Žárlivost a důvěra

Žárlivost a důvěra

Příspěvekod MartinesLuggi » pát 03. zář 2010 9:54:35

Žárlivost a důvěra
Jestli jsi někdy cítil, že žárlivost je bolestí lásky, čti dál. Muka žárlivosti jsou vedlejším produktem sexu, ne lásky..
Žárlivost není primární emoce. Je to druhotná část sexu. Žárlivost přichází, protože nemiluješ. Když miluješ, žárlivost nikdy nepřijde.

Když jsi spojen se ženou nebo mužem sexuálně, pořád se bojíš, že mohou jít k někomu jinému. Využíváte jeden druhého; nemilujete a víte to, a proto se bojíte. Z tohoto strachu se stává žárlivost. Provedeš všechna bezpečnostní opatření, aby se tento muž nemohl podívat na jinou ženu. Dokonce pohled se stává nebezpečným znamením. Neměl by mluvit s jinou ženou, protože mluvení? a ty máš strach, že by mohl odejít.

Ale nyní vyrůstá problém. Nejprve uděláš bezpečnostní opatření, a poté se ten druhý stává mrtvým objektem, který je hlídán, ovládán, kontrolován. A čím víc kontroluješ, tím víc zabíjíš - protože svoboda je ztracena. Ten druhý člověk může zůstat z jiných důvodů, ale ne z lásky. Jak můžeš milovat člověka, který tě vlastní?

Sex vytváří žárlivost. Otázka není, jak zahodit žárlivost; nemůžeš ji zahodit, protože nemůžeš zahodit sex. Otázka je, jak přetvořit sex v lásku; potom žárlivost zmizí.

Když člověka miluješ, věříš, že nemůže jít k nikomu jinému. A když jde, jde. Co můžeš dělat? Můžeš toho člověka zabít, ale mrtvý člověk nebude k ničemu. Jestliže jde, není tu láska a nic se nedá dělat. Láska přináší toto porozumění. Takže když je tu žárlivost, uvědom si, že tu není láska. Hraješ hru; láska je jenom namalované slovo, realitou je sex.

V Indii, protože láska není povolena - manželství je sjednáno - existuje velká žárlivost. Muž i žena, oba ví, že jejich manželství je dohoda. Rodiče sjednali, astrologové sjednali, společnost sjednala. Muže a ženy se nikdo nikdy neptal. V mnoha případech se manželé před sňatkem nepoznali, nikdy jeden druhého ani neviděli, a proto je tu strach. Oba se bojí a oba se navzájem špehují. Ztráta je v lásce velmi pravděpodobná.

Jak může láska vyrůstat ve strachu? Mohou spolu žít, ale pouze tolerují jeden druhého. Je to pouze užitečnost a z užitečnosti nemůže vzniknout extáze. V takovém vztahu nemůžeš oslavovat, nemůže se stát radostným, bude to jen obtížná záležitost. Jsou tu pouze dva mrtví lidé, kteří se mstí jeden na druhém, protože každý z nich si myslí, že ten druhý ho zabil. Pomsta, vztek, žárlivost - celá ta věc se stává odpornou.

Na západě se setkáme s druhým extrémem. Zde zahodili ujednané manželství, a to je dobře. Taková instituce nestojí za udržování. Ale tím, že ji zahodili, nevyrostla láska; pouze sex se uvolnil. A když sex je volný, máš stále strach, protože je to pouze přechodná záležitost. Dnes v noci jsi s touhle dívkou, která bude zítra s někým jiným a včera byla také s někým jiným. Jak může být tohle intimní a hluboké?

Sex se stane všední záležitostí, ve které se setkávají dvě oddělené bytosti jenom na povrchu a jejich hlubiny zůstanou nedotčené. Něco významného postrádáš, nějaké velké mystérium. Protože tvé vlastní hloubky, tvého vnitřního bytí, jsi si vědom jen tehdy, když se jich dotýká někdo jiný. Jenom v hlubokém vztahu se v tobě rozezní něčí láska a přiměje tvé hlubiny k bytí. Jenom skrze někoho jiného objevuješ sám sebe.

Jsou dvě cesty objevování. Jednou je meditace, kdy bez druhého hledáš svou hloubku. Druhou cestou je láska, kdy s druhým hledáš svou hloubku. On se stává cestou k dosažení tebe. S tím druhým vytváříš kruh a dva milenci tak pomáhají jeden druhému. Čím hlouběji jde láska, tím více z jejich vnitřních já se odhaluje. Ale nyní zde není žádná žárlivost. Láska nemůže být žárlivá, to je nemožné.

Důvěra se nedá vynutit. Žárlivost se ji snaží znásilnit: všemožně se snažíš, abys udržel důvěru. Ale důvěra není nic, co by mohlo být udržováno. Buď tu je anebo není, proto se nic nedá udělat. Jestliže tam je, pokračuj dále, jestli tam není, je lepší se rozejít. Ale nikdy se ji nesnaž vybojovat, protože tak akorát ztrácíš čas, plýtváš životem.

Jestliže někoho miluješ a tvé hlubiny mluví s jeho, setkáváte se v bytí, je to krásné. Jestliže se tak neděje, rozejděte se. Jestliže tu není žádná důvěra, rozejděte se. Čím dříve, tím lépe.. abyste ještě nebyli zničeni, aby vaše schopnost milovat zůstala svěží a vy jste mohli milovat někoho jiného. Toto není to místo, ten muž nebo ta žena pro tebe. Pohněte se, ale neničte jeden druhého.

Neplýtvejte svou energií v bojování, žárlení, konfliktech. Pohybujte se, pohybujte se v přátelské atmosféře. Hledejte někde jinde člověka, který existuje, který vás bude milovat. Neupínejte se na někoho, kdo pro vás není ten správný. Nezlobte se, to nemá žádný smysl. Pohybujte se. Buď důvěřujte nebo se pohybujte.

Láska vždy důvěřuje, a když pozná, že důvěra není možná, jednoduše se pohybuje dál v přátelské atmosféře. Není tu žádný konflikt nebo boj. Sex dává vzniknout žárlivosti. Objevuj lásku, nedělej ze sexu hlavní věc, není jí.

Skrze sex Západ postrádá lásku; skrze manželství ji ztratil Východ. Ale když jsi bdělý, nepotřebuješ být z Východu nebo ze Západu. Láska není ani z Východu, ani ze Západu.

Pokračuj v objevování lásky v sobě. A když budeš milující, dříve nebo později potkáš toho druhého, protože milující srdce přichází k milujícímu srdci - to se vždy stává. Najdeš toho pravého. Ale když jsi žárlivý, nenajdeš lásku. Když jsi jenom pro sex, nenajdeš lásku. Když žiješ jenom pro bezpečí, nenajdeš lásku. Láska je nebezpečná cesta a jenom ti, kteří mají odvahu, po ní mohou jít.

Výňatek z knihy A Bird on the Wing, Osho
Uživatelský avatar
MartinesLuggi
 
Příspěvky: 90
Registrován: pon 30. srp 2010 8:47:31
Poděkoval: 61
Poděkováno: 91-krát v 34 příspěvcích

Re: Žárlivost a důvěra

Příspěvekod vostalpetr » pát 03. zář 2010 10:58:37

No já teda nevím jak Osho,
já jsem z toho co píše nějakej popletenej,
ale můžu říci,

že jsem vyzkoušel jak lásku, sex, tak i žárlivost, ale největší z nich je žárlivost :P


((teda aby bylo jasno, láska tě příjemně ukolébává, sex z tebe vycucává poslední zbytky fyzických sil, zatímco žárlivost v tobě probudí bdělou pozornost jakou neměli ani partyzáni na letisku Tri duby))ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4326
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 95
Poděkováno: 597-krát v 443 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Dagmar, Jana

Re: Žárlivost a důvěra

Příspěvekod Jana » pát 03. zář 2010 16:57:54

Obrázek

Děkuju moc, takhle mi vůbec nemusí být líto, že mě nemůže rozesmát v metru Bodhisattva, jelikož u nás v Ústí metro nejezdí, úplně stačí chodit číst na Inspiruj.
Jana
 
Příspěvky: 1493
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Jana za tento příspěvek:
Dagmar

Re: Žárlivost a důvěra

Příspěvekod amp » pát 03. zář 2010 19:13:26

no dal by som to precitat mojej 'spolubyvajucej' ale musel by sa ten text spracovat do podoby romantickeho velkofilmu o dlzke maximalne 10 minut .... :ouch:
:)
Uživatelský avatar
amp
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 09. úno 2010 13:38:01
Poděkoval: 121
Poděkováno: 72-krát v 35 příspěvcích

Re: Žárlivost a důvěra

Příspěvekod vostalpetr » sob 04. zář 2010 14:39:46

Jsem rád, že jsem vás pobavil,

chtěl jsem hlavně říci, že negování, tedy když řekneme": TOTO NECHCI (v případě jogy toto nejsem já)
mají v sobě vysoký energetický potenciál díky vysoké energii soustředění,
a tak jsou schopny vás vystřelit přímo až do nebe

samozřejmě, podle Newtonova zákona že jabllko nepadne daleko od stromu,
každej, kdo se takto katapultuje pomocí negování a zaostření pozornosti také za nedlouho padne nedaleko odkud odstartoval, tedy v egu

tímto způsobem probíhá jak realizace Já, tak i různé revoluce ve společnosti


samozřejmě důvěra (že vše je v pořádku) funguje poněkud jinak,
není to tak akční jako ta duchovní cesta,
a jak říká Osho,
láska je nebezpečná cesta a jenom ti, kteří mají odvahu, mohou po ní jít,
čímž by se dalo říci, že prohlášení a naplnění BUD VŮLE TVÁ znamená úplně odložit strach
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4326
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 95
Poděkováno: 597-krát v 443 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana


Zpět na Články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků