Jen tak 2.

Re: Jen tak 2.

Příspěvekod Trini » pát 07. úno 2020 21:38:54

Alaja píše:
Jestli máš ráda jablkové koláče s karamelem...zkus třeba tenhle, je to namluvené česky... :


Ahoj Alajo, o ten karamel mně původně nešlo. Napadlo mě, že jsem nikdy nejedla žádný jablkový koláč, a tak se podívala do mé české kuchařky, kterou jsem dostala od rodičů k první svatbě, jestli tam nějaký není. Byly tam tři recepty. Chtěla jsem takový, kdy se potřebuje hodně jablek a málo těsta. Jeden jsem si vybrala a pak se ještě podívala na Yotube. A tam jsem právě našla v češtině, jak se dělá obrácený francouzský jablkový koláč. Na mnoho způsobů. A pak v němčině. Pak se mi to objevilo i ve francouzštině i jiných jazycích. :? :koukam:Díky.
To je zřejmě podle toho úplně původního francouzského - ve francouzštině to vaří a peče skoro stejně jeden starší pán ;) , ale nelíbí se mi opticky a taky se mi nezdá, jak dlouho jsou ta jablka "týrána" v tom úpně tmavém karamelu na pánvi :? .
Nejvíce se mi právě zalíbilo, jak to dělá ta francouzská dívka, i když jí nerozumím - ten karamel je světlý, máslo se přidává až do hotového, takže se nepřepaluje a jablka se podusí jen na másle se skořicí. I opticky je mnohem hezčí. Pochopila jsem, že ten karamel se hlavně potřebuje proto, aby držel tvar a nerozpadl se. :P

Já osobně mám raději obrácený jablkový koláč takový obyčejný, český.....dno formy vymazané máslem, na to trochu strouhanky,


Z nějakého důvodu nemám ráda strouhanku při pečení, ani ve štrůdlu ne. Ale viděla jsem, že to ve slovenštině dávala jedna kuchařka na pískový cukr, že to prý trochu zkaramelizuje. A pak taky na to nalila piškotové těsto. Třeba to taky jednou vyzkouším.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 3259
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 152
Poděkováno: 67-krát v 58 příspěvcích

Re: Jen tak 2.

Příspěvekod Trini » pát 07. úno 2020 22:06:44

Trini píše:To je zřejmě podle toho úplně původního francouzského - ve francouzštině to vaří a peče skoro stejně jeden starší pán ;)


https://www.youtube.com/watch?v=HFjTdgh_oKQ
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 3259
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 152
Poděkováno: 67-krát v 58 příspěvcích

Re: Jen tak 2.

Příspěvekod Alaja » sob 08. úno 2020 14:59:32


https://www.seznamzpravy.cz/clanek/neco ... MO-Y7XKC2Q

Něco jako hurikán. Meteorologové podrobně popsali, co přijde zítra


Bouře Sabine dorazí v noci z neděle na pondělí i do Česka. Nevycházejte z domovů, pokud nemusíte, varuje německá meteorologická služba před nedělí.

První velká bouře letošního roku míří na Evropu a meteorologové s tím, jak je blíž a blíž kontinentu, podrobněji popisují její předpokládaný průběh.

Zlé to bude hlavně ve Spojeném království, ale také v Německu, zemích Beneluxu, severní Francii a Dánsku. Tam se očekává vítr o rychlosti hurikánu.

Česko díky pozici na kontinentu zůstane nejhoršího ušetřeno, ale přesto bouřku značně pocítí, spíše až v pondělí.

Meteorologické ústavy Británie a Německa varují před padajícími stromy, uvolněnými částmi střech a polámanými větvemi, výpadky proudu a problémy v dopravě.

Bouře Sabine, v Británii nazývaná Ciara, má podle předpovědi dorazit přes Atlantik do Spojeného království a severozápadního Německa v neděli.

Britové očekávají nejhorší bouřku za posledních sedm let. Meteorologický ústav Met Office vydal kvůli očekávaným silným dešťům a větru o rychlosti až 130 kilometrů za hodinu výstrahu „životu nebezpečno“. Situaci ve Skotsku budou komplikovat i sněhové jazyky.

Bouře pravděpodobně způsobí škody na budovách a naruší chod dopravy. Cestující by měli počítat se zpožďováním a rušením letů, trajektů a vlaků. Met Office nevylučuje ani výpadky proudu.

Do Německa by Sabine měla dorazit v neděli za doprovodu silných dešťů, nárazového větru a bouřek. „Tohle bude nebezpečné,“ varoval v pátek meteorolog Andreas Friedrich. „Vše, co není připevněno k zemi, by se mělo zajistit.“ Podle Friedricha bude situace „nejnebezpečnější“ v pondělí večer, nevylučuje ani lokální záplavy a krupobití.

Podle Německé meteorologické služby (DWD) bude víkend ještě klidný, ale „z neděle se ráz počasí výrazně změní a můžeme očekávat bouři o celostátním rozsahu“.

První změny počasí pocítí Němci v neděli ráno v oblasti Severního moře, pokračovat bude Sabine do středního Německa. Na jih se dostane v noci z neděle na pondělí.

Podle předpovědi má vítr narůstat na síle a v některých oblastech dosáhne rychlosti hurikánu. „Se studenou frontou, která se pohybuje současně ze severozápadu na jihovýchod, jsou možné nárazové hurikány dosahující přes 105 kilometrů za hodinu,“ uvedla DWD. Se zvyšující se nadmořskou výškou bude stoupat i síla větru. V hornatých oblastech Německa by mohl vítr dosáhnout rychlosti až 175 kilometrů za hodinu.

DWD varuje před padajícími stromy, uvolněnými částmi střech a polámanými větvemi. Lidé by neměli opouštět své domovy. V několika městech Severního Porýní-Vestfálska zůstanou v pondělí zavřené školy. Ohroženy jsou i zápasy fotbalové Bundesligy.

Počasí ochromí i veřejnou dopravu. „V pondělí ráno dojde k zásadnímu přerušení dopravy,“ varoval Friedrich. Lidé si mají v pondělí vyčlenit více času na cestu do zaměstnání.

Na extrémní počasí se připravují také němečtí železničáři.

„Technici a zaměstnanci jsou v pohotovostním režimu, takže v případě narušení může být provoz vlaků obnoven co nejrychleji,“ uvedla tisková mluvčí Deutsche Bahn. Cestujícím je nicméně doporučeno zvážit odklad cesty, společnosti nabízejí bezplatné zrušení rezervací.

Podobná výstraha platí až do úterý i pro Spojené království, Irsko, severní Francii, země Beneluxu a Dánsko. Na víkendové dny vydalo varování i Skotsko, kde silný vítr doprovodí ještě sněhové jazyky. „V neděli v noci zažijeme nepříjemně silný vítr v kombinaci s deštěm a sněhem,“ varují skotští meteorologové.

Silný vítr a bouřky pocítí i Česká republika. Venkovní teploty zůstanou ale v porovnání s běžnými lednovými hodnotami stále nadprůměrné.

Sabine či Ciara je zimní orkán, který se vyskytuje přibližně každé dva roky. Letošní bouře by rekordních čísel dosahovat neměla, předčí ji orkán Kyrill z roku 2007 nebo Lothar z roku 1999
Naposledy upravil Alaja dne ned 09. úno 2020 15:24:48, celkově upraveno 1
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 4124
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 217
Poděkováno: 297-krát v 285 příspěvcích

Re: Jen tak 2.

Příspěvekod Alaja » ned 09. úno 2020 15:24:16


https://www.novinky.cz/pocasi/clanek/sa ... paign=null

Sabine bude nebezpečnější, než se čekalo. Meteorologové zvýšili výstrahu na stupeň extrémní

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli zvýšil stupeň výstrahy před větrem, který má zasáhnout navečer území České republiky. Pro pondělní ráno a dopoledne bude platit extrémní stupeň nebezpečí, což je nejvyšší stupeň meteorologické výstrahy.

Nebezpečí souvisí s výskytem hluboké tlakové níže pojmenované Sabine. V Čechách a na severu Moravy a Slezska meteorologové v noci očekávají vítr s nárazy nad 90 km/h, na horách na severu země může dosáhnout až síly orkánu, tedy nad 118 km/h. Na jihu Moravy má vítr výrazněji zesilovat v pondělí dopoledne, kdy bude přes Česko směrem k východu postupovat výrazná studená fronta. Za ní se vítr změní na západní a především v Čechách dosáhne ojediněle v nárazech kolem 110 kilometrů v hodině, na Moravě kolem 90 kilometrů v hodině.

Zvýšená výstraha je pak v platnosti pro pondělí mezi 6:00 až 13:00. Extrémní stupeň nebezpečí platí pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj a Kraj Vysočina.

V úterý ráno a dopoledne vítr opět zesílí a bude foukat místy rychlostí kolem 70 kilometrů v hodině, ojediněle i vyšší. Výstraha před silným větrem je v platnosti až do úterních 20:00

Vítr může lámat stromy a způsobovat problémy v dopravě a dodávkách elektřiny. Podle informací ministerstva průmyslu a obchodu jsou vzhledem k očekávané situaci v pohotovosti hasiči, silničáři i energetici.

Meteorologové i hasiči doporučují lidem, aby sledovali aktuální situaci, zajistili okna a dveře, odstranili, případně upevnili volně uložené předměty a omezili pohyb venku i jízdu autem. Neměli by se zdržovat či parkovat v okolí starších budov, větších stromů a vysokých stožárů, nemají ani chodit za silného větru do lesa a přibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. Motoristé by měli jezdit maximálně opatrně. Návštěvníci hor mají omezit horské túry a respektovat pokyny horské služby. V případě bezprostředního ohrožení mají lidé volat hasiče na číslo 112 nebo 150.

Bouře už působí komplikace v Evropě


Bouře Sabine už způsobuje komplikace na západě Evropy. V Irsku a ve Velké Británii, kde ji nazvali Ciara, se kvůli ní ruší provoz trajektů, vlaků i letadel. Na západním pobřeží Británie vítr místy dosahoval rychlosti až 144 km/h, napsala zpravodajská stanice BBC. Britské úřady rovněž vydaly desítky varování před záplavami, 50 z nich ve Skotsku, 22 v Anglii a sedm ve Walesu.

Podle německé meteorologické služby (DWD) bouře nejdříve zasáhne pobřeží Severního moře a v průběhu dne se vítr, který bude dosahovat podobné rychlosti jako u hurikánu, rozšíří na celé území. Lze očekávat, že poškodí střechy a vyvrátí stromy, varovala DWD.

Velké problémy způsobil orkán i řadě Čechů, kteří odlétali v neděli odpoledne z Londýna, jak uvedl redaktor Práva, který se v neděli odpoledne vracel zpět do České republiky z londýnského letiště Stansted.

Kvůli vichru byla zrušena vlaková doprava z londýnského nádraží Liverpool Street Station na letiště Stansted. Podle jeho vyjádření Britové v takových případech náhradní dopravu neřeší, a tak byly autobusové spoje, které též odvážejí cestující z centra Londýna na letiště Stansted, okamžitě přeplněné a pro mnohé tak bylo nemožné se do nich dostat.

Poblém byl bohužel i s rychlým obstaráním taxíků, navíc ne každý měl k dispozici zhruba 130 liber (kolem 3300 korun).
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 4124
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 217
Poděkováno: 297-krát v 285 příspěvcích

Re: Jen tak 2.

Příspěvekod Alaja » pon 10. úno 2020 10:45:54

Sabina krok za krokem......


https://www.meteopress.cz/report/sleduj ... em-30-m-s/

Sledujeme on-line: Do Česka míří orkán Sabine, nárazy větru budou místy kolem 30 m/s
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 4124
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 217
Poděkováno: 297-krát v 285 příspěvcích

Re: Jen tak 2.

Příspěvekod Alaja » stř 12. úno 2020 19:21:24

https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... paign=null

Na Evropu se řítí další bouře s vichry a lijáky

Evropa se ještě nevzpamatovala z řádění tlakové níže Sabine a nad Atlantikem se tvoří další jménem Victorie, která dělá meteorologům vrásky, píše server týdeníku Focus. Bouři by měl provázet nejen vítr, jehož nárazy budou dosahovat síly orkánu, ale i lijáky.

Za neuvěřitelně rychlým přesunem tlakové níže z Atlantiku nad Evropu je velmi silné tryskové proudění, tzv. jet-stream. To se nachází ve vyšších hladinách atmosféry kolem 10 kilometrů nad zemí a výše. Proudění větru v těchto hladinách by mělo podle modelů dosahovat rychlosti 400 km/h.

Předpovědní modely počítají s extrémně nízkým tlakem vzduchu v srdci bouře Victoria. Výpočty se pohybují mezi 915 a 926 hektopascaly (hPa). Čím nižší je tlak v srdci bouře, tím silnější jsou nárazy větru.

Mimo tropy byl dosud nejnižší atmosférický tlak v srdci bouře 914 hektopascalů. Byl naměřen v roce 1993 u bouře Braer, která pustošila Skotsko. Na skotském ostrově North Rona dosahoval vítr v nárazech rychlosti 195 km/h.

Victoria by měla v sobotu ráno udeřit na Irsko a Skotsko, uvádějí britští meteorologové. Varují nejen před silným větrem, ale bouři by měly provázet i lijáky, které na mnoha místech země způsobí záplavy.

Počasí v Česku by měla Victoria začít ovlivňovat až v neděli. „Zatím se nezdá, že by se měl opakovat scénář z vichřice Sabine, ale meteorologové budou vývoj dále upřesňovat,“ řekla Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Podle nynějších modelů by měl mít vítr v Česku v nížinách rychlost do 70 kilometrů a na horách kolem 90 kilometrů v hodině.
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 4124
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 217
Poděkováno: 297-krát v 285 příspěvcích

Re: Jen tak 2.

Příspěvekod Alaja » pát 14. úno 2020 19:26:01

:Foto: :cat:
Přílohy
DSCN0537.JPG
DSCN0537.JPG (135.98 KiB) Zobrazeno 52 krát
DSCN0534.JPG
DSCN0534.JPG (143.24 KiB) Zobrazeno 52 krát
DSCN0539.JPG
DSCN0539.JPG (142.94 KiB) Zobrazeno 52 krát
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 4124
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 217
Poděkováno: 297-krát v 285 příspěvcích

Re: Jen tak 2.

Příspěvekod Alaja » pon 17. úno 2020 20:19:09

Z FB.... :lol:
Přílohy
84943775_1819627991502414_7247281781810921472_n.png
84943775_1819627991502414_7247281781810921472_n.png (274.25 KiB) Zobrazeno 26 krát
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 4124
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 217
Poděkováno: 297-krát v 285 příspěvcích

Re: Jen tak 2.

Příspěvekod Alaja » úte 18. úno 2020 16:03:15

:Foto:
Přílohy
DSCN0552.JPG
DSCN0552.JPG (130.29 KiB) Zobrazeno 17 krát
DSCN0550.JPG
DSCN0550.JPG (129.51 KiB) Zobrazeno 17 krát
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 4124
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 217
Poděkováno: 297-krát v 285 příspěvcích

Předchozí

Zpět na Obrázky, fotografie, mandaly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník