezprostřednost a povahu onoho TADY a TEĎ. Tímto jednáním si začneme uvědomovat, že ať jdeme kamkoliv, ať se nacházíme v libovolný časový moment, jsme vlastně neustále TADY a TEĎ. Pochopíme takto, že nikdy jsme nebyli jinde než TADY a TEĎ. Hodiny budou nadále odtikávat monotónní plynutí času, Země bude nadále obíhat kolem Slunce,... S odpoutaností nechme aspekty našeho života tonout ve strhujícím víru časové posloupnosti. Zůstaňme si neustále vědomi, že existujeme TADY a TEĎ.

Je to prosté duchovní cvičení, avšak neuvěřitelně efektivní. Jeho smyslem je přibližovat nás hlouběji uvědomování si věčné přítomnosti, kde vpravdě existuje VŠE.

Pokoušej se tak často, jak jen je to pro tebe možné, soustředit své myšlenky po delší a delší období výhradně k přítomnosti. Dělej tak kdykoliv si na toto cvičení vzpomeneš.

Nepřemýšlej o budoucnosti.
Prostě buď tady a teď.
Nepřemýšlej o minulosti.
Prostě buď tady a teď.


Nezapomeň, že pokud jsi opravdově TADY a TEĎ, je to DOST NA TO, abys měl VŠE a že takto dosáhneš schopnosti a síly rozlišování, abys vykonal ten nejvíce harmonický skutek právě teď. Až se "potom"(v budoucnosti) stane NYNÍ, tak jsi ovládl toto cvičení, tak budeš v ideálním stavu a budeš schopen mnohem lépe konat správné skutky ve správné časové okamžiky, takže nebude nutné, abys ztrácel NYNÍ čas obavami z budoucnosti.

Nezapomeň také, že můžeš moudře programovat své budoucí bytí skrze stav uvědomování TADY a TEĎ, protože během tohoto stavu se "potom" stává TEĎ. Díky tomuto se budeš plně nacházet TADY a TEĎ. Stále ti tyto výroky připadají paradoxní? To je na začátku běžné, nicméně pokračuj v meditaci na ně, protože GRAM PRAXE ti odhalí, že skrývají pravdu, která nemůže být nikdy plně pochopena racionální myslí.
Jaký je tvůj život závisí jen na tobě.
Uživatelský avatar
Darges
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 03. kvě 2009 9:24:39
Bydliště: Chomutovsko
Poděkoval: 25
Poděkováno: 42-krát v 32 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Darges za tento příspěvek:
Jana, Lída, Monika, vostalpetr

Re: Zvolte přítomnost

Příspěvekod vostalpetr » sob 05. čer 2010 9:08:58

Pokaždé když tak činíš, musíš cítit bezprostřednost a povahu onoho TADY a TEĎ. Tímto jednáním si začneme uvědomovat, že ať jdeme kamkoliv, ať se nacházíme v libovolný časový moment, jsme vlastně neustále TADY a TEĎ.
.......................................................................................................................................

Velmi dobře napsáno,
a dá se opravdu říci, že přítomnost lze "cítit" nebo lépe "prožít",
nebot je to jiná kvalita existence...
Podobně lze říci, že si lze i uvědomit pozornost samu o sobě, tedy že ji lze "pozorovat",
samozřejmě tyto dualitní prohlášení vypadají postavená na hlavu, ale i Ramana při realizaci Já z POČÁTKU to viděl jako něco od sebe odděleného, jako nějakou sílu či ducha jenž se jej zmocnil, než si uvědomil, že je to Já

Když píšu o PŘIJETÍ VŠECHNO JE ON,
je to v podstatě to samé, uvědomit si pozornost v přítomném okamžiku ted a tady, která je kdykoli v jakémkoli čase a kdekoli v jakémkoli místě a při jakékoli činnosti...
Naposledy upravil vostalpetr dne sob 05. čer 2010 14:57:05, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana

Re: Zvolte přítomnost

Příspěvekod Lída » sob 05. čer 2010 9:28:51

"Protože lidé obecně mají tendenci znovu a znovu prožívat staré emoce, téměř každý si ve svém emočním poli nese nahromaděnou bolest z minulosti, jež tvoří jeho ´emoční tělo.´

Kdykoliv můžete přestat hromadit a opakovaně prožívat staré emoce – upustit od mentálního lpění na minulosti, ať se něco stalo včera, nebo před třiceti lety... Můžete svou pozornost zaměřit na dokonalý přítomný okamžik a stát se Přítomností.

Jen tak se osvobodíte od myšlenek a emocí.

Nic z minulosti vám nemůže zabránit v plném prožívání přítomného okamžiku, a když tu moc nemá minulost, tak kdo potom?"

(Eckhart Tolle: Nová země)
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Lída za tento příspěvek:
Jana

Re: Zvolte přítomnost

Příspěvekod vostalpetr » sob 05. čer 2010 9:33:59

Nic z minulosti vám nemůže zabránit v plném prožívání přítomného okamžiku, a když tu moc nemá minulost, tak kdo potom?"
...............................................................................................................................................

:D :D :D

No o jednom bych věděl, je to Bůh (Pozornost)...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana, Lída

Re: Zvolte přítomnost

Příspěvekod vostalpetr » sob 05. čer 2010 9:37:24

AHOJ JANO, JEŠTĚ JSI ZAPOMNĚLKA PODĚKOVAT TOMU HLAVNÍMU:

DARGESOVI

(třeba tak vyhraje soutěž o co nejvíce poděkování)

;)
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana

Re: Zvolte přítomnost

Příspěvekod Jana » sob 05. čer 2010 9:46:01

vostalpetr píše:AHOJ JANO, JEŠTĚ JSI ZAPOMNĚLA PODĚKOVAT TOMU HLAVNÍMU:

DARGESOVI

(třeba tak vyhraje soutěž o co nejvíce poděkování)

;)

Joj, já to nečetla, protože to začíná pokyny co musím udělat a to mi oči okamžitě sjedou někam jinam, ale když jste poděkovali vy, tak to udělám taky, jelikož je to určitě dobrý a nic mi to neudělá. Tobě samozřejmě ještě navíc poděkuju za upozornění, že mám poděkovat a tím pádem si k vítězství v poděkování můžeš zase připsat bodík.

Obrázek
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Zvolte přítomnost

Příspěvekod vostalpetr » sob 05. čer 2010 15:01:37

Joj, já to nečetla, protože to začíná pokyny co musím udělat a to mi oči okamžitě sjedou někam jinam,
...........................................................................................................................
No jasně,
je to popisováno jako "jednoduché cvičení, které je velice efektivní",
takže je to podáno jako návod na cvičení,

aniž by si autor uvědomil, že píše ve skutečnosti o principu realizace Já...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana

Re: Zvolte přítomnost

Příspěvekod Jana » sob 05. čer 2010 15:06:29

Tak jsem si to přečetla a je to vážně moc dobrý. Díky.

:thumb:
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Zvolte přítomnost

Příspěvekod jamajsky.drap » sob 05. čer 2010 15:48:20

Mě se vždycky vybaví strhující happyendovka z filmu "Pokojný bojovník" od Dana Millmana.
Jde o promluvu duchovního průvodce a vnitřního hlasu atleta na olympiade, kam se dostal, prestože měl tezky uraz na motorce.

Průvodce: "KDE JSI ? "
Atlet: "TADY !"
Průvodce: A KDY TO JE ? "
Atlet: "TEĎ !"
Průvodce: A KDO JSI TY ?
Atlet: "TAHLE CHVÍLE !"

Jinak pěkný film, i dobrá kniha. Stojí za skouknutí (přečtení).
Uživatelský avatar
jamajsky.drap
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 16. lis 2009 14:16:35
Poděkoval: 149
Poděkováno: 114-krát v 68 příspěvcích

Re: Zvolte přítomnost

Příspěvekod vostalpetr » sob 05. čer 2010 19:15:46

no já zvolil přítomnost,
takže budto čtu vaše nebo moje příspěvky,
a ted jsem sklouznul pohledem dolů (tedy do času a prostoru monitoru) a koukám, že je tady zaregistrovenejch 250 lidí,
no já myslel že je nás tady tak 20-30 a ono je to tady skoro jako noviny,
to abych začal psát už seriozní příspěvky co mají hlavu a patu

(ale třeba jsou jen zaregistrovaní a nečtou to...)
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Zvolte přítomnost

Příspěvekod Jana » ned 06. čer 2010 8:07:24

Vostálpetře, jednu krásnou věc Ti sem okopíruju:

Luck píše:Pozornost a srdce, je jedno a to samé.
Nelze tu tedy jaksi působit jedním, vůči druhému.


Pozornost v pozornosti opět objevena

Obrázek
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích


Zpět na Satsangy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron