enneagram

Knihy, které rozšiřují naše poznání o nás samých, podněcují nás a dávají nám návody k dalšímu rozvoji.

enneagram

Příspěvekod Ladislav » stř 09. čer 2010 8:28:34

...
elknioenn.jpg
elknioenn.jpg (30.45 KiB) Zobrazeno 15243 krát

Velká kniha o enneagramu
Helen Palmer

Helen Palmer, přední světová odbornice na enneagram, v této knize na základě poznatků z více než třicetileté výzkumné práce spojuje prastarý systém sebepoznání s metodikou moderní psychologie. Během našeho vývoje jsme se natolik identifikovali s charakteristikou vlastního typu, a stali se závislými na podmíněném vnímání, že jsme na svou pravou přirozenost, své pravé Já, zapomněli a „stali se“ svou osobností, svým falešným Já.
Enneagram, psychologický systém vycházející z posvátných tradic, je založen na poznání devíti typů osobnosti, jež jsou z perspektivy pravého, duchovního Já, devíti iluzemi o životě.
V této knize naleznete dosud nejhlubší rozkrytí těchto devíti iluzí. U každého z typů najdete:
• Přehled dilemat • Popis typické rodinné historie • • Hlavní témata typu • Vzorce, kterými se řídí intimní vztahy • • Příklad párového vztahu mezi dvěma typy • • Vztah typu k autoritě • Příklad interakce mezi dvěma typy, kdy jeden z nich je v pozici autority • • Styl pozornosti • Intuitivní styl • • Přitažlivá prostředí pro daný typ • Nepřitažlivá prostředí pro daný typ • • Vyšší kvality mysli • Ctnosti • Klady • Podtypy• • Co typu pomáhá rozvíjet se • Čeho by si typ měl být vědom •

anotace:
Nejúplnější a nejpropracovanější systém osobnosti ve své smysluplné komplexnosti ukazuje patologické stavy našich vzorců ochrany sebe sama (my se však domníváme, že je to „normální“), jakožto i dynamiku vztahů a způsob, jak všechny tyto návyky odložit a stát se bohatým, plně lidským, vnitřně šťastným a spirituálním člověkem.
Kniha, která by neměla chybět v žádné knihovně člověka, který se zabývá studiem osobnosti a psychologickým i spirituálním rozvojem. Momentálně u nás vydané nejkomplexnější a ve světě ceněné dílo k hlubšímu studiu tohoto úžasného systému. Podrobné informace k jednotlivým typům, které jsou smysluplně strukturovány zahrnují celou historii typu od jeho vzniku v dětství, různých fází vývoje, dynamiku vztahů, zaměření pozornosti a motivací až ke konkrétním krokům změny a rozvoje. Je potřeba podotknout, že autorka je jistě jednou z vůdčích osobností šíření, vědeckého zkoumání a uplatnění systému v mnoha oblastech života. Společně s Davidem Danielem M.D. zavedli tento nástroj jako systémový nástroj kultury firmy ve společnosti Boeing. napsala PhDr. Eva Velechovská

P.S.: Poznat a přijmout sám sebe, připustit si všechny svoje strategie, strachy, bolesti, křivdy, rituály...atd., až pak se člověk může podívat kolem sebe a pochopit ty kteřího doprovázejí životem. K tomu slouží enneagram. Jako nástroj k poznání sebe sama, ne jako škatulky...
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Ladislav za tento příspěvek:
Dagmar, Monika, Petr

Re: enneagram

Příspěvekod amp » stř 09. čer 2010 12:52:28

Knihu som necital, ale tu je zopar info o enneagrame free ;)

Enneagram

Enneagram je nástroj uľahčujúci pochopenie veľkých právd o ľudskej povahe. Je to systém náuk o ľudskej osobnosti na základe deviatich prirodzených typov správania. Sleduje ľudské sklony – „vášne“ – ako nevedomé pohnútky, ktoré ovplyvňujú naše konanie.

Enneagram je bohatý, pretože berie do úvahy dynamickosť človeka, jeho vývin a rôznorodosť vonkajšieho prejavu. Je konkrétny, pretože sa dá aplikovať na každodenné zvyklosti. Je dôveryhodný, pretože jeho deväť typov je v súlade s mnohými overiteľnými dátami, pochádzajúcimi najmä z poznatkov súčasnej psychológie.

Hlavná myšlienka enneagramu sa opiera o zásadu, že každý z nás má nejaký hlavný, ústredný rys správania, ktorý sa podobá osi, okolo ktorej sa sústreďuje celý život osobnosti. Táto „fixácia“ sa vzťahuje k obrannému mechanizmu, ktorý sme si utvorili v detstve. Toto upnutie – najčastejšie nevedomé – sa prejavuje v našich zvykoch a obmedzuje naše nazeranie na svet.

Enneagram nám dáva orientačné body, aby sme sa mohli oslobodiť z tohto väzenia nášho „podmieneného ja“, ktorému hovoríme ego.

Na duchovnej úrovni sa jedná o znovunájdenie hlbokej podstaty bytia, ktorá žije v nás pod prejavmi našej osobnosti.

V konečnom dôsledku sa enneagram môže stať činiteľom zmeny v nás samých, v našom správaní (premena vášne na čnosť) a v našom pochopení správania ostatných ľudí.

Pre toho, kto má odvahu skutočne sa priblížiť k pravde o sebe samom a o druhých ľuďoch, je enneagram ideálnym prostriedkom.


Test k určeniu typu: http://www.ruksak.sk/ennea_test.htm

Enneagramové typy:

JEDNOTKA http://www.ruksak.sk/en_jednotka.htm

DVOJKA http://www.ruksak.sk/en_dvojka.htm

TROJKA http://www.ruksak.sk/en_trojka.htm

ŠTVORKA http://www.ruksak.sk/en_stvorka.htm

PÄŤKA http://www.ruksak.sk/en_patka.htm

ŠESTKA http://www.ruksak.sk/en_sestka.htm

SEDMIČKA http://www.ruksak.sk/en_sedmicka.htm

OSMIČKA http://www.ruksak.sk/en_osmicka.htm

DEVIATKA http://www.ruksak.sk/en_deviatka.htm


zdroj: http://www.ruksak.sk/enneagram.htm :ahoj:
Uživatelský avatar
amp
 
Příspěvky: 89
Registrován: úte 09. úno 2010 13:38:01
Poděkoval: 121
Poděkováno: 72-krát v 35 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli amp za tento příspěvek:
Ladislav, Monika, Petr

Re: enneagram

Příspěvekod Ladislav » stř 09. čer 2010 13:42:59

Tady je test v češtině: http://martin.lojkasek.cz/CZ/Enneagram/test.php
Tady je Danielsův test v češtině: http://martin.lojkasek.cz/CZ/Enneagram/daniels.php (je to zřejmě to samé jako v té slovenské verzi)
Tady je test Riso-Hudson test v češtině: http://www.elabs.com/van/enneagram_cz.htm

...je tu ale malý zádrhel, je potřeba testy vyplňovat opravdu pravdivě (ne každý je toho schopen - protože se nezná? ;) ) - jinak vám vyleze váš "sebeobraz" (nebo spíše váš "vy-myšlený obraz") a ne váš skutečný typ...
...ale to je jen začátek... :aha: Sám výsledek testu vám, bez "hlubšího porozumění" bude zřejmě jen pro smích :plac:

...a ještě vylepšený RHETI test (bohužel v angličtině): http://www.9types.com/newtest/index.php
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Ladislav za tento příspěvek:
amp, Monika

Re: enneagram

Příspěvekod Ladislav » stř 09. čer 2010 14:34:13

Ještě jeden odkaz na knihy o enneagramu v češtině s kvalitním popisem, literatury není nikdy dost... :happy:

http://www.veva.cz/literatura :Studuji:
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Ladislav za tento příspěvek:
Monika

Re: enneagram

Příspěvekod watta » stř 09. čer 2010 21:26:32

a k čemu to je, že se takhle rozdělíme do skupin podle toho, jací jsme? (což teda předpokládám už asi nějakou tu dobu víme :D)?
nerýpu, ptám se vážně... co potom má pokračovat?
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod amp » čtv 10. čer 2010 7:18:22

watta píše:a k čemu to je, že se takhle rozdělíme do skupin podle toho, jací jsme? (což teda předpokládám už asi nějakou tu dobu víme :D)?
nerýpu, ptám se vážně... co potom má pokračovat?


hele ty skupino :lol: sprav si jeden test a uvidis, ze presne do jednej skupiny sa zaradit neda, mne vysli vysledky ...2,4,5,3,7,7,8..., ale po podrobnom precitani jednotliych charakteristik by si sa urcite niekde 'nasla'....niektori ludia silno veriaci v individualitu mozu byt sklamani pri zisteni, ze sme vsetci + - rovnaki a da sa nasa osobnost takto nejak zoskupinovizovat :) ... its only game *** :kvetina:
Uživatelský avatar
amp
 
Příspěvky: 89
Registrován: úte 09. úno 2010 13:38:01
Poděkoval: 121
Poděkováno: 72-krát v 35 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod Ladislav » čtv 10. čer 2010 8:14:02

watta píše:a k čemu to je, že se takhle rozdělíme do skupin podle toho, jací jsme? (což teda předpokládám už asi nějakou tu dobu víme :D)?
nerýpu, ptám se vážně... co potom má pokračovat?

..........................................................................................................................................................................

Ahoj, nejde vůbec o rozdělení do skupin, jde o to poznat sám sebe, svoje ego, které je "mistr světa" v hraní her - které když neprohlédneme (neuvědomíme si je), tak je prostě nevidíme a žijeme pak svoje "smyčky" dokola a dokola. V různých variantách, v různých situacích ale stále ten samý systém...
Transformaci vědomí, podle mě, nelze oddělit od transformace odobnosti (jo, můžeš si říci "...všechno je dobře", rychlá a snadná cesta...dokážeš-li to - jen jestli tě ego "opět" nemá tam kde tě chce nesutále mít...). V tom může pomoci Enneagram. Je to jen jedna z cest, nikomu jí nevnucuji (typ 9 :happy: ), někdy fakt dost bolí, když odhalíš nějaký svůj skrytý způsob jednání či obrany a není jednoduché to přijmout... :? Člověk kterého mám rád a vážím si ho říká - je to proces ;)
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Ladislav za tento příspěvek:
Dagmar

Re: enneagram

Příspěvekod Ladislav » čtv 10. čer 2010 8:21:19

....niektori ludia silno veriaci v individualitu mozu byt sklamani pri zisteni, ze sme vsetci + - rovnaki a da sa nasa osobnost takto nejak zoskupinovizovat :) ... its only game *** :kvetina:[/quote]

Nezlob se, právě naopak - každý jsme jedinečný. Možná by ses divil jak moc se liší lidé "stejného typu". Přesto mají něce společného - enneagram to jedinečně vystihuje. Chce to jen se do "toho" pustit "hlouběji". Povrchnost je nebezpečná a svádí to právě k tomu škatulkování :happy:
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod watta » čtv 10. čer 2010 18:29:50

amp píše:hele ty skupino :lol: sprav si jeden test a uvidis, ze presne do jednej skupiny sa zaradit neda, mne vysli vysledky ...2,4,5,3,7,7,8..., ale po podrobnom precitani jednotliych charakteristik by si sa urcite niekde 'nasla'....niektori ludia silno veriaci v individualitu mozu byt sklamani pri zisteni, ze sme vsetci + - rovnaki a da sa nasa osobnost takto nejak zoskupinovizovat :) ... its only game *** :kvetina:


test jsem si nedělala, ale přečetla jsem si všechny charakteristiky a jasně, že jsem se našla - nejvíc určitě v pětce :) ale to je všechno opravdu jenom k tomuhle? to je nám 10? :D nebo budeme odhalovat své ego ještě jako staříci nad hrobem ohnuti o své ego-hole? :D jako zábava pro volný čas testy beru :) to jo - takže rozhodně proti nim nic nemám :)
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod watta » čtv 10. čer 2010 18:31:55

takže si ho jdu udělat :)
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod watta » čtv 10. čer 2010 18:42:31

aha, tak ten si teda neudělám no :) to je jako sociologický výzkum :) generally věci téměř nedělám, jako že bych se předem rozhodla, že takhle to budu dělat, pak si vyplnila test a pak se podle toho řídila v životě ... ne že bych chtěla někomu sahat do svědomí, ale myslím si, že to tak nedělá nikdo. třeba by někdo rád (žil podle nějakých zásad nebo nějak, jak se mu líbí), ale nevím. v každém případě ve všech otázkách vždy platí obojí :D (asi až na hodně málo výjimek). sakra to je teda test fakt :D
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod watta » čtv 10. čer 2010 19:09:12

našla jsem jiný test, na kterém bych to mohla ilustrovat - je totiž v češtině, takže srozumitelnější pro více lidí. princip je stejný - je to zkrátka PSYCHOLOGICKÝ ;) test. takže:
http://martin.lojkasek.cz/CZ/Enneagram/test.php

1. Přiijímáš změny ve svém životě s velkou nechutí?
zajímavě položená otázka. nezáleží patrně na tom, jestli jsou to změny pozitivní či negativní. ve skutečnosti je ale každá změna vždy vnímána jako "k dobrému", nebo "ke špatnému". nějakou změnu každý přijme s nadšením, jinou zase vůbec, a u každého člověka může každá z představitelných změn způsobit úplně jinou reakci. nikdo nemůže ale upřímně odpovědět na tuto otázku ani jasně ANO ani jasně NE, protože není vůbec jasné, o co vlastně jde :)

3. Je obvyklé, že toužíš po tom, co obvykle nemáš?
dá se předpokládat, že jsou i lidé, kteří si myslí, že touží po něčem, co mají. avšak pak již ve skutečnosti netouží, pouze se kochají. leč budiž to této otázce odpuštěno (přesto by mě zajímalo, co se o sobě člověk dozví, bude-li toužit po tom, co už dávno má - ač je to v rozporu se samotným slovem touha ;) )

4. Myslíš si, že život nemá hranice?
tak tohle je opravdu hodně šalamounská otázka. ve skutečnosti nemá žádný význam. pokud by měla mít význam, musela by nejprve definovat, co je to život. takhle skutečně nevím, na co se vlastně dotyčný ptá :)

5. Hledáš či potřebuješ něco nebo někoho, kdo dá Tvému životu "smysl a barvy"?
tohle je také zajímavá otázka. tady se má patrně za to, že existuje buď A (ano) či B (ne). ve skutečnosti sice každý potřebuje vnější impuls (tedy smysl a barvy), ale zároveň si smysl i barvy poskytuje sám (jinak by se položení si takové otázky v testu nedožil). ač je tedy upřímná odpověď na takovoutu otázku vždy ANO i NE, zde má řešitel pouze jednu z obou možností ;)


6. Když se objeví v Tvém okolí problém, šel byl od toho nejradši daleko a pryč?
zase těžko odpovídat, není-li definován problém, že :)

7. Byly v dětství často opomíjeny tvé potřeby? Nebyly brány v potaz?
a jaké? nebo má člověk jenom jedny, a ty se zkrátka jmenují "potřeby"? škála toho, co rodič může (nebo nemusí) nabídnout svým dětem je tak pestrá, že je dost ošemetné z toho všeho udělat jednu hromádku. v každém případě je pak zodpovězení této otázky čistě subjektivní. potřeby sice opomíjeny být nemusí žádné, přesto může mít člověk pocit, že opomíjeny jsou.

8. Stalo se ti v dětství, že jsi prožil situaci, kdy ses hodně něčeho bál nebo byla spjata se silným strachem?
ano, když se ke mě přibližovalo velké bílé pírko, které vylétlo z peřiny (hlavně jako dítě jsem trpěla pteronofobií, chumáče peří ani jiné chuchvalce nemám ráda dodnes, ale v dětství to pro mě byla učiněná hrůza). počítá se i tohle? copak z toho asi stvořitel testu vydedukuje? ;)

9. Myslíš, si že máš v sobě aspekt "věčného dítěte" či pozitivního člověka?
tohle je hodně rafinovaná otázka :) "věčné dítě" je určitý terminus technicus psychologické hantýrky, který už si sám o sobě každý vykládá trochu po svém (zrovna konkrétně s tímto termínem jsem se s tím setkala, že to vedlo i k vtipné konverzační kolizi :D). v každém případě však to není termín, který by bylo možno ztotožnit s "pozitivní člověk". na co má tedy čtenář odpovědět dříve? no asi si něco vybere. vybírám tedy pozitivního člověka. a teď: kdy to má jako být - ráno po probuzení, nebo tak jako "obecně"? tak jako "obecně" si o sobě lidi myslí různé hezké věci, které potom "ráno po probuzení" bývají úplně jinak - inu ale budiž. dejme tomu, že se tedy budeme chtít vidět z té dobré stránky a volíme ano (je to pozitivní, vidět se jako pozitivního člověka, že? doufám, že se nepletu, někdy mi ty aktuální společenské diktáty trochu unikají mezi prsty, ale myslím, že je!) a teď na co tedy člověk odpovídá, když zašrktne ANO? je to odpověď na to MYSLÍM SI, nebo na to, že JSEM pozitivní člověk? to přeci není to samé... :)

10. Je pro Tebe těžké obhájit před druhými svůj názor?
co takhle odpověď "jak kdy"? nehodila by se na téměř všechny případy? :D

11. Sleduješ nové trendy?
které? :D

12. Jsi velmi zodpovědná osoba?
za jakých okolností? :D



a takto bych mohla pokračovat dál a dál. je to stejné jako mnoho rádobyvtipných "dětských" rébusů, které ve skutečnosti vtipné nejsou, protože řešení je málokdyjednoznačné (pokud se nad tím člověk ovšem skutečně zamyslí). v jiném ohledu je to stejné jako testy IQ, které se dají naučit tak, že i průměrný občan dosáhne do Einsteinovy společnosti. a ještě v jiném ohledu, a to především, jsou to testy pracující stejnou metodou jako celá psychologie a sociologie - říká se tomu "kvantitativní" (počítají se body, čísla, statistika, tedy mrtvé prvky, již bez vztahu k živému subjektu), na rozdíl od metod "kvalitativních", které ale sociologicky právě zpracovávat nejdou (jelikož tu roli hrají osobní zkušenosti, proměnné v časech atd.). psychologické testy a sociologické výzkumy, jak si můžeme povšimnout třeba právě na příkladu takovéhoto testu, zadají úkoly a každé řešení má pouze dvě až maximálně pět možných řešení. protože v reálném životě má každý takový úkol řešení třeba sto, již zde dochází k původního obrovskému okleštění. objektivita se vytrácí. každá odpověď je otázkou kompromisu (a to prosím vynechávám aktuální stav odpovídajícího i jeho náladu atd.) okleštění se násobí exponenciálně vyhodnocováním takového souboru otázek, které jsou již samy jednotlivě zodpovězeny s přivřením obou očí, a navíc jsou přivírány oči ještě mohutně ve statistickém zpracování takového třeba stobodového testu. realita je tedy někde v první započaté čtvrtině tedy už dávno tatam :) takže co nám ve skutečnosti ukážou takovéto testy? že víme, jak strávit půlhodinu svého času?

když přeci nahlédnu do svého nitra, vím, co potřebuji vědět, během sekundy. a co je hlavně důležité: moje já je přeci JÁ OKAMŽIKU. jak po něm mohu chtít neměnnost? jenom pro nějakou společenskou poptávku? nebo pro můj dobrý pocit? bylo by to potom fér ke mě samotné? a hlavně - co bych tím asi tak tedy získala? :D jsou tedy takovéto testy opravdu "zábavou"? trochu mě to spíš přijde jako ztráta času ;) ale proti gustu... :svatozar: :zzz: :poklona:

:ahoj4:
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli watta za tento příspěvek:
Lenny

Re: enneagram

Příspěvekod watta » čtv 10. čer 2010 19:12:30

ale já sama za sebe bych nechala tu psychologii spát tam, kam patří, tj. ve 20. století :) už bych ji nevyrušovala z posmrtného spánku :)
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod Ladislav » pát 11. čer 2010 8:41:18

Ahoj Watto :)

...šlo hlavně o enneagram jako takový..., testy jsou, bez urážky, jen pro lenochy :)
Věřím, že po přečtení té knihy (která spustila tuto vcelku nesmyslnou dabatu) bys názor (...hlavně ten o 20-tém století :poklona: - enneagram je systém starý údajně přes 2 tisíce let...) změnila. Ale možná jsi dál, znáš sama sebe a tím pádem nic podobného nepotřebuješ. Je-li to tak, není dál o čem diskutovat :ahoj:
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod WEWA » stř 20. říj 2010 22:29:58

Nechtěl jsem musím …
Máte naprostou pravdu. ENG je zejména pro lidi, kteří si neporadí sami se sebou. Ovšem přečíst si knihu paní Palmer „Velká kniha enneagramu“ je asi poučné pro každého. Určitě se poznáte trochu v každém typu, podtypu nebo v patře, zvláště, když se dozvíte, že: „ (typy x,y)…mohou jak souhlasit, tak s pro žádné hledisko neangažovat …“(str. 386) Takovými pravdami je prosycena celá kniha. Je to jako, když se v horoskopu dozvíte, že „jedno dítko bude občas nemocné“. V podstatě jde o to, že se podle ENG třeba zařadíte, poznáte svá + a -, ale nikdo vám neporadí, jak z toho ven, nebo co s tím. Někdy je to až legrační. Dozvíte se o sobě, že jste velmi empatičtí. No a co ? Najděte si ve slovníku nebo Wikipedii tohle slovo a zjistíte, že paní Palmer (překladatel) mají trochu jiný názor. Představuji si, jak vás kopnu pod koleno, pak se empaticky do vás vcítím a začnu se radovat, jak vás to bolí. Pořád budu empatický, protože paní Palmer nezná pojem empatický sadista, ale považuje empatii za kladnou vlastnost. Podobné je to se sebezáchovnými typy. Myslím si, že když někomu vezmu poslední sousto, tak jsem hajzl a ne sebezáchovný typ. Pro normálního člověka to je normální čtení, ale pro ty druhé se z této knihy stává bible nebo kánon.Trochu přijatelnější je pojednání Ignáce Loyoly (1491-1556), který jako hlavní myšlenku přijímá tezi : … dokud jste v zajetí svého „čísla“ a své energie, nejste svobodni, nežijete ze své podstaty a nerozvíjíte se …. To vlastně paní Palmer popírá a říká, že se svého čísla nezbavíte. Můžete se dostat jen na vyšší úroveň – patro.
Zatím by o nic nešlo, ale některé firmy (zejména jedna) si z ENG a emoční inteligence udělaly skvělý kšeft.Nemohu ji jmenovat, ale asi ji lehce najdete na webu. Popíši vám jeden „prožitkový seminář“ a nebudu se zmiňovat o ceně a organizaci. Mohl bych ho nazvat :

Mlýn (nebo snad mlejnice ?)

- pozvu (mám přeci seznam těch, kteří se již něčeho podobného zúčastnili) lidi, kteří si neumějí nebo nechtějí sami se sebou poradit
- nasadím cenu, aby to vypadalo, že to bude za to stát
- řeknu jim, že kolem není žádný signál, ať vypnou mobily – nenechám je přeci rozptylovat jinými myšlenkami než těmi, které jim podsunu
- první. den je nechám přespat venku, samotné - každého jinde, aby o sobě přemýšleli. Stejně nenajdou řešení, jen si prohloubí svou beznaděj a budou se hrabat v problémech, které si přivezli
- další.den jim dokážu v terénu, že jsou vlastně k ničemu, některé rozpláču
- další den je necháme o tom všem meditovat. Taky je dobrá meditace nahlas. Ať i
ostatní vidí, že jsou na tom všichni stejně a já se zase něco o nich dozvím. Některé
zkusím rozplakat. Dá se tomu říkat „zrcadlo“. A už zobou z ruky.Stačí jim říct, že
každý musí překonat něco v sobě, někdo lenost, někdo vstřícnost nebo třeba
dokonalost.Mohou se vybrat i jiné vlastnosti, ale to by nebylo ono.
- dáme jim úkol : musí v sobě překonat vlastnosti, které vadí (komu?), perfekcionismus, snahu pomáhat jiným a tak . Jeden den budou vše odbývat, nikomu nepomáhat nebo každému odporovat – jak kdo. Hlavně jim nedám za úkol být tolerantní. Taky jim nebudu vysvětlovat, co je podstatou empatie.
- musím do toho všeho zamíchat taky trochu spiritismu
Oni si stejně ani neuvědomí, jaká je to všechno blbost .(Co dostali za úkol, mají napsané na
sobě – každý okolo tedy ví o co jde) ani, jaké budou mít problémy, když v tom budou pokračovat, až přijdou zase mezi normální lidi – v práci nebo doma. (Ti kolem je budou vnímat s údivem – co se to vlastně stalo, že reagují jinak a chovají se jinak, než dřív.) Taky se nesmí připustit v průběhu závěrečného večera žádná diskuze s připomínkami. Ještě by se to zvrhlo. A máme to doma, tady tam, kde jsme je chtěli mít. V normálním životě, v práci, budou zkoušet naše rady.(Jen si představte, jak odbýváte práci, vymezujete se vůči šéfovi.) A to tak dlouho, až je okolí odmítne. Budou mít problémy. A kde se budou cítit líp, kdo jim zase poradí, pochopí je, pohladí? Kde jinde budou mezi lidmi, kteří jsou na tom stejně a před kterými se už projevili ? To nevím, ale aby se už připravovala další mlejnice. Pardon Mlýn. Nový program se nemusí vymýšlet, Oni se vlastně všichni zase těší na ten minulý. Problémy budou mít stejné, podobné nebo větší a vlastně jen potřebují kolem sebe lidi se stejnými problémy, před kterými s už odhalili a ty, kteří je pohladí a pochopí. Ty se seženou vždycky, bez odborného certifikátu a s dobře zaplaceným víkendem.
Nedá mi, abych nesrovnal s výše popsaným některá hesla ze slovníku :
(Wikipedia)
Sektářství Ty skupiny, které jsou kvůli svému jednání vůči jednotlivcům viděny jako škodlivé, nebezpečné či zneužívající své příslušníky, bývají označovány slovem „sekty".Od terapeutů sektami postižených, je znám z angličtiny termín „totalitární religiózní skupina“, z němčiny označení „manipulující religiózní skupina“. Oba, z hlediska terapeutů přesnější, pojmy jsou používány pro skupiny, které[zdroj?]:
• způsobují psychickou závislost členů sekty (viz též manipulace)
• zmocňují se majetku členů sekty nebo podstatné jeho části
• zneužívají jejich práce
• pronásledují ty, kteří sektu opustili, nebo ji kritizují.
Vymývání mozků nebo též brainwashing je technika směřující k ovlivňování jednoho nebo více lidí tak, aby změnil svoje názory nebo chování, a to ve prospěch toho, kdo brainwashing provádí. Nejčastější důvody této snahy jsou politické, náboženské nebo finanční..
Pro ovlivnění lidí jsou používány metody jako spánková deprivace, zvukové a filmové smyčky pouštěné stále dokola, drogy, společenská izolace, tvrdý režim a dril, týrání hladem, žízní, zimou a emocemi, které vyvolává bezmocnost.
Zdá se, že některé body by byly naplněny
Uživatelský avatar
WEWA
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 20. říj 2010 22:19:56
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Re: enneagram

Příspěvekod jamajsky.drap » stř 20. říj 2010 23:58:26

V této době je velké procento lidí, kteří se vydávají na cestu sebepoznání a různé duchovní cesty. Úměrně tomu však roste i byznys v tomto oboru, a tedy i lidí, kterým jde více o vlastní zisk než pomoc ostatním. Velkým problémem je to, že objektivně nelze určit kvalitu a přínos jednotlivých učení, cest, návodů, guruů apod. Tím si holt každý musí projít sám a najít si to svoje :Studuji: :D

Velmi se mi líbí tato citace:

"Pravý učitel je Mistr, který ti nedá žádné okovy. Mistr je naplnen sám sebou, nic od tebe nechce, protože tě nepotřebuje. Je jako zahradník, který se těší nad krásou kvetin. Mistr nemá zájem o moc, protože ví, že moc není ničím jiným než drogou a iluzí. Proto ti řekne, že jsi volný. Neříká ti, co máš nebo nemáš delat, ale vede tě prostřednictvím impulsů k tvému vlastnímu rozhodnutí a respektuje tvůj vývoj a životní cestu."
Uživatelský avatar
jamajsky.drap
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 16. lis 2009 14:16:35
Poděkoval: 149
Poděkováno: 114-krát v 68 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli jamajsky.drap za tento příspěvek:
Dagmar, Lída, Monika

Re: enneagram

Příspěvekod Ladislav » pát 22. říj 2010 7:37:49

WEWA píše:Nechtěl jsem musím …
Máte naprostou pravdu. ENG je zejména pro lidi, kteří si neporadí sami se sebou.....

.....Vymývání mozků nebo též brainwashing je technika směřující k ovlivňování jednoho nebo více lidí tak, aby změnil svoje názory nebo chování, a to ve prospěch toho, kdo brainwashing provádí. Nejčastější důvody této snahy jsou politické, náboženské nebo finanční..
Pro ovlivnění lidí jsou používány metody jako spánková deprivace, zvukové a filmové smyčky pouštěné stále dokola, drogy, společenská izolace, tvrdý režim a dril, týrání hladem, žízní, zimou a emocemi, které vyvolává bezmocnost.
Zdá se, že některé body by byly naplněny


Chtěl jsem... :happy: mě osobně enneagram velmi pomohl (v pochopení sama sebe i ostatních, i tebe WEWO), žiju (z mého pohledu) kvalitnější život a mimo jiného a jiných za to vděčím i osobě kterou ve svém příspěvku urážíš. Vidíš, já si jí velice vážím, a tak to na světě chodí. Říká se, že každá mince má dvě strany ale to jak, nebo jestli, ji (tu minci... :happy: ) budeme takto vnímat (i když vůbec nemusíme) si určujeme sami. Je mi líto, že jsi neprožil to co jsi potřeboval, věnoval jsi tomu svůj čas, své peníze, svou energii..., ale nebuď frustrovaný, každá zkušenost má svou cenu nic se neděje "zbůdarma". :happy: Přeju ti dobrý život (ale on už takový je... právě TEĎ). :P

Ladislav Svoboda
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Ladislav za tento příspěvek:
Lída, Monika

Re: enneagram

Příspěvekod watta » pát 22. říj 2010 11:17:01

já si tedy nemyslím, že by to bylo tak jednoduché, jak to píše wewa. OBĚ zúčastněné strany věří tomu, že dělají dobrou věc. není to tak, že by jedna (ta zlá) využívala tu druhou (tu dobrou). ti, kteří takové knihy píší a pořádají takové přednášky, v maximální většině případů také věří tomu, co říkají (alespoň prvních pár let, ale řekla bych, že mnohdy spíše na doživotí...). alespoň tak to pro mě ukazuje moje vlastní zkušenost. vystudovaní doktoři věří, že medicína léčí, kineziologové věří, že vám nehýbou rukama, regresní terapeuti věří tomu, že jste se měl narodil jako holčička, matematikové, genetici a statistikové věří, že nic jiného kromě toho, co vidí, neeixtuje, a osho určitě taky věří tomu, že jeho způsob života je fakt dobrý a hodný následování... no a to právě celou situaci hezky pěkně znepřehledňuje. je málo těch, kteří na druhých parazitují tahle přímočaře, většinou jsou v tom přítomny ony "dobré úmysly vedoucí do pekel". ale jestli se z toho stane opravdu peklo, to záleží na nás samotných.
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod WEWA » sob 23. říj 2010 14:56:38

Odpověď Ladislavovi
Myslím, že nikoho neurážím, jen konstatuji fakta. Lituji, že jsem u tebe vzbudil dojem (jsi asi devítka), že jsem se semináře zúčastnil.Frustrovaný z toho tedy nemůžu být. Můj příspěvek se týkal spíš toho, jak jiní využívají ENG ve svůj komerční prospěch, že někdo blbne lidi myšlenkama, které nemají s prvotní ideou nic společného. Ano, každá mince má dvě strany. Zkus ji tedy jednou otočit a vnímat tu druhou stranu, třeba tam něco nového objevíš. Já jsem stále na cestě (nemyslím stále na stejné), protože rozum je v činu, ale moudrost v prožití a to o čem je ENG jsem zjistil a prožil a nemusel nikoho – ani sebe – zařazovat. (podívej se, jak Watta rozebírá test ENG). Je zajímavé, že se nikdo nezmiňujete v odpovědích o tom nejpodstatnějším – proč někdo dnes vykládá samotnou myšlenku ENG podstatně jinak, než byla myšlena. Chce to asi číst a číst a nejenom o ENG.Třeba korán o Jing a Jang, bibli (hlavně starý zákon) ale třeba i Mein Kampf. Druhá věc, která mne překvapuje, že nikdo nereaguje na fakta. Jen snad „jamajský.dráp“ Ano, tam někde je pravda. Chtěl jsem jen ostatním ušetřit čas na cestě.A při tom je toho tolik k zamyšlení. Přál bych si (kecám) tě, Ladislave,vidět jednou po letech, jak si čteš svoje nynější názory.Ke všemu asi musí člověk sám dorůst.
Ještě k Wattě : ano, obě strany věří tomu, že … .To dělali taky jezuiti, Hitler i Stalin, ale nemyslím si,(podle pravidelných hovorů na setkáních s nimi), že to dělají doktoři. Myslím, že víc věří v Boha a zázrak. Jenže v tvém příkladě je trochu rozpor. Doktor tě většinou zařadí (diagnóza) a navrhne léčení. Velká kniha ti jen pomůže v zařazení, popíše příznaky a nechá tě v tom. Je – li člověk mdlejšího rozumu, stýká – li se jen se sobě podobnými (protože u nich najde pochopení) a nechce se zamyslet nad jinými názory (neotočí minci), může se v tom plácat hodně dlouho. Proto znovu část citace od JD … řekne, že jsi volný. Neříká ti, co máš nebo nemáš delat, ale vede tě prostřednictvím impulsů k tvému vlastnímu rozhodnutí a respektuje tvůj vývoj a životní cestu."
Ano, jsi volný, nesvázán typy, podtypy a ničím jiným, ani Velkou knihou ...
trochu citace:
Ignác z Loyoly, zakladatel řádu jezuitů, vyvinul duchovně a psychologicky vysoce citlivou metodiku duchovního vedení lidí. Jeho exercicie jsou řadou cvičení odkrývajících pasti, do nichž je duše chycená, a vedoucích k “rozlišování duchů”, oněch vnitřních a vnějších hlasů a impulsů, jež na nás bez ustání působí. Rozlišování se děje ve třech krocích:
1. Vycítění různých pohnutek v duši
2. Jejich poznání, tj.pochopení, jak vznikají a kam směřují, a posouzení, zda mě konstruktivně vedou ke smyslu – cíli mého života, nebo mě od něj destruktivně odvádějí (to si ten cíl ale napřed musíš stanovit)
3. Zaujmutí stanoviska k těmto pohnutkám, to znamená jejich přijetí, nebo odmítnutí.
Když si začínáme být vědomi své zaslepenosti a prokousáváme se jí, staneme se bdělými také pro tu druhou stránku v nás – pro své největší nadání. Aby to bylo možné, musíme být čištěni a tříbeni. K tomu je nutné naučit se naslouchat “vnitřnímu pozorovateli” či “nestrannému svědkovi”. Dokud vězíme v pasti svého ”čísla” a své energie, nejsme svobodní, to je zřejmé. Nežijeme ze své podstaty a ve skutečnosti se nerozvíjíme.
Uživatelský avatar
WEWA
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 20. říj 2010 22:19:56
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Re: enneagram

Příspěvekod vostalpetr » sob 23. říj 2010 17:09:24

to si ten cíl ale napřed musíš stanovit
............................................

to je samozřejmě asi ten největší problém v celé duchovní oblasti,

stanovit si opravdu ten správný CÍL....

Můžeme mít samozřejmě mnoho různých cílů a mohou být třeba ty nejvznešenější, jako třeba poznání Boha,
a může se nám to zdát opravdu tím nejdůležitějším na světě,
ale otázka zní: PROČ TO DĚLÁŠ? ČEHO TÍM CHCEŠ DOSÁHNOUT?

Někde jsem četl, že pojem "hřích" znamená "minout se cílem",
a zdá se, že přes veškerou duchovní úroven a snažení se neustále míjíme cíle, a to především proto, protože jsme si stanovili nesprávný cíl,
at už pod vlivem nějakého učení či duchovnosti, nebo jsme prostě jen uvěřili své mysli, že opravdu chceme právě toto.

A myslím, že každý člověk udělá opravdu nejlépe, když se vykašle na názory druhých a podívá se především sám na sebe čeho opravdu chce pomocí všech svých činností dosáhnout.
Ten cíl je samozřejmě pro všechny lidi naprosto stejný, ale mysl musí sama a postupně pochopit co je jejím cílem, protože jinak bude neustále vytvářet nové a nové dílčí cíle...


A pokud to člověk neudělá, nezbývá mu nic jiného, než se spoléhat na názory druhých,
a jak jste si jistě všimli třeba v politice, seriozní názory seriozních lidí mohou být zcela protikladné,
takže ani serioznost, učenost a bůhvícojiného kohokoli, tedy i nějakého duchovního mistra není vůbec žádnou zárukou správnosti,
ale o tom už velmi pěkně píše o něco výše Watta, o těch dobrých úmyslech...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Další

Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků